Programatorii ar putea pierde până la 40% din venitul net actual.

Luni, 29 Iunie 2015 1 comentarii 1895 vizualizari

Condiţiile drastice post-aministie fiscală oferite persoanelor fizice autorizate (PFA) ar putea declanşa în rândul programatorilor din industria IT, care generează 6% din PIB, un exod asemănător celui din domeniul medical, estimează compania de consultanţă fiscală, contabilitate şi audit Contexpert.

"În mod concret, programatorii şi informaticienii care colaborează cu companii de IT inclusiv multinaţionale, sub forma de PFA, au de ales între a avea riscul de a achita toate contribuţiile aplicabile contractelor individuale de muncă retroactiv pe cinci ani de zile sau a renunţa la PFA, devenind salariaţi, cu diminuarea aferentă a venitului net", se arată într-un comunicat al Contexpert.

Sorin Istrate, managing partner Contexpert, a declarat că este puţin probabil ca o multinanţională să preia, fie şi parţial, şocul financiar al renunţării colaborărilor cu PFA-uri la acest regim fiscal şi trecerea acestora pe contract de muncă.

"Cu excepţiile de rigoare, pentru câţiva specialişti extraordinari, cel mai probabil că veniturile nete se vor diminua cu sumele suplimentare de achitat de angajator statului român", a precizat Istrate.

Specialiştii din IT se situează constant în topul veniturilor şi optează, de regulă, să-şi desfăşoare activitatea apelând la alte forme contractuale decât cele de muncă, în primul rând din cauza fiscalităţii care le erodează veniturile.

În prezent, un PFA în IT suportă o taxare netă de 25,9%, în sistem real, iar dacă ar trece la contract de muncă, aceasta ar creşte până la 75 de procente.

Practic, susţine Contexpert, amnistia fiscală pentru PFA-uri obligă companiile IT care folosesc serviciile PFA-urilor fie să suporte creşterea taxării pentru a le păstra angajaţilor veniturile nete neafectate, fie să descarce şocul noilor taxe catre angajaţi - adică să le reducă veniturile nete, riscând ca aceştia să îşi caute de lucru peste hotare.

Autorităţile vor să descurajeze utilizarea PFA-urilor considerându-le ca principalul motiv al deficitului la bugetul de pensii şi de sanatate, contribuţiile la aceste fonduri fiind nule sau foarte mici.

Un PFA trebuie să plătească impozitul pe venit de 16%, contribuţia de asigurări de sănătate (CASS) de 5,5% la venitul net precum şi contribuţia de asigurări sociale (CAS) de 26,3% din venitul pentru care se încheie contractul de asigurare. În cazul în care au şi alte venituri din salarii, eventual un contract de muncă pe timp parţial la care totalul taxelor nu depăşeşte 110 lei, PFA sunt exceptate de la plata contribuţiei la pensii (CAS).

Dacă optează pentru înregistrarea ca plătitor la norme de venit, PFA-ul are un tratament şi mai favorabil fiscal, pentru că taxarea se aplică la o sumă fixă anuală indiferent de nivelul venitului realizat.

În concluzie, potrivit Contexpert, obiectivul autorităţilor este de a transforma cât mai multe PFA-uri în salariaţi, sub ameninţarea retratării veniturilor pe ultimii cinci ani.

"Este evident din recentele propuneri de modificare a Codului fiscal şi din campania ANAF că decizia este de a elimina pe cât posibil avantajele PFA-urilor şi de a le determina să încheie contracte de muncă. Indiferent cum se va transpune această abordare în legislaţie, domeniul IT va fi unul dintre cele mai afectate", se mai arată în comunicatul citat.

Sursa: www.zf.ro

Comentarii
DorRis Luni, 29 Iunie 2015
Cum adica trebuie sa se plateasca contributiile RETROACTIV pt. ultimii 5 ani? Dar in ce tara traim??!?!?

Deloitte Romania

• Tichete cadou
Post Master
Curier
WNS Global Services
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Senior Associate

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>