Poti fi concediat daca folosesti Internetul de la serviciu in scopuri personale

Marti, 26 Martie 2013 1 comentarii 603 vizualizari

26 martie 2013

Utilizarea in scopuri personale a Internetului la locul de munca poate justifica demiterea unui angajat, mai ales daca navigarea afecteaza sarcinile de serviciu ale acestuia, spun specialistii in dreptul muncii.

Utilizarea excesiva in scop personal a Internetului in timpul programului de munca a dus la concedierea unei angajate din Franta, iar Curtea de Casatie franceza a confirmat validitatea concedierii, potrivit firmei de avocatura Gilca & Vasiliu.

Istoricul conexiunilor la Internet ale angajate a aratat ca aceasta a fost conectata, in timpul programului sau de lucru, la numeroase site-uri care nu aveau nicio legatura cu  activitatea sa profesionala: retele de socializare, site-uri de turism si calatorii, reviste pentru femei etc.

In total era vorba, cu exceptia celor care puteau prezenta un caracter profesional, de 10.000 de conexiuni pe doua perioade scurte de timp sau 625 de conexiuni pe zi.

In acest context, angajata a fost concediata pentru abatere disciplinara grava. Aceasta s-a adresat instantei de judecata pentru a contesta valabilitatea incetarii contractului sau de munca si pentru obtinerea unor daune-interese.

Judecatorii Curtii de Apel au considerat ca respectiva concediere pentru abatere grava a fost justificata.

Comentarii
MARCK Sambata, 30 Martie 2013
nici chiar asa ,nu trebuie sa te uiti la filmea dalea in timpul muncii xxx,renunta la ele inseman ca esti un corporatist si nu ai acasa la tine o femeie sau o prietene sau amanta ceva de genul asta ,,,.
Numai corporatistii fac asa adica oamenii singuri care au fost programati ca sa castige si in final sa isi piarda rostul in viata si sa se uite la chestiile alea ca niste necunoscatori de cauza.....ne vom inmulti prin laboratoare chiar daca deja este asa..nu mai avem nevoie de femei....EMOTIILE NOASTRE SUNT DE MULT APUSE
ne vom inmulti prin lab

Sipa Engineering Romania
BUCURESTI, Strainatate, Ploiesti, Job national
Actualizat la: 19.09.2016
The KPI institute
Actualizat la: 24.11.2016
DELL International Services ...
Actualizat la: 21.11.2016

• Tichete cadou
Post Master
Curier
WNS Global Services
  • Cafea sau sucuri oferite ...
  • Asigurari servicii ...
Senior Associate
  • Concediu de crestere a ...
Senior Analyst

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>