Romania, locul 1 in UE dupa anunturile de JOBURI NOI. Vezi LISTA angajatorilor

Vineri, 27 Aprilie 2012 0 comentarii 523 vizualizari

Aprilie 2012

In mod surprinzator, companiile din Romania au anuntat in primele 3 luni din 2012 cele mai multe planuri de angajari din intreaga Europa, potrivit raportului trimestrial realizat de Eurofound.

Numarul de joburi nou create in Romania in acest an va fi de 12.300, potrivit anunturilor si declaratiilor publice facute de companii.

Pe locul 2 in Europa in topul intentiilor de angajare se afla Marea Britanie, cu 11.600 de noi locuri de munca, urmata de Polonia - 10.600 joburi si Franta - 10.400 posturi.

Compania cu cele mai serioase planuri de angajari este Bosch, care va crea cel putin 2.000 de posturi noi la Jucu. Raportul Eurofound prezinta ca pe un exemplu de buna practica modul in care a fost gestionata plecarea Nokia din Romania.

"Cele 2.200 de posturi desfiintate prin plecarea Nokia au fost rapid compensate, chiar cu 150%, prin anunturile de creare de noi locuri de munca in parcul industrial Tetrarom de la Jucu", se arata in studiul institutiei europene.

Pe langa Bosch, si-au mai anuntat intentia de a face afaceri la Jucu italienii de la de Longhi (intre 600 si 1.000 de joburi) si Transcarpatica (150 de posturi noi.)

Potrivit monitorizarii Eurofound (vezi raportul atasat), in primele 3 luni ale acestui an au fost anuntate 86.000 de joburi desfiintate si doar 62.800 de locuri de munca nou create, la nivelul UE.

Anunturi de joburi noi in primele 3 luni din 2012

Vodafone Romania
  • Tichete cadou
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Inginer ...

Alumatic

dencuandrei

Nu recomand, am fost la interviu pentru reprezentant vanzari unde imi spune ca nu mai este de ...

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]
Ana-Maria Brânză, Camelia Șucu sau Gabriela Szabó sunt printre speakerii naționali și internaționali care vor participa între 14-15 martie la cea mai importantă Conferință de Leadership Feminin din România, The Woman ce va reuni la Cluj-Napoca peste 500 femei lider[...]