Summit-ul HR-ilor la Cluj-Napoca, eveniment de referință în industria resurselor umane

Joi, 9 Martie 2017 0 comentarii 140 vizualizari

La nivel european, inclusiv în România, se constată o situaţie critică în privinţa resurselor umane. Criza de personal determină companiile să-și motiveze angajaţii prin programe de lucru flexibile, beneficii salariale sau abonamente la săli de sport. Pe de altă parte, sute de mii de tineri nu-şi găsesc un loc de muncă, iar managerii constată că angajaţii buni lipsesc. Astfel de subiecte aduc în discuţie specialiştii din domeniul resurselor umane şi management prezenţi la HR Summit Cluj-Napoca.

Mai sunt trei săptămâni până la Conferinţa de Resurse Umane HR Summit Cluj-Napoca, desfăşurată în 29 – 30 martie, iar cele mai interesante tematici propuse abordează schimbările locului de muncă, programme de lucru flexibile – argumente pro şi contra, motivarea angajaţilor, talent management, change management sau aspecte legislative referitoare la timpul de lucru.

Găsim răspunsuri de la oamenii cu experință, care înţeleg importanţa acestui domeniu, la întrebările principale ale celor care activează în departamentele de HR ale companiilor. Vorbim despre modele de urmat, dar şi despre recunoaşterea şi implementarea oportunităţilor. Peste 15 speakeri o să împărtăşească cunoştinţele strategice şi know-how-ul, ei fiind o sursă excelentă de inspiraţie pentru cei prezenţi la eveniment”, au declarat organizatorii evenimentului, reprezentanţii Libero Events.

Industria IT în România – 75.5000 de angajați, în peste 14.000 de companii

Nu este o noutate faptul că interesul pentru domeniul IT este foarte ridicat în România. Numai în 2014 veniturile cumulate ale companiilor din IT - aproximativ 14.000 - a fost de 4 miliarde de euro, informează un studiu realizat de Clusterul iTech Transilvania. Cu asemenea sume şi locurile de muncă sunt multe: 75.500 de angajaţi înregistraţi în România, cu un salariu mediu de circa 2600 de lei.

Joburile din zona de IT şi inginerie vor continua să dea bătăi de cap companiilor care vor avea nevoie de tot mai mulţi specialişti, iar bătălia dintre companii pentru aceste resurse va fi acerbă”, spune într-un interviu pentru o revistă de specialitate Elena Antoneac, Managing Partner GMS-T la Nestlers Group.

Elena Antoneac, cu peste 13 ani de experienţă în domeniul HR, a consiliat mai mult de 2000 de migranţi din mai mult de 40 de ţări în materie de taxe şi imigraţie. Elena Antoneac joacă un rol activ  în încercarea de a schimba Legea Imigraţiei în România astfel încât să fie mai potrivită pentru nevoile şi cererile pieţei muncii şi să ajute companiile locale în încercarea de a atrage forţa de muncă necesară. Elena este speaker în cadrul conferinței de resurse umane HR Summit Cluj, unde discută despre mobilitatea forței de munca – provocări și soluții.

Pot sporurile, team building-urile sau implicarea socială să-i motiveze pe angajaţi?

Lucrez de la 18 ani, şi am fost profesoară, am lucrat în corporaţii, în companii mici, dar şi singură, că freelancer. Când activăm în domeniul asigurărilor, discuţiile purtate cu majoritatea clienţilor erau despre cum să motiveze şi să retina angajaţii, iar eu nu le putem oferi ceva complex. Apoi mi s-a oferit posibilitatea de a lucra în compensare&beneficii şi de a putea construi un business de la zero, acoperind toate ariile de HR. Mă bucur şi acum că am avut curaj, s-a dovedit a fi cea mai frumoasă alegere”, afirmă Oana Datki, Managing Partner Consulteam.

Oana discută la HR Summit Cluj despre motivarea angajaților, ea fiind implicată în studiul anual la nivel internaţional al salariilor. În ultimii 19 ani ea a activat în organizaţii internaţionale, câştigând o vastă experienţă în vânzări sau consultanţă în resurse umane.

KPMG Belgia & Lyst, UK: studii de caz și insight-uri, la HR Summit Cluj

How to Drive Engagement & Retention through World Class Onboarding, este studiul de caz despre care Wouter Van Linde, HR Director, KPMG Belgia, discuta la HR Summit Cluj. Pe parcursul workshop-ului pe care îl va susține, Wouter va discuta despre cum implicăm noua generație, despre întregul proces de retenție la nivelul Wordclass și despre implicația tehnologiei în cadrul acestui proiect.

Matt Buckland, Head of Talent & Human Resousces Lyst, aduce în discuție în cadrul HR Summit Cluj, strategii și metode inovatoare de recrutare. “Când ne aflăm la un interviu, căutăm persoane potrivite, care dețin cunoștințe solide în domeniu. În același timp, acestea trebuie să dețină și o serie de soft skills – acestea ne fac oameni. Recrutarea este despre conexiune”, susţine Matt. El este prezent în sesiunea plenară a conferinței, unde va dezbate noutată din domeniul recrutării.

Conferința HR Summit se află la a XII – a ediție la nivel național și are loc în 29 și 30 martie, la Impact Hub Cluj-Napoca.

Conferința este susținută de: Great People Inside, Marsh Broker, Popovici Nițu Stoica și Asociații, Siveco România, Nestlers Group, Noerr, Black Card Events, Hart Consulting, Psychometric Systems, Romanian Software, HRM Force, Euro GSM, Edenred, GentLab, Kommio, Autoworld.

______________________________

Persoana de contact: Bianca Tritean, Project Manager

E-mail: bianca@liberoevents.ro

Tel:     +40 773 392 398

Sursa: HR Summit

Amaris Technologies GmbH
Actualizat la: 23.02.2017
Allianz Managed Operations & ...
Actualizat la: 10.03.2017
Yazaki Romania
Actualizat la: 06.03.2017
1TEDJOB SRL
BUCURESTI, Timisoara
Actualizat la: 28.03.2017
Actualizat la: 14.03.2017

• Teambuildinguri / evenimente ...
  • Munca de la distanta sau de ...
Senior Software ...
Teleperformance Romania
Customer Care ...
Preh Romania
  • Teambuildinguri / evenimente ...
  • Concediu de maternitate & ...
SW Developer
  • Tichete cadou
Business ...
RCS&RDS
  • Masina de serviciu
Tehnician ...

Graitec Romania

Vasile5

Am vazut un anunt pe internet-Operator Introducere Date (Data Entry Operator).Care este salariul ...

CrissR

Salut, Am fost in weekend la targul de joburi si mi-am lasat cv-ul la standul lor. Tipa de acolo a ...

BRD Finance IFN SA

maria980

Buna. Stiti cumva in ce consta interviul pentru ofiter relatii clienti?

TRW Automotive Safety Systems

Gabriel21

Salut! Imi poate spune si mie cam pe unde ajunge salariul net al unui inginer controlul calitatii ...

akened

Incep prin a mentiona ca nimic din ce am citit in comentariile dinainte de 2017 legate de aspectele ...

Senior Software Developer
Agent Servicii Clienti
TELUS International Europe
Accounts Receivable
Accenture Romania

Peste 10 000 de vizitatori și 400 de specialiști HR la Angajatori de TOP București. Urmează ediția Virtuală>>

Clujul devine pentru două zile HUB-ul HR-ilor din Transilvania>>

Serviciul Român de Informații participă la Angajatori de TOP>>

Când discutăm despre Captain America, Iron Man, Thor, Wonder Woman sau Jedi vorbim despre super puteri şi, mai mult decât atât, despre mindset. Prin abilităţile lor supra omeneşti şi imparţialitatea acţiunilor aceştia restabilesc echilibrul şi siguranţa societăţii[...]
Vineri și sâmbătă la Sala Palatului are loc Angajatori de TOP București, cel mai mare eveniment de carieră din România. Evenimentul reunește 100 de companii şi 5000 de oportunităţi de carieră, respectiv 30 de workshopuri și conferințe[...]