Romanii continua sa plece la munca in Grecia, chiar daca tara e pe marginea prapastiei

Luni, 28 Mai 2012 0 comentarii 509 vizualizari

Mai 2012

Romanii nu par sa fie intimidati de conditiile de criza profunda in care se afla Grecia in momentul de fata si continua sa plece la munca pe perioada verii mai ales in insulele grecesti.

Numai in ultima luna peste 3.500 de romani si-au depus CV-ul pentru un job in Grecia, dupa ce alti 3.300 au facut acelasi lucru in luna martie, potrivit unei centralizarii efectuate de portalul Tjobs.ro.

Practic, Grecia este pe locul 4 in topul preferintelor romanilor care vor sa munceasca in strainatate, dupa Germania, Marea Britanie si Italia.

Romanii aplica mai ales pentru joburi in insulele grecesti, acolo unde turismul continua sa functioneze aproape la fel de bine ca inainte de perioada de criza economica.

"In insule nu s-a simtit deloc ca e criza in ultimii ani. Turistii continua sa vina in numar foarte mare si nu cred sa se schimbe ceva prea curand", spune Cristian R., un roman care lucreaza ca ospatar in Santorini.

Nici ofertele de angajare care vin din Grecia nu sunt mai putine decat in anii trecuti. Astfel, in luna aprilie, erau active 2.800 de joburi, Grecia fiind pe locul 2 in lista tarilor interesate de forta de munca din Romania.

"Criza s-a resimtit la hotelul nostru intr-un singur fel: in 2011 am facut doar in 3 oameni aceeasi treaba pe care o faceau 7-8 oameni cu un an mai devreme. Taxele au crescut, iar patronul nu si-a permis sa mai plateasca la fel de multi angajati", spune si Manuel, un alt roman care lucreaza in Santorini.

Cele mai multe CV-uri pentru Grecia au fost depuse in ultima luna din Transilvania si Banat (940 candidati), Moldova (530 candidati) si Bucuresti (420 candidati).

Actualizat la: 22.09.2016

Post Master
Curier
WNS Global Services
  • Asigurari servicii ...
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Senior Associate
  • Abonament la sala de fitness ...
Senior Analyst

Accenture Romania

inamaria

Segula Technologies Romania

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>