Romanii continua sa plece la munca in Grecia, chiar daca tara e pe marginea prapastiei

Luni, 28 Mai 2012 0 comentarii 525 vizualizari

Mai 2012

Romanii nu par sa fie intimidati de conditiile de criza profunda in care se afla Grecia in momentul de fata si continua sa plece la munca pe perioada verii mai ales in insulele grecesti.

Numai in ultima luna peste 3.500 de romani si-au depus CV-ul pentru un job in Grecia, dupa ce alti 3.300 au facut acelasi lucru in luna martie, potrivit unei centralizarii efectuate de portalul Tjobs.ro.

Practic, Grecia este pe locul 4 in topul preferintelor romanilor care vor sa munceasca in strainatate, dupa Germania, Marea Britanie si Italia.

Romanii aplica mai ales pentru joburi in insulele grecesti, acolo unde turismul continua sa functioneze aproape la fel de bine ca inainte de perioada de criza economica.

"In insule nu s-a simtit deloc ca e criza in ultimii ani. Turistii continua sa vina in numar foarte mare si nu cred sa se schimbe ceva prea curand", spune Cristian R., un roman care lucreaza ca ospatar in Santorini.

Nici ofertele de angajare care vin din Grecia nu sunt mai putine decat in anii trecuti. Astfel, in luna aprilie, erau active 2.800 de joburi, Grecia fiind pe locul 2 in lista tarilor interesate de forta de munca din Romania.

"Criza s-a resimtit la hotelul nostru intr-un singur fel: in 2011 am facut doar in 3 oameni aceeasi treaba pe care o faceau 7-8 oameni cu un an mai devreme. Taxele au crescut, iar patronul nu si-a permis sa mai plateasca la fel de multi angajati", spune si Manuel, un alt roman care lucreaza in Santorini.

Cele mai multe CV-uri pentru Grecia au fost depuse in ultima luna din Transilvania si Banat (940 candidati), Moldova (530 candidati) si Bucuresti (420 candidati).

Allianz Worldwide Partners
Actualizat la: 13.01.2017
Grup Renault Romania
Mioveni
Actualizat la: 02.11.2016
DELL International Services ...
BUCURESTI, Brasov
Actualizat la: 21.11.2016

• Teambuildinguri / evenimente ...
Procurement ...
Bombardier Transportation
  • Telefon de serviciu
  • Asigurare de viata
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Business ...
Tezaur Investment Group
  • Telefon de serviciu
Ofiter amanet

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Metrorex SA

nelutu

@bostanLa Metrorex, zis si Pilerex se angajeaza doar pe pile sau spaga. Un fost coleg de liceu ...

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Systems Analyst
Yardi Systems

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]