Salariatii ar putea sa munceasca si in zilele libere legale. Ce conditii ar trebui sa respecte angajatorii?

Marti, 23 Septembrie 2014 2 comentarii 2216 vizualizari

Conform Legestart.ro, angajatorii ar putea avea optiunea de a desfasura activitate si in zilele libere legale, potrivit unei propuneri legislative care se afla in consultare publica pe site-ul Senatului.

In prezent, prin Codul muncii sunt stabilite anumite zile de sarbatoare legala in care nu se lucreaza. Aceste prevederi nu se aplica locurilor de munca in care activitatea nu poate fi intrerupta din cauza caracterului procesului de productie sau specificului activitatii, dar celelalte categorii de angajatori trebuie sa le respecte.

Salariatilor aflati intr-o astfel de situatie li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. Sau, daca angajatorul nu acorda zile libere, pentru munca din zilele libere legale se acorda un spor de cel putin 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

In propunerea legislativa (pdf) care vizeaza modificarea Codului muncii se prevede ca, pe langa locurile de munca in care activitatea nu poate fi intrerupta, celelalte categorii de angajatori vor putea sa desfasoare activitate in zilele libere legale. Insa acest lucru se va face in baza unei informari catre inspectoratele teritoriale de munca pe raza carora au puncte de lucru sau activitati declarate.

Informarea respectiva va trebui sa fie transmisa cu cel putin 48 de ore inainte de zilele libere legale in care angajatorul are intentia sa desfasoare activitate. Totodata, aceasta va include programul de lucru pentru zilele vizate si un tabel cu numele si acordul angajatilor care vor munci in acele zile.

Potrivit propunerii legislative, salariatii care vor munci in zilele libere legale vor primi un spor de 100% pentru fiecare ora lucrata sau vor beneficia de ore libere platite – echivalent a dublul orelor lucrate – in urmatoarele 30 de zile.

Atentie! Angajatorii care vor desfasura activitate in zilele libere legale fara sa informeze inspectoratele teritoriale de munca vor fi sanctionati cu amenzi intre 5.000 si 10.000 de lei.

Potrivit expunerii de motive (pdf), prin intermediul noilor prevederi propuse, toti angajatorii vor avea o baza legala pentru a desfasura activitate in zilele libere legale, iar prin controalele care se vor efectua se vor putea depista si sanctiona munca la negru si evaziunea fiscala.

“Astfel, inspectorii de munca au posibilitatea de a centraliza cu usurinta situatia angajatorilor care-si desfasoara activitatea in zilele de sarbatoare legala si pot realiza controale la cat mai multe unitati. Consideram ca prin aceste controale se va identifica si sanctiona «munca la negru», evaziunea fiscala si se vor atrage noi surse de venituri la bugetul de stat prin aplicarea amenzilor prevazute prin prezenta propunere“, explica initiatorii propunerii legislative.

Nota: In acest moment, propunerea legislativa este inregistrata la Senat (prima Camera sesizata) pentru dezbatere. Pentru ca prevederile propuse sa se aplice, proiectul trebuie adoptat de Parlament. Apoi, legea trebuie promulgata prin decret prezidential si publicata in Monitorul Oficial.

Comentarii
Inda Sambata, 18 Octombrie 2014
Povesti cu angajatori, o sa respecte ei legea una doua :))
RO.RO Vineri, 24 Octombrie 2014
Hai mai ce draku !...asta e de-a dreptul hilar ...nimeni sic nimic nu o sa opreasca exploatarea la maxim a angajatului ...lucrez intr-o divizie de betoane si stiu clar cum e acolo ...se lucreaza si de Paste daca e cazul ...parca ar fi la otelarie :)))

TotalSoft

Manager
Raiffeisen Bank
Analist
Holzindustrie Schweighofer ...
  • Concediu de crestere a ...
Manipulant
Endava
Software ...

Autonet Import SRL

CrissCristi

Salutare,Am fost la interviu pentru postul de reprezentant vanzari piese camioane Bucuresti. ...

Lemet SRL

AlicePopesci

Buna seara! Stie cineva ceva despre ce inseamna a fi sef se magazin? Ce atributii, ...

Vodafone Romania

Chiula

Bună tuturor! Cine poate să-mi zică care este salariul pentru un PMO? Și cum decurge interviu? ...

GTS Telecom

Andrul

Job interviu intrebari pentru pozitia NOC:   1. Descrieti cum functioneaza comanda ...

Avestis International SRL

Pion

Un bax de hârtie costa 20-30 de lei... atâta costa și onoarea voastră în fața ...

Junior Project Manager
Nielsen Romania
Agent Servicii Clienti
Webhelp Romania
Analist servicii clienti
Allianz Worldwide Partners
Project manager
Accenture Romania

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Femei de top din domenii precum antreprenoriat, jurnalism, arhitectură, sport, cercetare sau economie, atât din țară cât și din străinătate, au confirmat prezența la cel mai important eveniment de leadership feminin din estul Europei: Conferința de Leadership Feminin The Woman[...]
Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]