PRIMUL JOB. Poti castiga un salariu de multinationala ca stagiar

Luni, 1 Octombrie 2012 0 comentarii 927 vizualizari

1 octombrie 2012

Marile companii multinationale au deschis sezonul stagiilor de practica pentru absolventi. Potrivit specialistilor HR, internship-ul este primul pas catre un job full-time, deci merita sa iti depui CV-ul cat mai repede.

Compania farmaceutica GlaxoSmithKlein (GSK) are doua programe de internship: GSK Sales Talent, in Bucuresti si "Porneste la drum cu GSK", in Brasov si Bucuresti. Domeniile de activitate in care poti aplica sunt: marketing, excelenta comerciala, relatii publice, sanatate publica si financiar.

Stagiul de practica in GSK Sales Talent dureaza 6 luni, iar la finalul perioadei poti sa te angajezi in echipa de vanzari. Programul se adreseaza absolventilor din urmatoarele specializari : Farmacie, Medicina, Stomatologie, Chimie, Studii Economice.

Cel de-al doilea program de internship de la GSK se desfasoara pe parcursul unui an in fabrica GSK din Brasov, in sediul GSK Consumer Healthcare din Bucuresti sau intr-unul din depozitele sau birourile Europharm Distributie din Brasov si Bucuresti. Dupa aceasta perioada, poti fi angajat pe o pozitie in una din urmatoarele arii:

- pentru Fabrica: Productie, Calitate, Financiar sau Protectia Mediului si a Muncii; pentru Consumer Healthcare: Comercial; pentru Europharm Distributie: Vanzari, Logistica, Excelenta Operationala.

Profilul ideal al aplicantului: limba engleza la un nivel avansat, absolvirea facultatii in promotiile 2010-2012 sau parcurgerea unui program de master; specializarile preferate: Farmacie, Medicina, Stomatologie, Chimie, Studii Economice, Inginerie, Protectia Mediului. Se cer, de asemenea, rezultate academice excelente. Detalii aici.

Compania din domeniul bunurilor de consum Procter&Gamble recruteaza studenti sau absolventi pentru programul de internship derulat la Timisoara. Sunt cautati in special absiolventii de profil tehnic. Vezi detalii aici.

Gigantul Microsoft cauta studenti sau absolventi pentru programul de internship din Bucuresti, la Global Technical Support Centre (GTSC). Se cauta oameni cu background de IT si cunoasterea limbilor germana sau franceza, pe langa engleza obligatorie (detalii aici).

Alte multinationale in care iti poti incepe cariera sunt Genpact, Eureko, Garanti Bank, Oracle, Tenaris sau Bergenbier.

Actualizat la: 08.12.2016

Competence Call Center - CCC
Customer Care ...
Carrefour Romania
Lucrator ...
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Axway Romania
Developer