Peste 10.400 de joburi vacante in tara. Vezi ce cauta angajatorii

Joi, 3 Mai 2012 0 comentarii 553 vizualizari

Mai 2012

Angajatorii de pe piata locala ofera peste 10.400 de locuri de munca, majoritatea pentru cei cu studii medii, potrivit Agentiei Nationale pentru Ocuparea Fortei de Munca (ANOFM).

Cele mai multe dintre locurile de munca disponibile sunt in Iasi (891), Constanta (833) Cluj (770), Bucuresti (542), Satu Mare (541) si Timis (483), iar cele mai putine in Galati (26), Alba(20), Mehedinti (14) si Caras-Severin (24).

Peste 9.700 de posturi se adreseaza persoanelor cu studii medii, profesionale si lucratori necalificati. Cei mai cautati sunt lucratorii, operatorii si muncitorii necalificati din industria textila, peste 1.500 de astfel de pozitii fiind disponibile pe intreg teritoriul tarii.

Totodata, se cauta si muncitori necalificati, soferi, vanzatori, agenti de paza si agenti vanzari.

Pentru persoanele cu studii superioare sunt disponibile peste 600 de locuri de munca, cele mai multe posturi sunt pentru ingineri si subingineri.

Numarul somerilor a scazut cu 19.325 de persoane, in martie, pana la 454.541 de persoane, potrivit datelor ANOFM.

La sfarsitul lunii martie 2012 rata somajului inregistrat la nivel national a fost de 5,05%, mai mica cu 0,22 pp decat cea din luna februarie a anului 2012 si mai mica cu 0,95 pp decat cea din luna martie a anului 2011.

Wipro Technologies

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Inginer calitate
Junior Software Developer