Targul de joburi Angajatori de Top: EFICIENT SAU NU?

Marti, 1 Aprilie 2014 38 comentarii 5856 vizualizari

Targul de joburi Angajatori de Top, coordonat de Catalyst Solutions, este organizat si in Bucuresti in zilele de 4 si 5 aprilie 2014, dupa ce luna trecuta acelasi targ a avut loc in Timisoara si Iasi.

In Bucuresti sunt promovate peste 100 de companii si in jur de 3000 de locuri de munca disponibile, majoritatea cerand experienta de pana la un an (in jur de 40%).

De asemenea, cele mai multe companii prezente sunt din domeniile IT (36%), Outsourcing (13%), FMCG (11), Inginerie (10%) si Financiar - bancar (6%).

Mai multe detalii gasiti chiar pe site-ul organizatorilor (hipo.ro).

Totusi, dorim sa va intrebam cat de eficient credeti ca este acest targ de joburi?

Companiile cu siguranta isi maresc vizibilitatea in piata muncii si in randul celor care isi cauta de munca, insa cati isi vor gasi intr-adevar un job in urma acestui targ ramane de vazut.

Am dori sa stim care este experienta voastra la Angajatori de Top, atat de la cei care au participat in Timisoara si Iasi, precum si de la cei din Bucuresti.

Cu ce companii ati interactionat, unde ati lasat CV-urile, ce feedback ati primit?

Sursa: www.hipo.ro

Comentarii
Ando Marti, 1 Aprilie 2014
cred ca e doar o forma de publicitate pt companii.
Andu Marti, 1 Aprilie 2014
Nu numai publicitate, dar ajuta pe cei care isi cauta de munca sa ia pulsul angajatorilor. E valabil si invers bineinteles.
Tehnician Electronist Miercuri, 2 Aprilie 2014
Pentru nivelul de studii Liceale si Postliceale la acest targ de joburi nu exista oferte. Cu studii medii au fost oferte doar in comert la hypermarket, pentru munca prost platita gen casier-vanzator cu 650-800 lei pe luna. Se vede ca nu mai avem fabrici, ca nu mai producem nimic si ca RO a ajuns o piata de desfacere a UE. Cu Liceul si chiar cu Scoala Postliceala in RO se iese ..... nimic ..... Tot aici pe site, am citit ca sunt absolventi de Facultate angajati casieri la hypermarket, asta spune totul despre RO, asa ca majoritatea vom incerca degeaba si acest an, gasirea unui job, la targul de joburi ......
hipo Miercuri, 2 Aprilie 2014
evident ca e facatura ieftina... se strange lumea ca la parastas si multi pleaca dezamagiti... e doar o alta forma de a pune in lumina cat de slaba e piata muncii.. ce mi-e ca ma uit pe nu stiu ce site si gasesc 90% joburi administrative si restul de 10% in programare si/sau cu 2-3 limbi obligatorii, ce mi-e ca ma duc acolo sa adun flyere si sa dau de aceleasi lucruri...
sandu Miercuri, 2 Aprilie 2014
@Tehnicianul Electronist
Asta cu studiile e cu dus-intors fiindca acum facultatea in Romania nu inseamna neaparat un nivel de cunostinte, sunt o gramada care au trecut ca gasca prin apa in facultate. N-am studii economice dar am cunostinta care a terminat ASE-ul si nu stie sa completeze o factura, asta asa ca un prim exemplu care-mi vine in cap. Nu neg ca majoritatea angajatorilor trateaza angajatii ca sclavii pe plantatie datorita "crizei" si a ofertei slabe de locuri de munca. Dar cati dintre absolventii de facultate sunt cu adevarat pregatiti?De multe ori unu doar cu liceu stie mai multe decat altu cu facultate in anumite domenii si stiu cazuri in IT spre exemplu de oameni cu studii medii care mananca retelistica si limbaje de programare pe paine...
Lucia Joi, 3 Aprilie 2014
Eu ma duc maine. Mai vine cineva la targ?
saratel Joi, 3 Aprilie 2014
Sunt sanse mici sa te sune angajatorii, mai ales daca le dati CV-ul si il trece peste aparatul de bar code (asta mi-a spus-o chiar unii de la o firma de acolo...). Multe firme sunt acolo pur si simplu pentru publicitate, si sunt destul de putine locuri de munca pentru neexperimentati.

Si este adevarat, sunt o tona de oameni care isi cauta joburi in disperare, vreo 15,000 de oameni in 2 zile, este haos ce e acolo. Nu uitati sa le cereti cartea de vizita ca sa le trimite-ti CV-ul pe mail, si eventual sa aveti si CV in format fizic (inafara de ala bar code), ca sa il dati si pe ala in caz ca li s-a stricat aparatul sau il vor si asa.

O noua metoda acuma este sa vanezi oamenii pe LinkedIn, sa le gasesti adresa de mail si sa le trimiti mails in speranta sa iti raspunda sa obtii interviuri. La noi in tara, recomandarea e dusa la nivel de pila si mai toate firmele o folosesc, foarte multe ca unica metoda de angajare ca sa diminueze costurile ca lor nu le place sa investeasca.
Tehnician Electronist Vineri, 4 Aprilie 2014
Merg si eu azi la targul de joburi de la sala palatului. Tinand cont de faptul ca dupa "lovitura de stat din 1989 / revolutie" au fost distruse fabricile, economia si industria RO, nu am sperante ca voi gasi ceva in domeniu. Pentru studii medii Liceu si Scoala Postliceala, NU sunt locuri de munca la targ. Doar in comert la hypermarket pe salarii umilitoare de 700-1000 lei ..........
Billa si Cora, au venit si la palatul copiilor la targul organizat de ANOFM in cautare de ...... "slugi / sclavi" cu salariul minim pe economie ......
Irina Vineri, 4 Aprilie 2014
Cineva care a fost azi poate sa-mi spuna ce e p-acolo, nu stiu daca sa ma duc maine.
Tehnician Electronist Vineri, 4 Aprilie 2014
Am fost azi la targul de joburi de la sala palatului.
*** Pentru STUDII MEDII Liceu si Scoala Postliceala NU exista oferte, doar o oferta la Brasov firma Miele pentru electronisti si la Delaco pentru soferi distributie lactate, numai cu cat. B-C atestat + cartela tahograf .
*** Pentru STUDII SUPERIOARE sunt oferte numai in programare IT si administrativ.
*** IMPORTANT Su nu uitam ca se cauta numai TINERI ABSOLVENTI. La OMV mi-a zis in fata ca vor numai "tineri absolventi", asa ca poti sa ai 3 Scoli Postliceale sau 3 Facultati ca nu mai esti "tanar absolvent" .......
Bubu Vineri, 4 Aprilie 2014
Am trecut si eu astazi pe la standurile angajatorilor de la targul de joburi.
Am incercat sa initiez o discutie cu domnisoarele de la standurile care ma interesau (in special banci) vis a vis de pozitiile libere care necesita experienta de minim 5 ani dar fara succes.
Intr-un final am lasat CV-ul la 4 banci prezente plus inca 2 firme de IT.
Cateva detalii:
Unicredit avea un pliant cu singura pozitie disponibila pe parte de IT
BCR mi-a recomandat sa aplic direct pe site-ul dumnealor ;senzatia mea a fost ca de fapt deranjez
Cea mai nostima a fost reactia domnisoarei de la Raiifeisen ..in loc de raspuns m-a intrebat ce probleme am cu actualul loc de munca sau de ce am parasit ultimul loc de munca
BRD mi-a sugerat sa aplic doar daca cunosc bine si lb. franceza
Deutsche Bank m-a instiintat ca un raspuns la aplicarea unei anumite pozitii va dura..cat am intrebat eu avand in vedere ca am aplicat si in luna noiembrie anul trecut...raspunsul primit a fost ceva de genul fluxul de analiza/aprobari (?!)este mare; mi-am facut un calcul si a reiesit ca se vor implini 5 luni de la ultima aplicare ...nu am mai continuat discutia
targ Vineri, 4 Aprilie 2014
BRD sunt cei mai fair dpdv al cerintelor si a ce ofera.. si nu ma mira ca sunt o gramada de joburi pe IT/admin... plus ca e clar ca sunt ca in orice an pozitii de toata jena la tofelu de companii de la Big4 pana la petrol, FMCG, imobiliare si te mai miri ce domenii d-astea cu salarii intre 1000-1500 lei... e foarte trist.. si cureaua se strange de la an la an
Bubu Vineri, 4 Aprilie 2014
Din punctul meu de vedere pozitiile listate pe hartie la stand sunt aceleasi cu cele regasite pe site-ul Hipo. Totusi am avut curiozitatea sa cunoac persoanele care posteaza in numele companiei posturi disponibile pe diferite site-uri de recrutare care ar trebui sa citeasca si sa raspunda unde este cazul celor care corespund cerintelor. Iar astazi curiozitatea mi-a fost satisfacuta :aceeasi atitudine si mod de abordare (indiferenta fata de persoana de fata sau ce scrie pe CV-ul care este prezentat) indiferent ca vorbim de BRD sau alta companie.
In plus, m-am uitat in spatele meu si nu era nimeni care sa astepte pentru a aplica la respectivul stand...nu era aglomerate
Andrei Vineri, 4 Aprilie 2014
Salut, anul trecut am terminat facultatea csie din cadrul ase, profil informatica economica.
Am participat la un targ Angajatori de top, aplicand la urmatoarele firme: freescale, king.com, misys, metro systems, brainspotting, romtelecom, stefanini si cred ca au mai fost cateva.
Am primit chiar si o carte de vizita de la o doamna de la resurse umane de la metro systems.
Cu persoana de la standul freescale am discutat de experienta mea profesionala si au spus ca e posibil sa am o sansa. Drept urmare, in maxim o luna in care m-am incarcat cu sperante, am primit doar doua autoreplyuri de la freescale si king ca nu ma incadrez.
Consider ca a fost o experienta in dezvoltarea mea personala. Daca nu as fi mers la targ, as fi trait cu impresia ca acolo e plin de lapte si miere.
Va urez mult succes si sa gasiti ceea ce cautati!
Andi Sambata, 5 Aprilie 2014
As dori ca cei de la angajatori de top sa publice niste statistici. Este interesant numarul de participanti la targ, numarul de aplicanti la fiecare companie si numarul de persoane angajate in urma targului.
Radu Sambata, 5 Aprilie 2014
1. Am fost ieri pe la targ, cautand orice pe IT. Se pare ca jumatate din firme nu au nici macar un amarat departament de IT in Ro. Am fost socat atunci cand o domnisoara de la o cunoscuta institutie financiara a zis ca ei nu au nevoie de niciun fel de specialist IT ca doar sunt banca, nu firma de calculatoare... Firme de consultanta care nu angajeaza consultanti, etc.

2. E o anumita firma care mi-a laudat cv-ul in ultimele 4 editii, a zis ca sunt ca si angajat, dar nu m-a mai sunat niciodata. Ieri m-a laudat din nou...

3. Oare merita sa te angajezi ca developer de aplicatii mobile si sa iei cateva mii de lei pe luna (in cazurile fericite) in timp ce firma mama face pe spatele tau milioane de euroi? Cred ca oricine poate sa se inscrie pe apple store sau android store si sa faca bani dupa pregatire si imaginatie, fara sefi etc., right? Am dreptate sau nu, pls comentati!

4. Ah si sa nu uit...Se pare ca in Ro nu se cauta pe IT decat operatori call-center si developeri. Asa...daca eu as cauta un job de developer - MARE PROBLEMA: nu e ok nici daca stiu un pic din fiecare limbaj de operare, nici daca stiu numai unul singur la perfectie. Unele firme cer sa stii absolut toate limbajele de programare...imposibil...e ca si cum ai invata chineza+jap+altele...ok....daca eu ma fac specialist in perl, de ex, si numai asta stiu, ce ma fac daca de maine nu se mai angajeaza specialisti de perl !?

5. Cea mai mare porcarie pe care am auzit-o in viata mea: "nu te pot angaja in IT pentru ca inainte ai lucrat in alt domeniu care nu are legatura cu IT-ul"!!!! Logic ca nu m-am putut angaja in IT daca nu aveam diploma,nu? Si trebuia sa traiesc si eu din ceva intre timp, nu? Incredibil! Vaaai...si unii dintre cei de la standuri mint cum respira vis-a-vis de modalitatile de recrutare...
Andrei Sambata, 5 Aprilie 2014
@Radu: ai mare dreptate.
mentiuni:
2. Asa am patit si eu la mai multe firme.
3. Stiu cazul firmei cvu software care dezvolta aplicatii pt ios si plateste cu aproximativ 1000ron.
4. Aveam un coleg la facultate care facea call center pt ibm sau stefanini si zicea ca e mare it-ist.
Apropos de programatori, un coleg a participat intr-un an la imagine cup organizat de microsoft. A muncit mult si a invatat in perioada de practica sperand ca va fi angajat. A castigat si un premiu. Dar, ghici ce?, pozitiile erau aranjate. Apropos de firme di limbaje, am fost la un interviu la dcs software, cel care tinea interviul era plecat, asa ca doamna de la receptie mi-a trimis un dev sa ma intervieveze. Care mi-a zis, ca at cand s-a angajat nu stia nicio boaba, dar ca a invatat pe parcurs. M-a indemnat sa scriu ce stiu. Insa la reintoarcere intervievatorului am primit niste intrebari, din genul celor jenante, de tipul "de ce vrei sa pleci?" am crezut ca era o intrebare retorica.
5. In cazul in care ai terminat ciclu de licenta chiar si ciclul 1 bologna si esti incadrat programator sunt obligati sa te scuteasca de la plata impozitului. In multe cazuri daca am intrebat chiar in cunostinta de cauza si au facut pe nestiutorii. Mare atentie.
Radu Sambata, 5 Aprilie 2014
@Andrei
Multumesc pentru raspunsul tau. Imi pare bine ca mai exista cineva care imi da dreptate.

Faza cu scutirea de impozit: nu cred ca merge la mine pentru ca am facut 3 ani facultate non-tehnica si 2 ani master tehnic...

Daca ai idee: eu, ca individ, m-as putea apuca sa scriu aplicatii si sa le public singur in magazinul online? Ar trebui sa-mi fac PFA, nu? Habar nu am ce trebuie facut ca sa fie totul legal...avem si noi acasa calculatoare, nu trebuie sa fim legati de un nume de firma, zic eu.

Nu sunt inca pregatit sa plec din Ro. Aici poti sa fii si un mic dumnezeu (atotstiutor) ca oricum nu te cheama nimeni la interviu fara pile sau fara mega-expunere (la TV de ex). Niciodata!!! Absolut pentru niciun fel de post...nicaieri...inca de la 5 ani, 90% din timp l-am dedicat invataturii, in timp ce altii ieseau afara eu citeam sau eram la calculator, facand diverse proiecte pentru colegi si acum...tot ce am facut e egal cu 0 pentru ca nimeni nu da doi bani pe nimeni...
Stelica Sambata, 5 Aprilie 2014
Va indemn, dragi romani, sa plecati cat mai multi in afara tarii, pentru ca numai asa o sa piarda aceste companii conduse de romani care decid sa vina la un targ de joburi pentru reclama ori doar pentru aparenta.

Cu cat mai multi potentiali cumparatori de produse (ai acestor firme) vor pleca, cu atat ele vor suferi mai mult !!!

Haideti sa mergem in tari unde regimul de munca este altul, gen in zona Europei de Sud, in care de la primul pana la ultimul angajat, toata lumea face pauza 1-2 ore si apoi revine la munca, pe un salariu care chiar merita sa te dai jos din pat, platind o chirie maricica, dar stiind ca e o structura solida, platind taxe dar vazand atatea autostrazi in jurul tau, platind asigurare medicala, stiind ca nu se accepta spaga si tot asa!
Andrei Duminica, 6 Aprilie 2014
@Radu
mai multe informatii poti gasi pe acest link. E mentionata si legea, o poti cauta apoi sa o citesti linistit.
Apropos de pfa, consider ca daca faci aplicatii pt iphone si android si clientul are nevoie sa facturezi, atunci este in regula sa faci pfa. Mai este si problema justificarii veniturilor, dar nu cunosc foarte bine.
Lucrurile pe care le-ai invatat si pe care le vei invata iti vor prinde bine la un moment dat. Nu vei stii niciodata. Fiecare este dator sa incerce. Daca nu se poate, asta e. Macar te simti mai bine ca ai facut tot ce ti-a stat in putere.
@Pentru toti ceilalti: va rog, daca este cineva care a fost contactat in urma targului sa dea mai multe detalii.
Mult succes tuturor!

Accenture Romania

inamaria

Valoris Center

Andreyrlz

Nu merita sa va obositi cu aceasta companie care are sediul (singurul sediul) la mama naibii, in ...

Frontend Developer
SilkWeb SRL