S-au crucit cand au vazut GAFELE cat casa din aceste CV-uri

Luni, 15 Iulie 2013 10 comentarii 1902 vizualizari

15 IULIE 2013

Unii candidati la joburile vacante isi concep CV-uri iesite din comun pentru a atrage atentia angajatorilor. Altii o fac fara sa vrea, intrand la categoria "umor involuntar".

Managerii de resurse umane s-au crucit cand au vazut ce pot sa scrie unii oameni in CV-uri, potrivit unui sondaj realizat de site-ul Reddit.com. Pe lista celor mai aberante lucruri din CV-urile anului 2013 se numara:

- La categoria hobby, un candidat a scris: "Imi place sa zgaltai mesele ca sa simulez cutremure";

- Un alt candidat a trimis un CV in alb (cec in alb) insotit de o poza imensa cu el langa o limuzina de lux;

- "Pot sa fac 75 de flotari dintr-o rasuflare", a precizat un candidat in domeniul IT; a primit jobul, fiind mare cautare de IT-isti;

- O candidata a lasat multe spatii albe (a dat enter de 16 ori etc) ca sa scoata un CV de 7 pagini (a umplut cosul);

- Un CV continea in detaliu, pe 5 pagini, toate operatiunile din jobul de brutar de pizza, ca si cum erau responsabilitati de sine statatoare: pun aluatul pe tava, adaug sos de rosii, pun branza peste catch-up, adaug topping etc;

- Un candidat a trecut la "experienta profesionala" si postul de "verificator de himen" la o ferma de oi din Australia; angajatorul l-a intrebat cum de a avut o experienta atat de exotica, iar raspunsul a fost deconcentrant: "Am vrut doar sa vad daca imi citeste cineva CV-ul";

- Un CV avea desenat un accident de masina exact ca in formularele care se completeaza la sectia Accidente usoare de la Politie;

- Un alt CV avea o mentiune foarte importanta: "Va rog sa nu il sunati pe fostul meu angajator. Am avut o relatie cu el si am fost obligata sa demisionez ca sa ii salvez casnicia. Nu imi va da o recomandare corecta".

Sursa: www.realitatea.net

Comentarii
chelu Marti, 16 Iulie 2013
ce tare e aia cu imi place sa zgaltai masa :))))))
cosmin Marti, 16 Iulie 2013
o sugestie: "catch-up" e ketchup de fapt, bai :)
unu' Marti, 16 Iulie 2013
Am citit si eu un cv in care candidatul mentiona ca a condus fara carnet . Mare ti-e gradina Doamne!
treaz Joi, 18 Iulie 2013
unii angajatori merita astfel de CV-uri originale!
iasi Joi, 18 Iulie 2013
'merica, ce sa le ceri
andreica Sambata, 20 Iulie 2013
da' ce poza are atasata articolul ... zici ca hr-ista aia se napusteste sa-i dea in cap, cu mapa CV-ului, candidatului.
Ce angajator normal la cap cheama la interviu niste 'exemplare' care scriu asa ceva in CV-uri si ii mai si angajeaza ? Parafrazand zicala ""Cum e stapanul asa-i si sluga"" putem spune, cum e sluga asa-i si stapanul !
aleluia Luni, 22 Iulie 2013
oricum in ziua de azi , angajatorul publica jobul care este disponibil ca asa il obliga legea si apoi sa vezi cv-uri , curg nenicaaaa , cu miile , si este angajat cine trebuie , ca doar este stiut de cand este publicat jobul.
Sigur? Marti, 23 Iulie 2013
Multe sunt fake and gay.
2gi Miercuri, 24 Iulie 2013
pt autor : Deconcentrant nu e egal cu Deconcertant
make Miercuri, 24 Iulie 2013
Lovley

Lugera - The People Republic
Actualizat la: 27.03.2017
Cargo-Partner Expeditii SRL
Actualizat la: 27.01.2017
Allianz Managed Operations & ...
Actualizat la: 06.02.2017
Avitech Co
full-time / > 5 ani experienta
Actualizat la: 20.03.2017
BUCURESTI, Job national
Actualizat la: 04.01.2017

CustomSoft
  • Munca de la distanta sau de ...
Senior Software ...
Teleperformance Romania
Customer Care ...
Preh Romania
  • Concediu de crestere a ...
  • Concediu de maternitate & ...
SW Developer
  • Munca de la distanta sau de ...
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Business ...
RCS&RDS
  • Telefon de serviciu
Tehnician ...

Graitec Romania

Vasile5

Am vazut un anunt pe internet-Operator Introducere Date (Data Entry Operator).Care este salariul ...

CrissR

Salut, Am fost in weekend la targul de joburi si mi-am lasat cv-ul la standul lor. Tipa de acolo a ...

BRD Finance IFN SA

maria980

Buna. Stiti cumva in ce consta interviul pentru ofiter relatii clienti?

TRW Automotive Safety Systems

Gabriel21

Salut! Imi poate spune si mie cam pe unde ajunge salariul net al unui inginer controlul calitatii ...

akened

Incep prin a mentiona ca nimic din ce am citit in comentariile dinainte de 2017 legate de aspectele ...

Senior Software Developer
QA Analyst
Yardi Romania

Clujul devine pentru două zile HUB-ul HR-ilor din Transilvania>>

Serviciul Român de Informații participă la Angajatori de TOP>>

Vineri și sâmbătă la Sala Palatului are loc Angajatori de TOP București, cel mai mare eveniment de carieră din România. Evenimentul reunește 100 de companii şi 5000 de oportunităţi de carieră, respectiv 30 de workshopuri și conferințe[...]