S-au crucit cand au vazut GAFELE cat casa din aceste CV-uri

Luni, 15 Iulie 2013 10 comentarii 1829 vizualizari

15 IULIE 2013

Unii candidati la joburile vacante isi concep CV-uri iesite din comun pentru a atrage atentia angajatorilor. Altii o fac fara sa vrea, intrand la categoria "umor involuntar".

Managerii de resurse umane s-au crucit cand au vazut ce pot sa scrie unii oameni in CV-uri, potrivit unui sondaj realizat de site-ul Reddit.com. Pe lista celor mai aberante lucruri din CV-urile anului 2013 se numara:

- La categoria hobby, un candidat a scris: "Imi place sa zgaltai mesele ca sa simulez cutremure";

- Un alt candidat a trimis un CV in alb (cec in alb) insotit de o poza imensa cu el langa o limuzina de lux;

- "Pot sa fac 75 de flotari dintr-o rasuflare", a precizat un candidat in domeniul IT; a primit jobul, fiind mare cautare de IT-isti;

- O candidata a lasat multe spatii albe (a dat enter de 16 ori etc) ca sa scoata un CV de 7 pagini (a umplut cosul);

- Un CV continea in detaliu, pe 5 pagini, toate operatiunile din jobul de brutar de pizza, ca si cum erau responsabilitati de sine statatoare: pun aluatul pe tava, adaug sos de rosii, pun branza peste catch-up, adaug topping etc;

- Un candidat a trecut la "experienta profesionala" si postul de "verificator de himen" la o ferma de oi din Australia; angajatorul l-a intrebat cum de a avut o experienta atat de exotica, iar raspunsul a fost deconcentrant: "Am vrut doar sa vad daca imi citeste cineva CV-ul";

- Un CV avea desenat un accident de masina exact ca in formularele care se completeaza la sectia Accidente usoare de la Politie;

- Un alt CV avea o mentiune foarte importanta: "Va rog sa nu il sunati pe fostul meu angajator. Am avut o relatie cu el si am fost obligata sa demisionez ca sa ii salvez casnicia. Nu imi va da o recomandare corecta".

Sursa: www.realitatea.net

Comentarii
chelu Marti, 16 Iulie 2013
ce tare e aia cu imi place sa zgaltai masa :))))))
cosmin Marti, 16 Iulie 2013
o sugestie: "catch-up" e ketchup de fapt, bai :)
unu' Marti, 16 Iulie 2013
Am citit si eu un cv in care candidatul mentiona ca a condus fara carnet . Mare ti-e gradina Doamne!
treaz Joi, 18 Iulie 2013
unii angajatori merita astfel de CV-uri originale!
iasi Joi, 18 Iulie 2013
'merica, ce sa le ceri
andreica Sambata, 20 Iulie 2013
da' ce poza are atasata articolul ... zici ca hr-ista aia se napusteste sa-i dea in cap, cu mapa CV-ului, candidatului.
Ce angajator normal la cap cheama la interviu niste 'exemplare' care scriu asa ceva in CV-uri si ii mai si angajeaza ? Parafrazand zicala ""Cum e stapanul asa-i si sluga"" putem spune, cum e sluga asa-i si stapanul !
aleluia Luni, 22 Iulie 2013
oricum in ziua de azi , angajatorul publica jobul care este disponibil ca asa il obliga legea si apoi sa vezi cv-uri , curg nenicaaaa , cu miile , si este angajat cine trebuie , ca doar este stiut de cand este publicat jobul.
Sigur? Marti, 23 Iulie 2013
Multe sunt fake and gay.
2gi Miercuri, 24 Iulie 2013

Endava
Software ...

Lemet SRL

AlicePopesci

Buna seara! Stie cineva ceva despre ce inseamna a fi sef se magazin? Ce atributii, ...

Vodafone Romania

Chiula

Bună tuturor! Cine poate să-mi zică care este salariul pentru un PMO? Și cum decurge interviu? ...

GTS Telecom

Andrul

Job interviu intrebari pentru pozitia NOC:   1. Descrieti cum functioneaza comanda ...

Avestis International SRL

Pion

Un bax de hârtie costa 20-30 de lei... atâta costa și onoarea voastră în fața ...

elz

Eu am aplicat pentru o pozitie si cand am fost contactat mi-au spus ca s-au gandit, analizand ...

Junior Project Manager
Nielsen Romania
Agent Servicii Clienti
Webhelp Romania
Analist servicii clienti
Allianz Worldwide Partners
Project manager
Accenture Romania

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Femei de top din domenii precum antreprenoriat, jurnalism, arhitectură, sport, cercetare sau economie, atât din țară cât și din străinătate, au confirmat prezența la cel mai important eveniment de leadership feminin din estul Europei: Conferința de Leadership Feminin The Woman[...]
Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]