Studiu: 20% dintre angajati nu au habar cum arata seful firmei lor

Vineri, 30 Martie 2012 1070 vizualizari

Martie 2012

Circa 20% dintre angajati nu au habar cum arata seful companiei la care lucreaza, potrivit unui studiu realizat de CareerBuilder.com.

Potrivit cercetarii realizate in randul a peste 7.000 de angajati, 60% dintre respondenti s-au intalnit cel putin o data cu directorul general al firmei sau institutiei lor.

Mai ales angajatii din domeniul consultantei sau din vanzari isi intalnesc direct managerii, in timp ce salariatii din sectorul financiar-bancar sau IT nu prea stiu bine cum arata persoana care ocupa pozitia de Chief Executive Officer (CEO).

Si mai putini angajati au habar cine sunt managerii din consiliul de administratie al firmei - doar 35% pot sa recunoasca numele acestora.

"Directorii aflati pe pozitiile cele mai inalte de management ar trebui sa fie imaginea companiei atat in plan extern, cat si intern. Ei trebuie sa ajunga la un nivel de accesibilitate care sa le permita sa se intalneasca mai des cu angajatii", se arata in studiu.

Sursa text: www.realitatea.net