Prostie e putin spus! Cea mai aberanta scuza a anului pentru a lipsi de la serviciu

Luni, 17 Decembrie 2012 0 comentarii 662 vizualizari

17 decembrie 2012

Angajatii folosesc tot felul de scuze ciudate ca sa nu mearga la serviciu o zi sau doua. Dar americanca Sheila Eubank a depasiti orice imaginatie si prostia ei nu va fi usor egalata in anii care urmeaza.

Angajata unui magazin auto din San Antonio, Sheila Eubank (foto stanga) a obtinut lejer primul loc in topul celor mai aberante scuze folosite de salariati in 2012 ca sa chiuleasca de la serviciu, top realizat de Aol Jobs.

Americanca a lipsit o zi intreaga de la job si a doua zi de dimineata si-a inscenat rapirea: s-a legat cu funie in propria masina si a asteptat ca un trecator sa sune la Politie.

A inventat apoi o poveste lacrimogena: ar fi fost rapita de un traficant de droguri care a tinut-o sub amenintarea armei si a obligat-o sa-l insoteasca cu masina proprie la livrarea drogurilor.

Sefii i-ar fi iertat cu usurinta absenta de la serviciu daca politia federala nu ar fi investigat in mod serios incidentul.

Politistii au gasit in poseta americancei un bilet de loterie jucat cu o zi inainte. A fost suficient sa se uite apoi pe camerele video ale agentiei loto si sa vada ca Sheila Eubank era bine-mersi in orele in care a declarat ca a fost sechestrata.

De aici pana la marturisirea adevarului a mai fost un singur pas: angajata vroia sa-si motiveze intr-un mod cat mai credibil absenta de la serviciu. Consecinta minciunii: a fost arestata si trimisa in instanta cu dosar penal.

Restul scuzelor date de angajati in 2012 palesc in comparatie cu aceasta inscenare de rapire. Cateva exemple:

- Trebuie sa-l urmaresc pe gradinar, sa vad unde planteaza pomii pentru care l-am platit;

- Numerologul meu m-a avertizat ca e o zi periculoasa pentru mine, nu pot sa iei din casa;

- Toate hainele mele sunt in masina de spalat, nu am cu ce sa ma imbrac;

- Este ziua de nastere a lui Elvis Presley;

- Mi-a cazut lantul de la bicicleta;

- Am baut prea mult suc de fructe seara trecuta si ma simt prea obosit.

Kalpo SRL
BUCURESTI, Job national
Actualizat la: 09.01.2017
A&B Activ Distribution
Actualizat la: 05.01.2017
Veo Worldwide Services (VEO ...
Iasi
Actualizat la: 24.01.2017
Head Hunting IT
Actualizat la: 04.01.2017
Sales Consulting
full-time / > 5 ani experienta
Actualizat la: 04.01.2017

HP Inc.
  • Munca de la distanta sau de ...
Analyst
Iptana SA
Inginer ...
Playtika Romania
Customer ...
Provident Financial Romania
Fraud manager
Hewlett Packard Enterprise
  • Munca de la distanta sau de ...
Analyst

Architected Business Solutions SRL

Rut

Post: IT Helpdesk Interviuri: doua Experienta cu aceasta companie a fost destul de neplacuta. ...

Pet Communications

MarianaL

Este o companie pe care am cunoscut-o cu ocazia studiilor si proiectelor necesare fermelor eoliene ...

Quantic Lab SRL

iriname

Hei, voi merge la un test de engleza si franceza la Quantic Lab. Siti care este structura lor? Mersi

Alfa Metal Machinery Group

llu

Sustin tot ce a scris Jane Doe.Chiar daca nu am fost la interviu recent, pot vorbi din experienta ...

Concord Service Center

onix

Salariul este similar cu cel oferit de alte firme. Pe langa salariu se ofera tichete de masa, ...

Inginer proiectant
RUXPRO
IT Support Specialist
IBM Romania
Customer support
TELUS International Europe
Customer support
Playtika Romania

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]