PARADISUL salariilor si angajarilor in 2014: aici angajatii iau bonusuri de loialitate de 18.000 lei

Marti, 13 Mai 2014 0 comentarii 1150 vizualizari

Domeniul IT ramane un segment de elita in ceea ce priveste competitivitatea salariilor si a beneficiilor acordate angajatilor. De asemenea, valul de angajari pe acest segment depaseste toate asteptarile.

Pentru anul 2014, companiile din domeniul IT au bugetat o crestere medie a bugetelor salariale de 8,55% - o cifra semnificativ mai mare decat prognoza inflatiei, dar si decat media pietei pentru companiile din productie, se arata in studiul de salarizare AIMS SalaryMap IT.

Peste 90% din respondenti au declarat ca vor opera cresterile salariale tinand cont de nivelul de performanta al angajatilor, in timp ce 58% opereaza cresteri salariale tinand cont si de evolutia pietei de profil.

In afara salariilor competitive, firmele din domeniul Software ofera si diverse bonificatii financiare (cele mai frecvente sunt bonusurile de performanta si bonusurile de sarbatori).

Potrivit studiului,  companiile din domeniul dezvoltarii de Software au declarat ca intentioneaza sa creasca anul acesta numarul de angajati cu o cifra medie de 23% - iar anul viitor previziunile arata cresteri de peste 18%.

Prima de loialitate (care se ofera angajatiilor stabili, care au ramas in companie o anumita perioada de timp) este menita sa incurajeze retentia personalului cu experienta. Ea este oferita in 23% din companiile participante la studiu, dimensiunile sale pot varia semnificativ intre 2.700 si 18.000 lei - in functie de politica fiecarei companii, respective vechimea si functia persoanei recompensate.

Un element inedit pentru anul acesta il constituie cresterea semnificativa a firmelor care ofera angajatilor acces la servicii medicale suplimentare celor de medicina muncii.

De asemenea, prima de relocare (prima oferita la angajare celor care vin din alte orase, pentru a acoperi costul mutarii) este un beneficiu standard in peste 50% din companiile participante la studiu.

"Alaturi de Bucuresti, orase ca Timisoara, Cluj, Iasi sau Sibiu se consolideaza ca poli de dezvoltare tehnologica de prim rang ai economiei romanesti", se spune in raport. Studiul cuprinde rapoarte regionale din Cluj, Timisoara si Iasi.

La studiul AIMS din 2014 au furnizat informatii salariale 53 de companii avand ca obiect dezvoltarea Software din Vestul, Nordul si Estul Romaniei, numarand impreuna peste 7.000 de angajati.

ISB Rom SRL
UiPath
Actualizat la: 26.10.2016
UPA Solutions
Actualizat la: 02.01.2017

• Abonament la sala de fitness ...
Procurement ...
  • Telefon de serviciu
Ofiter amanet

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Metrorex SA

nelutu

@bostanLa Metrorex, zis si Pilerex se angajeaza doar pe pile sau spaga. Un fost coleg de liceu ...

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Systems Analyst
Yardi Systems

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]