O NOUA MODA la interviul de angajare. Vei ramane BLOCAT cand intri in sala

Vineri, 27 Aprilie 2012 0 comentarii 592 vizualizari

Aprilie 2012

Cand mergi la un interviu de angajare, te astepti sa intalnesti o persoana (simpatica sau antipatica) pe care iti propui sa o cuceresti. Dar daca dai de o COMISIE alcatuita din 6-7 oameni?

Din ce in ce mai multe firme organizeaza un nou tip de interviu de angajare - asa-numitul "interviu-panel".

Angajatorii considera mai eficient uneori sa il puna pe candidat in fata unui numar mare de persoane, fiecare avand un cuvant de spus in recrutarea respectiva.

"Interviurile de grup au devenit tot mai populare in ultima perioada, mai ales in randul multinationalelor, datorita avantajelor pe care le prezinta", spun specialistii in resurse umane.

Comisia de angajare rezolva mai multe lucruri in acelasi timp:

- decizia de angajare se ia in urma unei singure intalniri, nu mai sunt necesare 3-4 runde de interviu si reveniri ale candidatilor la sediul firmei;

- toti membrii comisiei aud raspunsurile candidatului la aceleasi intrebari si au o baza comuna pentru a discuta prestatia acestuia;

- se reduce factorul subiectiv din decizia de angajare, dat fiind ca toate persoanele care hotarasc angajarea dezbat impreuna si instant prestatiile vazute;

- angajatorii vad cum reactioneaza candidatul cand este pus sub presiune;

- membrii comisiei vor avea roluri diferite si candidatului ii sunt testate reactiile intr-un mediu complex.

Debt Collection Agency

Vodafone Romania
  • Tichete cadou
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Concediu de maternitate & ...
Inginer ...
Ipsos Research Romania
Analist
Analist

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]
Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]