Salariatii ar putea sa munceasca si in zilele libere legale. Ce conditii ar trebui sa respecte angajatorii?

Marti, 23 Septembrie 2014 2 comentarii 2235 vizualizari

Conform Legestart.ro, angajatorii ar putea avea optiunea de a desfasura activitate si in zilele libere legale, potrivit unei propuneri legislative care se afla in consultare publica pe site-ul Senatului.

In prezent, prin Codul muncii sunt stabilite anumite zile de sarbatoare legala in care nu se lucreaza. Aceste prevederi nu se aplica locurilor de munca in care activitatea nu poate fi intrerupta din cauza caracterului procesului de productie sau specificului activitatii, dar celelalte categorii de angajatori trebuie sa le respecte.

Salariatilor aflati intr-o astfel de situatie li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. Sau, daca angajatorul nu acorda zile libere, pentru munca din zilele libere legale se acorda un spor de cel putin 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

In propunerea legislativa (pdf) care vizeaza modificarea Codului muncii se prevede ca, pe langa locurile de munca in care activitatea nu poate fi intrerupta, celelalte categorii de angajatori vor putea sa desfasoare activitate in zilele libere legale. Insa acest lucru se va face in baza unei informari catre inspectoratele teritoriale de munca pe raza carora au puncte de lucru sau activitati declarate.

Informarea respectiva va trebui sa fie transmisa cu cel putin 48 de ore inainte de zilele libere legale in care angajatorul are intentia sa desfasoare activitate. Totodata, aceasta va include programul de lucru pentru zilele vizate si un tabel cu numele si acordul angajatilor care vor munci in acele zile.

Potrivit propunerii legislative, salariatii care vor munci in zilele libere legale vor primi un spor de 100% pentru fiecare ora lucrata sau vor beneficia de ore libere platite – echivalent a dublul orelor lucrate – in urmatoarele 30 de zile.

Atentie! Angajatorii care vor desfasura activitate in zilele libere legale fara sa informeze inspectoratele teritoriale de munca vor fi sanctionati cu amenzi intre 5.000 si 10.000 de lei.

Potrivit expunerii de motive (pdf), prin intermediul noilor prevederi propuse, toti angajatorii vor avea o baza legala pentru a desfasura activitate in zilele libere legale, iar prin controalele care se vor efectua se vor putea depista si sanctiona munca la negru si evaziunea fiscala.

“Astfel, inspectorii de munca au posibilitatea de a centraliza cu usurinta situatia angajatorilor care-si desfasoara activitatea in zilele de sarbatoare legala si pot realiza controale la cat mai multe unitati. Consideram ca prin aceste controale se va identifica si sanctiona «munca la negru», evaziunea fiscala si se vor atrage noi surse de venituri la bugetul de stat prin aplicarea amenzilor prevazute prin prezenta propunere“, explica initiatorii propunerii legislative.

Nota: In acest moment, propunerea legislativa este inregistrata la Senat (prima Camera sesizata) pentru dezbatere. Pentru ca prevederile propuse sa se aplice, proiectul trebuie adoptat de Parlament. Apoi, legea trebuie promulgata prin decret prezidential si publicata in Monitorul Oficial.

Comentarii
Inda Sambata, 18 Octombrie 2014
Povesti cu angajatori, o sa respecte ei legea una doua :))
RO.RO Vineri, 24 Octombrie 2014
Hai mai ce draku !...asta e de-a dreptul hilar ...nimeni sic nimic nu o sa opreasca exploatarea la maxim a angajatului ...lucrez intr-o divizie de betoane si stiu clar cum e acolo ...se lucreaza si de Paste daca e cazul ...parca ar fi la otelarie :)))

Amaris Technologies GmbH
Actualizat la: 01.02.2017
Randstad Romania
Strainatate, Job national
Actualizat la: 24.03.2017
DPR Dräxlmaier Procese de ...
Actualizat la: 14.03.2017

CustomSoft
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Senior Software ...
Teleperformance Romania
Customer Care ...
Preh Romania
  • Al 13-lea salariu
SW Developer
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Business ...
RCS&RDS
Tehnician ...

Graitec Romania

Vasile5

Am vazut un anunt pe internet-Operator Introducere Date (Data Entry Operator).Care este salariul ...

CrissR

Salut, Am fost in weekend la targul de joburi si mi-am lasat cv-ul la standul lor. Tipa de acolo a ...

BRD Finance IFN SA

maria980

Buna. Stiti cumva in ce consta interviul pentru ofiter relatii clienti?

TRW Automotive Safety Systems

Gabriel21

Salut! Imi poate spune si mie cam pe unde ajunge salariul net al unui inginer controlul calitatii ...

akened

Incep prin a mentiona ca nimic din ce am citit in comentariile dinainte de 2017 legate de aspectele ...

Senior Software Developer
Agent Servicii Clienti
TELUS International Europe
Accounts Receivable
Accenture Romania

Peste 10 000 de vizitatori și 400 de specialiști HR la Angajatori de TOP București. Urmează ediția Virtuală>>

Clujul devine pentru două zile HUB-ul HR-ilor din Transilvania>>

Serviciul Român de Informații participă la Angajatori de TOP>>

Când discutăm despre Captain America, Iron Man, Thor, Wonder Woman sau Jedi vorbim despre super puteri şi, mai mult decât atât, despre mindset. Prin abilităţile lor supra omeneşti şi imparţialitatea acţiunilor aceştia restabilesc echilibrul şi siguranţa societăţii[...]
Vineri și sâmbătă la Sala Palatului are loc Angajatori de TOP București, cel mai mare eveniment de carieră din România. Evenimentul reunește 100 de companii şi 5000 de oportunităţi de carieră, respectiv 30 de workshopuri și conferințe[...]