O NOUA MODA la interviul de angajare. Vei ramane BLOCAT cand intri in sala

Vineri, 27 Aprilie 2012 0 comentarii 557 vizualizari

Aprilie 2012

Cand mergi la un interviu de angajare, te astepti sa intalnesti o persoana (simpatica sau antipatica) pe care iti propui sa o cuceresti. Dar daca dai de o COMISIE alcatuita din 6-7 oameni?

Din ce in ce mai multe firme organizeaza un nou tip de interviu de angajare - asa-numitul "interviu-panel".

Angajatorii considera mai eficient uneori sa il puna pe candidat in fata unui numar mare de persoane, fiecare avand un cuvant de spus in recrutarea respectiva.

"Interviurile de grup au devenit tot mai populare in ultima perioada, mai ales in randul multinationalelor, datorita avantajelor pe care le prezinta", spun specialistii in resurse umane.

Comisia de angajare rezolva mai multe lucruri in acelasi timp:

- decizia de angajare se ia in urma unei singure intalniri, nu mai sunt necesare 3-4 runde de interviu si reveniri ale candidatilor la sediul firmei;

- toti membrii comisiei aud raspunsurile candidatului la aceleasi intrebari si au o baza comuna pentru a discuta prestatia acestuia;

- se reduce factorul subiectiv din decizia de angajare, dat fiind ca toate persoanele care hotarasc angajarea dezbat impreuna si instant prestatiile vazute;

- angajatorii vad cum reactioneaza candidatul cand este pus sub presiune;

- membrii comisiei vor avea roluri diferite si candidatului ii sunt testate reactiile intr-un mediu complex.

Piraeus Bank Romania
Actualizat la: 24.11.2016
Schaeffler Romania
Brasov, Job national
Actualizat la: 15.11.2016
Hipo.ro
Cluj Napoca
Actualizat la: 14.11.2016
Easy Asset Management IFN SA ...
Gaesti, Sebes, Targoviste
Actualizat la: 07.11.2016
Linea Directa Communications ...
Actualizat la: 21.11.2016

TELUS International Europe
Customer Service ...
Competence Call Center - CCC
Customer Care ...
Carrefour Romania
Lucrator ...
  • Asigurare de pensie ...
Axway Romania
Developer

Conectys Serv Telecom

Hannah

Buna, este cineva aici care s-a angajat recent la Conectys pe limba romana? Care ar fi salariul la ...

Passing Through LTD

KinderOne

Frontend Developer
SilkWeb SRL
Inginer calitate

Ti-ai dat demisia si esti in ultima zi de munca? Iata 7 lucruri pe care NU trebuie sa le spui.>>

Ediția cu numărul 9 Top Talents România va avea loc saptămâna aceasta, pe 25 – 26 noiembrie la Hotel Novotel din București. În fiecare an evenimentul reunește 250 de tineri cu potențial, cei mai buni la nivel național. În urma unui proces de selecție riguros, aceștia primesc invitația de a fi prezenți timp de 2 zile la Top Talents unde au ocazia să învețe de la profesioniști care sunt pașii pentru o carieră de succes[...]