Portretul robot al tinerilor romani care isi cauta job

Marti, 13 Mai 2014 1 comentarii 749 vizualizari

Cei mai activi candidati la joburi, dintre cei cu varsta pana in 35 de ani, sunt proaspetii absolventi de studii universitare. Cei ajunsi la 21 de ani ocupa o proportie de aproape 11% din totalul candidatilor la joburile disponibile, urmati de cei in varsta de 20 si 22 de ani, cu cate 9%. Candidatii la joburi prefera zilele de marti si joi pentru aplicarea la pozitiile aflate la bataie, potrivit unui studiu efectuat pe o platforma de recrutare din Romania.

Conform studiului, odata ce au ajuns la 30 de ani, tinerii nu mai sunt atat de interesati de gasirea unui loc de munca. Fie asta, fie sunt multumiti cu actualul job, iar asta deoarece tinerii cu varsta peste 30 de ani acopera, in parte, in jur de 1% din totalul aplicarilor de pe platforma de recrutare, indiferent daca facem referire la candidatii de 31, 32, 33, 34 sau 35 de ani.

Femeile vor joburi in Marketing si Resurse Umane, barbatii prefera IT-ul si Vanzarile

Am stabilit care sunt zilele in care tinerii isi aloca mai mult timp pentru cautarea job-ului perfect. Dar care sunt domeniile preferate de tinerii din Romania?

Vanzarile sunt in topul preferintelor, cu putin peste un sfert din totalul aplicarilor la joburi, adica 26%. IT-ul este cel de-al doilea domeniu de activitate preferat de tinerii care-si cauta un job, 20% din totalul aplicarilor fiind pentru pozitii din sfera IT-ului. Pe locul al treilea se situeaza Marketing-ul, cu 15% din totalul aplicarilor, domeniu urmat indeaproape de cel al Resurselor Umane, cu 10%, si de cel Administrativ, cu 9 procente din totalul aplicarilor.

Conform datelor oferite, candidatii de sex feminin prefera joburile in Marketing (23% din totalul aplicarilor), urmate indeaproape de pozitiile disponibile in Resurse Umane (21%). Vanzarile sunt si ele in top, cu 18% din totalul aplicarilor. Fetele nu se feresc de IT, domeniu considerat pana de curand apartinand aproape exclusiv barbatilor. Astfel, 12% din aplicarile candidatelor la joburile disponibile sunt pentru joburi in IT, urmate de cele in Vanzari, cu 10%.

Barbatii raman consecventi domeniilor de activitate considerate tipice lor. Astfel, 26% din totalul aplicarilor ”masculine” la joburi sunt pentru pozitii in IT, urmate de cele in Vanzari, care acopera 22% din total. Topul e intregit de aplicarile pentru joburi in Marketing (13%), Inginerie (9%) si Resurse Umane (6% din totalul aplicarilor).

Candidatii la joburi prefera zilele de marti si joi pentru aplicarea la pozitiile aflate la bataie. Astfel, aproximativ 20% dintre aplicarile la joburi au loc in general in zilele de marti ale saptamanii, iar 15% au loc in zilele de joi.

Pe masura ce se apropie de weekend, atentia aplicantilor se indreapta spre distractie si relaxare. O spun cifrele, conform carora aproape 12% din totalul aplicarilor la joburi au loc sambata, iar putin peste 11% duminica. Mult mai putine, deci, comparativ cu alte zile ale saptamanii.

Candidatii care cunosc limbi straine au sanse mai mari de angajare

Un alt detaliu interesant este cel al CV-urilor completate. Detaliu hotarator in vederea stabilirii tipului de joburi care ii intereseaza pe tinerii romani. Astfel, 82% din totalul candidatilor inscrisi pe platforma de recrutare si-au completat CV-ul in limba Romana, in timp ce 16% si-au completat CV-ul in limba Engleza.

CV-urile in limba Franceza au fost completate de 0,2% din totalul candidatilor, in timp ce 0,15% dintre tinerii care-si cauta de lucru si-au completat CV-urile in limba Germana.

Cu alte cuvinte, candidatii tineri prefera pozitiile in care se cere maxim limba Engleza pentru angajare. Acest lucru ingreuneaza aparent eforturile companiilor care necesita viitori angajati care sa cunoasca si alte limbi straine, dar pe de alta parte denota faptul ca cei care se specializeaza si pe alte limbi straine decat Engleza au sanse mari sa isi gaseasca de lucru in companiile multinationale.

Comentarii
jojo Miercuri, 14 Mai 2014
cei de 30 ani+ nu stau atat mult pe siteurile de recrutare, nu pt ca nu sunt activi pe piata muncii, dar pt ca sunt o generatie ce nu a crescut cu calculatorul. acum 10 ani la noi Internetul era in mare parte prin dial-up si erau vreo 100 de siteuri romanesti ce aveau continut. situatia se va schimba treptat.

Piraeus Bank Romania
Actualizat la: 19.01.2017
Excon Consultanta
Actualizat la: 11.01.2017

Playtika Romania
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Customer ...
Ericsson Romania
Intern

Quantic Lab SRL

iriname

Hei, voi merge la un test de engleza si franceza la Quantic Lab. Siti care este structura lor? Mersi

Alfa Metal Machinery Group

llu

Sustin tot ce a scris Jane Doe.Chiar daca nu am fost la interviu recent, pot vorbi din experienta ...

Concord Service Center

onix

Salariul este similar cu cel oferit de alte firme. Pe langa salariu se ofera tichete de masa, ...

Tip Top Food Industry

chipicao

Sint niste neseriosi,eu am fost in timp de 2 ori la interviu la ei si m-au pus pe drumuri.Mi-au zis ...

Alfa Metal Machinery Group

JaneDoe

Am avut si eu prilejul sa particip la un interviu aici. Comentariile mele se vor referi strict la ...

IT Support Specialist
IBM Romania
Customer support
TELUS International Europe
Customer support
Playtika Romania
Analist cumparari
ALTEN Romania

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]