Poate fi motiv de concediere faptul ca iti dai in judecata angajatorul?

Luni, 7 Mai 2012 0 comentarii 609 vizualizari

Mai 2012

Ideea ca ai putea sa-ti dai in judecata firma la care lucrezi si totusi sa nu-ti pierzi rapid serviciul pare utopica in Romania.

Curtea de Casatie din Franta a decis recent ca introducerea unei actiuni in instanta impotriva angajatorului nu poate reprezenta un motiv de concediere, potrivit biroului de avocatura Costel Gilca si Razvan Vasiliu.

Luand o astfel de masura, angajatorul se face vinovat de discriminare. In situatia in care o companie decide sa concedieze un salariat pe aceasta baza, concedierea este nula si neavenita, cu conditia ca firma sa nu aiba un motiv real si serios de concediere, ci sa fie doar o masura arbitrara luata de catre angajator.

Cum stau lucrurile in Romania in aceasta privinta? "In niciun caz procesul intentat angajatorului nu poate fi un motiv de concediere. A actiona pe cineva in instanta este un drept fundamental al persoanei si nu poate fi sanctionat de compania angajatoare", spune avocatul Nicolae Scorei, managing partner al Scorei & Asociatii.

Potrivit specialistilor, exercitarea unui drept recunoscut de Conventia Europeana a Drepturilor Omului nu poate fi interpretata niciodata ca o abatere disciplinara si sanctionata.

Situatia sanctionata de Curtea de Casatie franceza a fost urmatoarea: un salariat care lucra ca agent de exploatare a fost concediat disciplinar la 10 decembrie 2009, angajatorul motivandu-si decizia prin faptul ca salariatul i-a adresat o serie de insulte.

Acest eveniment a avut loc la doar cateva zile dupa ce Tribunalul Muncii a condamnat angajatorul, la 23 noiembrie 2009, la plata unor drepturi salariale in favoarea angajatului.

Judecatorii Curtii de Casatie au constatat ca demiterea angajatului este lipsita de o cauza reala si serioasa. Curtea a retinut ca motivul real de concediere rezida in notificarea hotararii Tribunalului Muncii, care s-a pronuntat in mod favorabil salariatului.

APT Resources and Services SRL
Actualizat la: 17.02.2017
Evolution Human Capital ...
full-time / > 5 ani experienta
Actualizat la: 02.02.2017
Continental Automotive Group ...
Actualizat la: 21.02.2017
TotalSoft
Actualizat la: 09.12.2016
British American Tobacco ...
BUCURESTI, Job national
Actualizat la: 16.02.2017

Endava
Software ...
Vodafone Romania
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Asigurare medicala pentru ...
Inginer ...
Ipsos Research Romania
Analist
Analist

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]
Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]