Salariul mediu net a crescut cu 5 lei

Miercuri, 4 Aprilie 2012 0 comentarii 682 vizualizari

Aprilie 2012

Castigul salarial mediu net a crescut in februarie, comparativ cu luna anterioara, cu 0,3%, sau cinci lei, la 1.472 lei, cele mai mari valori fiind inregistrate la producatorii de tigari, iar cele mai mici in hoteluri si restaurante, potrivit Mediafax.

Astfel, castigul mediu net din domeniul fabricarii produselor din tutun a ajuns la 4.489 lei, iar in hoteluri si restaurante indicatorul se plaseaza la 824 lei.

"In luna februarie 2012, in majoritatea activitatilor din sectorul economic nivelul castigului salarial mediu net a fost mai mic decat in luna ianuarie 2012 ca urmare a nerealizarilor de productii ori incasarilor mai mici (functie de contracte), a reducerii sau intreruperii activitatii ca urmare a conditiilor meteo nefavorabile, a dificultatilor financiare si concediilor fara plata", se arata intr-un comunicat al Institutului National de Statistica (INS).

Cele mai mari scaderi, intre 8,5% si 10,5%, au fost inregistrate in transporturi pe apa, extractia petrolului brut si a gazelor naturale, activitati de servicii anexe extractiei, si intre 4,5% si 7,5% in activitati de productie cinematografica, video si de programe de televiziune (inclusiv inregistrÇŽri audio si activitati de editare muzicalÇŽ; activitati de difuzare si transmitere de programe), activitati de editare, fabricarea altor mijloace de transport, alte activitati de servicii, productia si furnizarea de energie electrica si termica, gaze, apa calda si aer conditionat.

Totodata, scaderi intre 2% si 3,5% au fost raportate in alte activitati extractive, hoteluri si restaurante, tiparirea si reproducerea pe suporturi a inregistrarilor, extractia minereurilor metalifere, fabricarea hartiei si a produselor din hartie, tranzactii imobiliare, fabricarea de masini, utilaje si echipamente, fabricarea substantelor si a produselor chimice, captarea, tratarea si distributia apei.

Cresteri ale castigului salarial mediu net fata de luna precedenta au fost determinate de acordarea de premii ocazionale, sume din profitul net si din alte fonduri (inclusiv tichete de masa), de realizarile de productie ori incasarile mai mari.

Cele mai semnificative majorari s-au inregistrat astfel: cu 44,7% in fabricarea produselor din tutun, respectiv cu 11% in activitati auxiliare intermedierilor financiare (inclusiv activitati de asigurare si fonduri de pensii); intre 4% si 7,5% in fabricarea calculatoarelor si a produselor electronice si optice, prelucrarea lemnului, fabricarea produselor din lemn si pluta (cu exceptia mobilei; fabricarea articolelor din paie si din alte materiale vegetale impletite), activitati de servicii in tehnologia informatiei (inclusiv activitati de servicii informatice); intre 3% si 4% in activitati profesionale, stiintifice si tehnice, fabricarea produselor din cauciuc si mase plastice, fabricarea autovehiculelor de transport rutier, a remorcilor si semiremorcilor, activitati de asigurari, reasigurari si ale fondurilor de pensii (cu exceptia celor din sistemul public de asigurari sociale).

In sectorul bugetar s-au inregistrat usoare cresteri ale castigului salarial mediu net fata de luna ianuarie, in invatamant (cu 0,8%), ca urmare a platii cu ora a cadrelor didactice, respectiv in administratie publica (0,5%), ca urmare a acordarii de sume pentru diferite sporuri ori a platii concediilor de odihna.

In activitatile de sanatate si asistenta sociala (-0,3%) castigul salarial mediu net a fost in usoara scadere fata de luna ianuarie ca urmare a neplatii drepturilor salariale cuvenite salariatilor din unele unitati din domeniul asistentei sociale care s-au confruntat cu dificultati financiare.

Comparativ cu luna februarie a anului precedent, castigul salarial mediu nominal net a crescut cu 4,1%.

Indicele castigului salarial real fata de aceeasi perioada a anului precedent a fost de 101,5%.

Castigul mediu brut a fost in februarie de 2.028 lei, in crestere cu 6 lei fata de ianuarie.

Indicele castigului salarial real pentru luna februarie 2012 fata de luna precedenta, calculat ca raport intre indicele castigului salarial nominal net si indicele preturilor de consum, a fost de 99,7%.

Fata de luna octombrie 1990, indicele castigului salarial real a fost de 117,0%, cu 0,3 puncte procentuale mai mic fata de cel inregistrat in luna ianuarie 2012.

Profi Rom Food SRL

Preh Romania
  • Prima de vacanta
  • Al 13-lea salariu
SW Developer
  • Abonament la sala de fitness ...
Business ...
RCS&RDS
  • Masina de serviciu
Tehnician ...
Microsoft Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Engineer

Karpaten Turism SRL

dico

Buna ziua,Imi poate da cineva detalii despre postul de Agent de turism la Karpaten? Cam care sunt ...

Veo Worldwide Services (VEO Finances)

dico

Buna,Imi poate da cineva detalii despre postul de Asistent Administrativ in cadrul companiei Veo? ...

WIM Bosman

Maria98

Dupa ce am sustinut 2 interviuri in aceeasi zi, in cadrul primului interviu, mi s-a spus ca sunt ...

Teleperformance Romania

Grimm

Pe proiectul pe care sunt eu, pana acum totul mi se pare ok. Volumul de munca e rezonabil, stresul ...

Tezaur Investment Group

Crissu

Buna ziua. Am fost la interviu si am fost acceptata. Am si eu o intrebare. Eu sunt studenta iar ...

Financial Analyst
Raiffeisen Bank