Se pare că ne apropiem de o criză a forței de muncă

Vineri, 2 Septembrie 2016 719 vizualizari

“Trebuie să privim cu seriozitate nevoile mediului de afaceri şi trebuie ca decidentul politic să lucreze alături de mediul de afaceri pentru a îndeplini acest deziderat al forţei calificate de muncă, întrucât se pare că ne apropiem de o criză a forţei de muncă” este mesajul preşedintelui CCIR Mihai Daraban, care a deschis joi întâlnirea de lucru referitoare la Programul național de promovare a învățământului profesional de tip dual.

Reprezentanţii CCIR au subliniat că este îngrijorătoare migraţia externă a forţei de muncă la nivel naţional și că “meseriaşii rămaşi în ţară reprezintă o forţă de muncă foarte îmbătrânită. De asemenea, este mai gravă migraţia internă, din sudul României şi din Moldova spre Transilvania, care a făcut paşi importanţi în investiţii și este mai aproape de infrastructura de transport dorită de firmele mari. Astfel, există o presiune asupra firmelor care încearcă să producă în celelalte zone ale țării”.

Întreg articolul poate fi citit accesând sursa.