Riscurile meseriei. A fost CONCEDIATA pentru ca arata PREA TANARA

Miercuri, 4 Aprilie 2012 0 comentarii 672 vizualizari

Aprilie 2012

Orice femeie isi doreste sa arate mai tanara decat este in realitate, insa asta poate duce uneori la pierderea locului de munca.

Angajata unei agentii imobiliare din orasul australian Melbourne a fost data afara pe motiv ca arata prea tanara pentru varsta ei si nu inspira incredere clientilor, scrie new.com.au.

Australianca a dat in judecata firma si a primit 1.200 de dolari despagubire pentru ca a fost concediata in mod abuziv la nici macar o luna de la angajare.

Unul dintre consultantii de vanzari ai firmei imobiliare i-a anuntat demiterea, explicandu-i ca sefii agentiei sunt nemultumiti de faptul ca pare prea tanara pentru varsta ei (23 de ani) si ca este prea mica de inaltime. Din cauza acestor doua impedimente, ea nu ar reusi sa fie convingatoare in fata clientilor.

Tribunalul australian a decis ca firma isi ceara scuze in mod oficial de la fosta angajata si sa-i plateasca salariul pe perioada de o luna si jumatate cat a stat fara serviciu dupa demitere.

De asemenea, agentia va fi obligata sa isi trimita managerii la cursuri specializate in teme de legislatia muncii si discriminare.

Lugera - The People Republic

Vodafone Romania
  • Tichete cadou
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Concediu de maternitate & ...
Inginer ...
Ipsos Research Romania
Analist
Analist

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scadea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, Camelia Șucu sau Gabriela Szabó sunt printre speakerii naționali și internaționali care vor participa între 14-15 martie la cea mai importantă Conferință de Leadership Feminin din România, The Woman ce va reuni la Cluj-Napoca peste 500 femei lider[...]
Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]