Poti fi concediat daca folosesti Internetul de la serviciu in scopuri personale

Marti, 26 Martie 2013 1 comentarii 644 vizualizari

26 martie 2013

Utilizarea in scopuri personale a Internetului la locul de munca poate justifica demiterea unui angajat, mai ales daca navigarea afecteaza sarcinile de serviciu ale acestuia, spun specialistii in dreptul muncii.

Utilizarea excesiva in scop personal a Internetului in timpul programului de munca a dus la concedierea unei angajate din Franta, iar Curtea de Casatie franceza a confirmat validitatea concedierii, potrivit firmei de avocatura Gilca & Vasiliu.

Istoricul conexiunilor la Internet ale angajate a aratat ca aceasta a fost conectata, in timpul programului sau de lucru, la numeroase site-uri care nu aveau nicio legatura cu  activitatea sa profesionala: retele de socializare, site-uri de turism si calatorii, reviste pentru femei etc.

In total era vorba, cu exceptia celor care puteau prezenta un caracter profesional, de 10.000 de conexiuni pe doua perioade scurte de timp sau 625 de conexiuni pe zi.

In acest context, angajata a fost concediata pentru abatere disciplinara grava. Aceasta s-a adresat instantei de judecata pentru a contesta valabilitatea incetarii contractului sau de munca si pentru obtinerea unor daune-interese.

Judecatorii Curtii de Apel au considerat ca respectiva concediere pentru abatere grava a fost justificata.

Comentarii
MARCK Sambata, 30 Martie 2013
nici chiar asa ,nu trebuie sa te uiti la filmea dalea in timpul muncii xxx,renunta la ele inseman ca esti un corporatist si nu ai acasa la tine o femeie sau o prietene sau amanta ceva de genul asta ,,,.
Numai corporatistii fac asa adica oamenii singuri care au fost programati ca sa castige si in final sa isi piarda rostul in viata si sa se uite la chestiile alea ca niste necunoscatori de cauza.....ne vom inmulti prin laboratoare chiar daca deja este asa..nu mai avem nevoie de femei....EMOTIILE NOASTRE SUNT DE MULT APUSE
ne vom inmulti prin lab

Lugera - The People Republic
Actualizat la: 24.02.2017
APT Resources and Services SRL
Actualizat la: 21.02.2017
Professional HR
Actualizat la: 21.02.2017
Baker Tilly Klitou & Partners ...
BUCURESTI, Job national
Actualizat la: 06.03.2017
Passion4Work
Cluj Napoca
Actualizat la: 22.03.2017

Preh Romania
  • Concediu de crestere a ...
SW Developer
  • Tichete cadou
Business ...
RCS&RDS
  • Masina de serviciu
Tehnician ...
Microsoft Romania
  • Munca de la distanta sau de ...
Engineer
BRD - Groupe Societe Generale
Front Officer

Pgm04

Daca vreau sa beneficiez de programul prima chirie si am nevoie contract pe perioada nelimitata in ...

Pgm04

Zilele libere nationale se acorda?

AnaManole

Buna ziua, Cam in cate zile de la primul interviu se primeste un raspuns?Multumesc!

Enea Services Romania

andreea0819

Nu zice nimeni nimic despre proiectul cu Vodafone? Unde oamenii ponteaza pe 1 proiect si de fapt ...

Mandarine International

Anderson

Lucrez in Mandarine de peste jumate de an. Salariile chiar sunt mari si captivante de asta am venit ...

SW Developer
Preh Romania