De ce sunt mici salariile pentru locurile de munca in call-center-uri si centre BPO: "Romania trebuie sa ramana o destinatie ieftina"

Miercuri, 4 Mai 2016 0 comentarii 971 vizualizari

Cele mai mari volume cu locuri de munca disponibile in ultima perioada in Romania sunt in call-center-uri, BPO (business process outsourcing) si shared service-uri, in care, an de an, isi gasesc job mii de tineri absolventi. Un astfel de job este considerat in general unul de debut, in care tinerii nu raman mult timp, atat din cauza oportunitatilor mici de crestere, cat si a salariilor, care nu depasesc cu mult salariul minim pe tara. Madalina Balan, managing partner Hart Consulting, a explicat intr-un interviu acordat wall-street.ro de ce nu cresc remuneratiile in aceste domenii.

Madalina Balan a explicat ca motivul principal pentru care multe companii aleg tara noastra pentru a externaliza aceste servicii sunt salariile mici, comparativ cu alte tarii, chiar si din vecinatate, si tocmai de aceea aceste centre au inregistrat mari cresteri ale numarului de angajati in ultimii ani.

"In Romania se externalizeaza servicii pentru ca suntem mai ieftini. Companiile externalizeaza anumite functiuni pentru a fi mai eficiente financiar, cu costuri mai mici, iar toate acestea le pot obtine angajand tineri aflati la primul job", a spus reprezentantul companiei de resurse umane Hart.

Astfel, majoritatea celor care ajung sa lucreze intr-un astfel de centru BPO sau intr-un call-center sunt tineri care se angajeaza pentru a capata experienta in piata muncii si un venit in plus in perioada studiilor sau imediat dupa absolvire.

Prin intermediul unui BPO o companie externalizeaza o parte din serviciile sale catre o alta companie ce detine expertiza, resurse si tehnologie. Cele mai frecvente functiuni externalizate sunt partea administrativa, vanzarile, call-center-ul si achizitiile.

Intreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Ana Pan SA
Actualizat la: 16.01.2017
ALTEN Romania
Actualizat la: 31.01.2017

Holzindustrie Schweighofer ...
  • Concediu de crestere a ...
Manipulant

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scadea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]
Ana-Maria Brânză, Camelia Șucu sau Gabriela Szabó sunt printre speakerii naționali și internaționali care vor participa între 14-15 martie la cea mai importantă Conferință de Leadership Feminin din România, The Woman ce va reuni la Cluj-Napoca peste 500 femei lider[...]