Primul pas catre un job: 150 de studenti vor face practica la Renault

Marti, 10 Aprilie 2012 0 comentarii 651 vizualizari

Aprilie 2012

Peste 150 de studenti in ani terminali incep de astazi un stagiu de practica de 3 luni in cadrul Grupului Renault Romania.

Studentii selectati vor beneficia de o prima experienta practica in domeniul ales, de indrumare din partea specialistilor Grupului Renault, de posibilitatea realizarii lucrarii de licenta, dar si de alte avantaje precum bursa lunara, transport zilnic, cazare, masa de pranz la sediul companiei.

In ultimii zece ani, 700 de studenti au facut practica la uzinele Dacia si in cadrul Grupului Renault.

„Prin organizarea anuala a acestui program de stagii, unul dintre cele mai mari programe oferite de catre un angajator in Romania, Grupul Renault vine in intampinarea studentilor care vor sa faca primul pas in cariera si sprijina insertia tinerilor pe piata muncii”, se arata in comunicatul de presa al companiei.

De-a lungul celor 3 luni (aprilie, mai si iunie), stagiarii vor avea posibilitatea de a se antrena alaturi de specialisti in resurse umane ai companiei in vederea accesului lor pe piata muncii. Stagiarii vor participa la „ateliere de antrenament” in cadrul carora vor invata cum sa redacteze un Curriculum Vitae si o scrisoare de intentie, dar si cum sa sustina un interviu.

Pe perioada stagiului, studentii vor participa la cursuri de invatare a unei limbi de circulatie internationala (franceza sau engleza). Fiecare stagiar va beneficia de 20 de ore de formare. Cursurile sunt gratuite si organizate in parteneriat cu Global English.

Sesiunea de internship pentru anul 2012 a fost lansata inca de la sfarsitul anului trecut, in luna noiembrie. Temele de stagiu au fost comunicate celor 18 universitati partenere, iar inscrierile s-au facut online, pe site-urile companiei. Studentii au fost selectati pe baza interviurilor cu responsabilii de resurse umane ai Grupului si specialisti din zona temelor propuse.

Grupul Renault Romania are in prezent 17.500 de angajati si reuneste Platforma Dacia de la Mioveni, Centrul de Inginerie Renault Technologie Roumanie (care include Centrul de Incercari de la Titu si Centrul de design Renault Design Central Europe), Centrul Logistic RIR-ILN, Directia Comerciala Renault Commercial Roumanie si Matrite Dacia Pitesti.

Bitdefender
Actualizat la: 13.02.2017

Raiffeisen Bank
Analist
Holzindustrie Schweighofer ...
  • Concediu de maternitate & ...
Manipulant
Endava
Software ...
Vodafone Romania
  • Tichete cadou
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Inginer ...

Alumatic

dencuandrei

Nu recomand, am fost la interviu pentru reprezentant vanzari unde imi spune ca nu mai este de ...

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]
Ana-Maria Brânză, Camelia Șucu sau Gabriela Szabó sunt printre speakerii naționali și internaționali care vor participa între 14-15 martie la cea mai importantă Conferință de Leadership Feminin din România, The Woman ce va reuni la Cluj-Napoca peste 500 femei lider[...]