Sase idei prin care poti sa devii de neinlocuit la locul de munca

Luni, 7 Septembrie 2015 0 comentarii 869 vizualizari

Cu totii ne dorim un loc de munca sigur, insa pe piata muncii din 2015, acest lucru nu este deloc usor de obtinut, mai ales ca aproape nimeni nu este de neinlocuit. Sunt insa cateva lucruri pe care le poti face pentru a fi cat mai greu de inlocuit, iar site-ul wall-street.ro iti prezinta cateva idei.

Atitudinea este totul - o atitudine pozitiva devine contagioasa, la fel ca si una negativa.

Tuturor ne sunt cunoscuti angajatii nesuferiti, morocanosi, care strica dispozitia tuturor celorlalti, cei care te fac sa ii eviti cand ii intalnesti. Daca vrei sa fii cat mai dorit in companie, comportamentul tau trebuie sa se situeze la polul opus.Iar acest lucru il poti face amuzandu-i pe colegi, punandu-le un zambet pe chip, ascultandu-le povestile si interesandu-te despre ei. Gaseste umorul in situatiile complicate de la birou si fii de ajutor colegilor, scrie Business Insider.

Implica-te in sudarea echipelor - este esential sa colaboram cu succes cu colegii nostri si sa impartasim idei. Daca nu reusesti sa stabilesti o legatura cu colegii de munca, nici nu ti vei putea asigura acel job pe termen lung.

Efortul de a forma o echipa din colegii tai este elementul care te poate ajuta sa devii indisponibil la locul de munca. Fii o persoana care ajuta la crearea de legaturi si care ii ajuta pe ceilalti sa gaseasca elementele pe care le au in comun.

Gandeste in ansamblu si intuieste - angajatii considerati cei mai valorosi din companii sunt cei care nu doar solutioneaza problemele, ci sunt acele persoane care reusesc sa anticipeze situatiile dificile, inainte ca acestea sa se intample si vin cu solutii. Aceasta abilitate ii impresioneaza si ii incanta pe superiori.

Ajuta-ti colegii, nu ii sabota - o mare parte dintre angajati cauta tot timpul sa stea in calea celor care vor sa avanseze si sa ii incurce.

Întreg articolul poate fi citit accesând sursa.

TMF Romania
Actualizat la: 21.02.2017
Assystem Romania
Strainatate
Actualizat la: 16.01.2017
Nokia Solutions and Networks ...
Actualizat la: 23.02.2017

Preh Romania
  • Concediu de crestere a ...
SW Developer
  • Abonament la sala de fitness ...
Business ...
RCS&RDS
  • Masina de serviciu
Tehnician ...
Microsoft Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Engineer
BRD - Groupe Societe Generale
Front Officer

Crissu

Buna ziua. Am fost la interviu si am fost acceptata. Am si eu o intrebare. Eu sunt studenta iar ...

Fortech SRL

CristinaCR

Nu recomand nimanui aceasta firma, decat daca este la prima angajare si nu are nicio ...

Pgm04

Daca vreau sa beneficiez de programul prima chirie si am nevoie contract pe perioada nelimitata in ...

Pgm04

Zilele libere nationale se acorda?

AnaManole

Buna ziua, Cam in cate zile de la primul interviu se primeste un raspuns?Multumesc!

SW Developer
Preh Romania