Targul de joburi Angajatori de Top: EFICIENT SAU NU?

Marti, 1 Aprilie 2014 38 comentarii 5858 vizualizari

Targul de joburi Angajatori de Top, coordonat de Catalyst Solutions, este organizat si in Bucuresti in zilele de 4 si 5 aprilie 2014, dupa ce luna trecuta acelasi targ a avut loc in Timisoara si Iasi.

In Bucuresti sunt promovate peste 100 de companii si in jur de 3000 de locuri de munca disponibile, majoritatea cerand experienta de pana la un an (in jur de 40%).

De asemenea, cele mai multe companii prezente sunt din domeniile IT (36%), Outsourcing (13%), FMCG (11), Inginerie (10%) si Financiar - bancar (6%).

Mai multe detalii gasiti chiar pe site-ul organizatorilor (hipo.ro).

Totusi, dorim sa va intrebam cat de eficient credeti ca este acest targ de joburi?

Companiile cu siguranta isi maresc vizibilitatea in piata muncii si in randul celor care isi cauta de munca, insa cati isi vor gasi intr-adevar un job in urma acestui targ ramane de vazut.

Am dori sa stim care este experienta voastra la Angajatori de Top, atat de la cei care au participat in Timisoara si Iasi, precum si de la cei din Bucuresti.

Cu ce companii ati interactionat, unde ati lasat CV-urile, ce feedback ati primit?

Sursa: www.hipo.ro

Comentarii
Andrei Duminica, 6 Aprilie 2014
Salut Stelica,
ai exemple de persoane care au lucrat pe afara?
Radu Duminica, 6 Aprilie 2014
@Andrei
Multumesc si pentru acest raspuns. O sa ma interesez mai mult pe marginea subiectului.
Stelica Luni, 7 Aprilie 2014
@Andrei: da, am ceva exemple, e adevarat ca doar 2-3 persoane imi sunt rude de familie sau cunostinte de familie, dar sa stii ca nu toti fac munca de jos ori muncitori necalificati. Asa cum milioane de oameni cu o meserie stau bine mersi peste hotare.

E normal sa iti fie greu intr-o tara straina, e anormal sa iti fie greu in propria ta tara. ;)
Sarge Luni, 7 Aprilie 2014
Participand din pozitia de candidat in fiecare an incepand cu 2010 si pana acum, pot spune cate ceva despre targul Angajatori de Top al celor de la Hipo, atat de bine cat si de... mai putin bine.
In 2010, cand eram fara un serviciu stabil de aproape un an dupa ce am renuntat la fostul job, ajunsesem oarecum in pragul disperarii. Dupa aproape 300 de cv-uri depuse si un numar foarte mic de interviuri dezamagitoare si neserioase, nu prea mai speram la mare lucru. Indemnat de ai mei am dat o tura pe la AdT, de altfel si primul targ de joburi la care am fost. Din momentul in care am depus CVul, in mai putin de o luna formalitatile de angajare au fost incheiate, ajungand la Oracle pe un salariu bun, dupa ce mai primisem si alte doua oferte tot in urma participarii la targul de joburi despre care vorbim.
Acum partile deloc bune. Pana acum un an, din cate stiu, te duceai cu vraful de CV-uri, dar mai nou se foloseste sistemul cu CV bar code, lucru bun, dar si foarte rau in acelasi timp.

Sa detaliez:

1. Partea buna: nu mai cari dupa tine 2 kilograme de maculatura, mergi cu un singur CV pe care angajatorii il scaneaza. Si cam asta a fost partea buna.

2. Legat de punctul 1, atunci cand lasai cate un cv la fiecare angajator, stiai deja daca te vor contacta sau nu. Pot spune ca desi AdT 2010 a fost primul meu targ de joburi, am stiut la final exact cine ma va suna si cine nu. Cum? Simplu. Fiecare angajator avea doua stive de cv-uri primite, una interminabila, de jumatate de metru inaltime, tinuta la vedere, si una foarte mica de 5-10 cv-uri care erau puse bine intr-un sertar sau organizer. Daca hartia ta ajungea in mormanul mare, evident urma sa fie reciclata, dar daca ajungea inchisa bine la sertar impreuna cu doar cateva alte cv-uri, stiai ca trebuie sa iti tii telefonul aproape in urmatoarea saptamana.
Acum, de cand cv-ul iti este doar scanat, nici macar angajatorul nu poate tine corect evidenta candidatilor preferati, cel mult primesti o carte de vizita sau un flyer cu pagina oficiala de joburi a companiei si rugamintea sa depui inca o data cv-ul acolo pentru mai mare siguranta. Doar doua sau trei companii mai destepte s-au gandit sa isi faca si un tabel in excel in care sa iti noteze numele daca esti cu adevarat un candidat interesant.

3. AdT din ultimii doi ani mi s-a parut mai saracacios si ceva mai dezorganizat decat cel din 2010. Companii cu adevarat interesante au ajuns sa aiba standul pe scari sau dupa cine stie ce coloana, de ii gaseai doar cu harta targului in fata, iar in multe cazuri am constata cu dezamagire ca talentul de recruiter al persoanelor care reprezinta companiile a scazut dramatic.

4. Un alt semnal de alarma invizibil pentru un ochi neavizat este si faptul ca materialele promotionale au disparut aproape cu desavarsire din strategia expozitionala. Nu sunt genul care sa se infiga la standuri ca sa puna rapid mana pe o agenda sau un pix, nu imi place bagajul inutil, ma duc si plec doar cu un dosar in care este cv-ul si atat, primind doar daca mi se ofera materiale promotionale. Ei, anul acesta am asistat amuzat la o conversatie intre doua persoane care se plangeau cu sacosa goala: "Ba, astia nu mai au si ei macar un pix sau o insigna sa ne dea? Tu ai luat ceva?/Nu ba! Sunt praf!"
Ce inseamna lucrul asta? Inseamna ca expozantii isi dau din ce in ce mai putin interesul sa atraga si sa fidelizeze candidatii si viitorii angajati. Sau in cazul meu fostii, deoarece in 3 ani de Oracle nu am vazut in companie nici macar un bat de chibrit branduit oferit angajatilor si singurul pix cu sigla firmei l-am primit de la o veche cunostinta de la HR la AdT :)))

5. Per total, numarul ofertelor reale de angajare este in cadere libera, fiind inlocuit de oferte de internship mai mult sau mai putin platit, iar joburile reale oferite au bugete alocate din ce in ce mai mici si descrieri fie foarte vagi, fie care cer specializari inclusiv in domenii care nu au legatura directa cu activitatea descrisa in anunt, inlocuind astfel trei posturi cu unul singur, si acela platit mai slab.

Tragand linie si dand cu egal, desi chipurile criza este pe sfarsite, piata muncii pare sa isi revina, dar nu la un nivel normal, ci la unul falimentar aliniat la anii 2008-2009.

Ceea ce am scris este strict parerea mea, va rog sa o luati ca atare si sa nu dati prea tare cu pietre, am oase sensibile.
@Stelica Luni, 7 Aprilie 2014
M-ai amintit de cartea lui George Orwell, "o fata de preot". E de citit, sau macar de cautat un review. Despre peripetiile unei fete de la tara la Londra.
Acolo se sugereaza si ideea celei de-a XIa prunci: "sa nu iti pierzi slujba".
targ de joburi Marti, 8 Aprilie 2014
evident ca nu se mai investeste in materiale.... se cere mult si pe bani putini. si oameni tineri fara pretentii. si aceasta idee e din ce in ce mai pregnanta de la an la an. cu cat capeti mai multa experienta cu atat mai greu iti gasesti de munca si cu atat mai greu pe bani mai multi.
eu de cand am avut manager francez nu am vazut un singur (dar nici macar unul) manager roman care sa aiba integritate si spirit de manager ca acesta, ceea ce duce la niste concluzii foarte triste.
daca anul trecut am aruncat si eu un cv in stanga si in dreapta, asta anul asta am renuntat de tot la idee pentru ca este oricum pierdere de timp.. si nu stiu nici daca in anii urmatori se va schimba ceva in acest sens.
daca nu sunteti angajati si cautati de munca, este locul perfect; daca aveti experienta, cautati pe net si prin PCR... e mai eficient.
Radu Marti, 8 Aprilie 2014
@targ de joburi
si daca nu ai nici un fel de PCR...ce faci?
@ Radu Marti, 8 Aprilie 2014
pai asta e si ideea. nu faci nimic. ca dealtfel cum se intampla cand te duci si la astfel de "simpozioane".
eu am fost de 2-3 ori la un asemenea targ de joburi si absolut de fiecare data nu m-a sunat nimeni. e adevarat ca si CV-ul meu e posibil sa fi aratat putin nearanjat (neprofi cum se zice acum), but still.. sunt atatea motive mai serioase pentru care nu te suna nimeni, si le stim cu totii din discutiile de pe forumurile acestui site.
eu Vineri, 11 Aprilie 2014
Si din punctul meu de vedere ,ca si al altora se pare ,e doar reclama si nimic altceva .Din cele peste 3000 de locuri disponibile nu cred ca sunt mai mult de 10 cu adevarat 'pe bune'
Freelancer Sambata, 12 Aprilie 2014
@Radu
Pana iti gasesti ceva sigur si stabil, ai incercat sa lucrezi pe platforme gen Freelancer, Elance sau oDesk? Sunt persoane care castiga binisor daca au abilitati...
Radu Sambata, 12 Aprilie 2014
@Freelancer
Stiu ca se castiga, dar problema este ca nu am habar de cum vine cu treburile legale...cu statul Ro
John Snow Duminica, 13 Aprilie 2014
Ok, haideti sa va zic si eu parerea mea, in calitate de persoana care a fost de ambele parti ale baricadei (si candidat si reprezentat al unei firme) la targul asta de joburi la mai multe editii din 2010 pana in 2013 (anul asta nu m-am dus ca nu avea rost).

Dupa cum au punctat foarte bine multi inaintea mea, acest targ de joburi este in principal o modalitate pentru companii de a-si face publicitate. Ideea e in felul urmator: participam la targ, inseamna ca angajam, inseamna ca ne extindem, inseamna ca avem mai multi clienti si ne trebuiesc mai multi oameni sa ne servim clientii, inseamna ca suntem buni la ce facem, inseamna ca noii clienti vor fi extaziati de aspectul asta si e posibil sa castigam mai multi clienti noi.

De cele mai multe ori, nu are nicio legatura cu angajatul. E posibil sa aiba cateva pozitii vacante pe care intr-adevar au nevoie de oameni dar ei nu sunt acolo ca sa ocupe pozitiile astea, punct. Numai daca sunt foarte disperati sa ia pe cineva pe una din pozitiile alea (slabe sanse in general) te vor chema la un interviu.

Caz concret la mine, pe domeniul IT: Din 2010 pana in 2013 am fost la fiecare editie trimis sa reprezint firma, insa am si aplicat la alte firme pentru ca lucram la o companie de outsourcing unde salariul era mizer, puteai fi dat afara in orice secunda si pozibilitatile de crestere erau minus infinit. In 3 ani nu am primit decat o singura invitatie la interviu din partea companiei Bitdefender, pentru ca lucrasem pe un proiect de suport tehnic la firma de outsourcing cu 2 ani in urma si si-au amintit cat de bine imi facusem treaba acolo. Am trecut de 2 interviuri, insa oferta salariala a fost jenanta, 2500 RON net pentru Level 3 support, asa ca le-am zis pas.

In 2012, dupa ce aplicasem la Oracle pentru mai multe pozitii pe care ma potriveam aproape 100% conform descrierii la ei pe site si nu am primit niciun telefon, ma duc la stand si discut cu un manager de la suport in speranta ca ma poate edifica el. Dansul s-a uitat pe CV-ul meu si mi-a zis ca nu isi poate explica cum de nu am fost chemat la niciun interviu, ca CV-ul este foarte bun, etc. Mi-a zis ca va face follow-up cu cei de la recrutare si la stadiul asta a ramas, ca nu m-a mai sunat nimeni.

In schimb, la fix un an de zile distanta, tot pe o pozitie de suport si tot la Oracle, am aplicat pe Linkedin. A doua zi m-au si sunat si dupa 4 luni de interviuri, referinte si background checks, m-au angajat. Acum lucrez la ei de aproape 1 an si pot sa spun ca nu am de ce sa ma plang.

Deci, concluzia o puteti trage singuri, despre cat de eficiente sunt targurile de joburi pentru candidati.
4 luni Duminica, 13 Aprilie 2014
pai da.. tu ai avut noroc.. si ala dupa 4 luni!!!?!?!?!? cum sa stai 4 luni sa te angajeze...dar de fapt se poate, ca doar suntem in Romania... e inadmisibil.
gigi Luni, 14 Aprilie 2014
Am fost si eu acolo si din pacate nu va pot spune decat atat : Mult zgomot pentru nimic! Pierdere de timp
Smy Marti, 15 Aprilie 2014
@ radu, bubu, gigi

Eu reprezint bearingpoint si am fost la targ. Pot spune ca am luat CV si am ajuns cu candidatii pana la punctul de a avea ultimul interviu. Noi angajam pe IT pe java sau cu experienta bancara si germana. Daca va intereseaza contactati-ma
Radu Sambata, 19 Aprilie 2014
wow...
Dan Marti, 30 Septembrie 2014
Am participat si eu la doua dintre aceste zise "targuri de joburi", am depus cateva cv-uri dar fara niciun efect cu toate ca aveam cativa ani experienta, sunt de acord cu cei care afirma ca este doar o publicitate ieftina pentru aceste firme sau vor sa gasesca persoane care sa stie sa faca de toate pe banii ciubucului unui ospatar. Toata treaba este o pierdere de timp pentru cei care isi cauta cu adevarat un job sau un job mai bine platit comform experientei si cunostiintelor acumulate. Pacat de aceasta tara ca eram cine eram, dar acum am ajuns sclavi si rasul europei.
Dragos Joi, 9 Octombrie 2014
Sustin ce spun Dan si restul. Nici targurile virtuale nu sunt mare scofala. Ramaneti la recomandari (pile) si bestjobs/ejobs, fix in ordinea asta.
Bine, daca vreti salariu de 1k lei (adica de paznic), sunt oferte la greu. Multi angajatori incerca cu sume mici si chiar posturi de junior cu salariu de internship si responsabilitati si cerinte de senior.
Pentru cei care nu cred, nu e asa roz cum se gandesc ei. Sansele-s ca la loto sa gasesti un job cu salariu corect.

Faist Mekatronic

Carrefour Romania
Lucrator ...
  • Pachet gradinita copii
Axway Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Developer

Conectys Serv Telecom

Hannah

Buna, este cineva aici care s-a angajat recent la Conectys pe limba romana? Care ar fi salariul la ...

Passing Through LTD

KinderOne

Frontend Developer
SilkWeb SRL
Inginer calitate

Ti-ai dat demisia si esti in ultima zi de munca? Iata 7 lucruri pe care NU trebuie sa le spui.>>

Ediția cu numărul 9 Top Talents România va avea loc saptămâna aceasta, pe 25 – 26 noiembrie la Hotel Novotel din București. În fiecare an evenimentul reunește 250 de tineri cu potențial, cei mai buni la nivel național. În urma unui proces de selecție riguros, aceștia primesc invitația de a fi prezenți timp de 2 zile la Top Talents unde au ocazia să învețe de la profesioniști care sunt pașii pentru o carieră de succes[...]