Stresul, colegul tau de birou! Presiunea la job va creste semnificativ in urmatorii cinci ani

Miercuri, 28 Martie 2012 0 comentarii 1109 vizualizari

Martie 2012

Numarul persoanelor afectate de stresul legat de locul de munca va creste in urmatorii cinci ani in Romania si in celelalte state europene, efectele crizei economice fiind una dintre cauze, rezulta dintr-un sondaj european privind securitatea si sanatatea in munca, scrie Mediafax.

Estimarile arata ca si in Romania stresul legat de locul de munca va creste foarte mult in urmatorii cinci ani, efectele crizei economice putand constitui una din cauze prin incertitudinea pastrarii locului de munca, respectiv gasirea unui loc de munca adecvat pentru tinerii absolventi, reducerea veniturilor din salarii prin ajustari salariale in diferite sectoare de activitate, cresterea sarcinii de munca prin reduceri de personal, diminuarea volumului investitional, in general.

Aproape 52 la suta dintre persoanele care considera ca numarul persoanelor afectate de stresul legat de munca va creste in urmatorii cinci ani preconizeaza ca "va creste foarte mult".

Aceasta situatie reflecta constatarile sondajului ESENER realizat de EU-OSHA cu privire la riscurile noi si emergente la locul de munca, potrivit caruia 79 la suta dintre directori considera ca stresul reprezinta o problema in intreprinderile lor, ceea ce face ca stresul sa fie la fel de important pentru intreprinderi ca accidentele de munca.

Agentia Europeana pentru Sanatate si Securitate in Munca (EU-OSHA) precizeaza ca stresul legat de munca este una dintre cele mai importante provocari in materie de sanatate si securitate in munca in Europa, reprezentand costuri enorme in termeni de probleme umane si performanta economica.

Sondajul a constatat, de asemenea, ca 86 la suta dintre europeni sunt de acord ca respectarea de practici adecvate in materie de securitate si sanatate in munca este necesara pentru competitivitatea economica a unei tari, din aceasta categorie 56 la suta fiind pe deplin de acord.

Opiniile sunt similare in randul lucratorilor si al persoanelor care nu lucreaza (86 la suta si, respectiv, 85 la suta sunt de acord).

"Criza financiara si schimbarile permanente din mediul profesional sunt din ce in ce mai solicitante pentru lucratori, prin urmare nu este surprinzator ca stresul legat de locul de munca este printre primele lucruri la care se gandesc oamenii. Indiferent de varsta, de sex sau de dimensiunea organizatiei, o majoritate impresionanta a persoanelor considera ca stresul legat de munca va creste", spune dr. Christa Sedlatschek, directorul EU-OSHA.

Ea precizeaza ca exista variatii interesante la nivel national in ceea ce priveste persoanele care preconizeaza ca stresul legat de munca "va creste foarte mult", norvegienii fiind cel mai putin ingrijorati (16 la suta), iar grecii cei mai ingrijorati cu privire la cresterea nivelului de stres (83 la suta afirma ca "va creste foarte mult").

In Anul european al imbatranirii active si solidaritatii intre generatii, sondajul a constatat ca 87 la suta din populatia europeana considera ca practicile adecvate in materie de securitate si sanatate in munca sunt importante pentru a contribui la prelungirea vietii active a persoanelor inainte de pensionare.

Sursa citata mai aminteste ca un sondaj recent Eurobarometru a aratat ca multi europeni sunt pregatiti pentru imbatranirea activa, insa este posibil ca situatia actuala cu care se confrunta in ceea ce priveste securitatea si sanatatea in munca sa nu le permita sa lucreze pana la o varsta mai inaintata.

Potrivit Eurostat, desi in general varsta de pensionare este de 65 de ani in Europa, varsta medie a iesirii de pe piata muncii in 2009 a fost de aproximativ 61,5 ani.

In sondajul Eurobarometru, patru europeni din zece (42 la suta) considera ca vor fi in masura sa indeplineasca sarcinile de lucru din prezent pana la varsta de cel putin 65 de ani, in timp ce 17 la suta preconizeaza ca nu-si vor putea continua activitatea la actualul loc de munca dupa varsta de 59 de ani.

Sondajul, efectuat de Ipsos MORI pentru Agentia Europeana pentru

Sanatate si Securitate in Munca (EU-OSHA), a cules opiniile a peste 35.000 de persoane din 36 de tari europene privind aspecte de actualitate legate de munca, inclusiv stresul, si importanta securitatii si sanatatii in munca pentru competitivitatea economica si in contextul prelungirii vietii active.

ING Romania
Actualizat la: 09.03.2017
ALTEN Romania
BUCURESTI, Job national
Actualizat la: 22.03.2017
Easy Asset Management IFN SA ...
Focsani
Actualizat la: 21.03.2017
Lugera - The People Republic
Actualizat la: 20.03.2017
Carrefour Romania
Actualizat la: 23.03.2017

CustomSoft
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Senior Software ...
Teleperformance Romania
Customer Care ...
Preh Romania
SW Developer
  • Abonament la sala de fitness ...
Business ...
RCS&RDS
  • Masina de serviciu
  • Telefon de serviciu
Tehnician ...

Raiffeisen Bank

CosmiChi

Poate cineva sa imi spuna in mare despre ce este vorba in postul de "Consultant Bancar" ...

Competence Call Center - CCC

CrissCristi

Salutare,Eu am avut o experienta negativa cu CCC. Am fost la zeci de interviuri dar asa ceva nu mi ...

Top Line Europa

maria20

Am gasit intamplator acest forum si as vrea sa precizez cateva aspecte ; situatia din firma este ...

Graitec Romania

Vasile5

Am vazut un anunt pe internet-Operator Introducere Date (Data Entry Operator).Care este salariul ...

CrissR

Salut, Am fost in weekend la targul de joburi si mi-am lasat cv-ul la standul lor. Tipa de acolo a ...

Senior Software Developer
CustomSoft
Agent Servicii Clienti
TELUS International Europe
Accounts Receivable
Accenture Romania

Peste 10 000 de vizitatori și 400 de specialiști HR la Angajatori de TOP București. Urmează ediția Virtuală>>

Clujul devine pentru două zile HUB-ul HR-ilor din Transilvania>>

Serviciul Român de Informații participă la Angajatori de TOP>>

Când discutăm despre Captain America, Iron Man, Thor, Wonder Woman sau Jedi vorbim despre super puteri şi, mai mult decât atât, despre mindset. Prin abilităţile lor supra omeneşti şi imparţialitatea acţiunilor aceştia restabilesc echilibrul şi siguranţa societăţii[...]
Vineri și sâmbătă la Sala Palatului are loc Angajatori de TOP București, cel mai mare eveniment de carieră din România. Evenimentul reunește 100 de companii şi 5000 de oportunităţi de carieră, respectiv 30 de workshopuri și conferințe[...]