Romanii se tem sa ceara o marire de salariu

Miercuri, 17 Octombrie 2012 4 comentarii 621 vizualizari

17 octombrie 2012

Angajatii din Romania se tem sa ceara mai multi bani, in contextul in care considera ca eforturile depuse la locul de munca nu sunt rasplatite conform asteptarilor, arata un sondaj realizat de reprezentantii site-ului de recrutare BestJobs.

Astfel, 22% dintre respondenti sustin ca nu au cerut o marire de salariu in ultimele sase luni si le este teama sa poarte astfel de discutii cu superiorul lor direct. Intrebati daca sunt multumiti de actualul nivel salarial, 43% dintre romani sustin ca depun un efort mult prea mare la locul de munca, comparativ cu remuneratia financiara.

La polul opus se afla cei 8% dintre romani care au marturisit ca au primit mai multi bani chiar si fara sa ceara, in timp ce alti 20% si-au infruntat temerile si au cerut o crestere a salariului, fara, insa, prea mult succes.

In ceea ce priveste actualul nivel salarial, 8% dintre cei chestionati sustin ca sunt bine platiti, iar 2% sunt chiar de parere ca primesc mai multi bani decat merita. O mare parte a respondentilor considera, insa, ca salariul este mult prea mic pentru a-i motiva sa fie eficienti la locul de munca.

Totusi, alti 12% dintre romani sunt multumiti de salariu, dar si considera ca muncesc foarte mult pentru banii pe care ii primesc.

Comentarii
Dana Vineri, 19 Octombrie 2012
cam asa e, multora le e frica sa aduca subiectul in discutie. le e frica sa nu fie tratati altfel dupa.
Pfff Marti, 23 Octombrie 2012
Un manager care trateaza un subaltern diferit dupa o discutie de acest gen, este clar subcalificat si nu-si merita pozitia!
Marius Vineri, 26 Octombrie 2012
daca ai stii cati manageri subcalificati sunt in firmele de la noi.....
x pose Sambata, 27 Octombrie 2012
Asa e, Marius! Am avut si eu o sefa incompetenta care nu stia sa vorbeasca si sa se poarte cu subalternii si era prea increzuta ca are sustinerea directorului (care o placea), desi este casatorit..

Qualitance

Software ...
Vodafone Romania
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Asigurare medicala pentru ...
Inginer ...
Ipsos Research Romania
Analist
Analist

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scadea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, Camelia Șucu sau Gabriela Szabó sunt printre speakerii naționali și internaționali care vor participa între 14-15 martie la cea mai importantă Conferință de Leadership Feminin din România, The Woman ce va reuni la Cluj-Napoca peste 500 femei lider[...]
Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]