Aici se lucreaza fara pauza: tarile cu cele mai putine zile libere

Luni, 27 Iulie 2015 0 comentarii 823 vizualizari

Vremea de afara ne face automat sa ne gandim la concediu, fie ca este vorba despre distractie pe plaja, ori de relaxare in racoarea oferita de zonele montane. Romanii sunt norocosi, pentru ca isi pot lua pana la 20 de zile de concediu, in vreme ce in alte tari angajatii au 5-6 zile libere garantate prin lege sau chiar niciuna, cum este cazul americanilor.

Conform legii, concediul de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor si ca acest drept nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

In Romania, potrivit Codului Muncii, durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.

Sunt insa tari in care angajatii au garantate prin lege mai putine zile de concediu sau deloc. Astfel, angajatii din Statele Unite ale Americii nu au nicio zi libera garantata de lege.

Desi nu sunt prevazute, americanii isi iau totusi in medie 10 zile libere pe an, in plus fata de cele sase sarbatori legale, arata datele Centrul de Cercetare Economica si Politica.

Pe urmatoarele locuri in clasamentul tarilor cu cele mai putine zile de concediu de odihna garantate prin lege se afla Filipine cu cinci zile, Thailanda cu sase zile si Canada si China cu cate 10 zile libere, potrivit datelor companiei Mercer.

Tarile cu cele mai multe zile libere

De cealalta o parte a clasamentului, europenii conduc detasat, cu cele mai multe zile de concediu de odihna garantate prin lege.

Astfel, in top se afla Finlanda, cu 30 de zile minim stabilite prin lege, urmata de UK, cu 28 de concediu platit. Clasamentul este completat de Polonia - 26, Austria, Danemarca, Franta, Grecia, Luxemburg, Suedia cu cate 25.

Articolul complet poate fi gasit accesand sursa.

Kellogg Company
Actualizat la: 27.01.2017
Telekom Romania Mobile ...
Arad, Bacau, Ramnicu Valcea
Actualizat la: 13.01.2017
Bosch Service Solutions SRL
Actualizat la: 17.02.2017
Telekom Romania Mobile ...
BUCURESTI, Brasov

Vodafone Romania
  • Tichete cadou
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Inginer ...
Ipsos Research Romania
Analist
Analist

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]
Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]