Tichetele de masa: cel mai cunoscut beneficiu acordat angajatilor

Vineri, 1 Aprilie 2016 0 comentarii 598 vizualizari

In Romania, tichetele de masa reprezinta cea mai raspandita modalitate de a le acorda angajatilor un venit suplimentar lunar.

Conform Codului muncii, aceste tichete de masa pot fi acordate doar salariatilor care au functia de baza la societatea repectiva, chiar daca  lucreaza cu norma intreaga sau partiala.

Valoarea tichetelor de masa in 2016 este de 9,41 lei, ultima majorare fiind realizata in mai 2015.

Suma aceasta a fost stabilita de catre Ministerul Muncii, Familiei, Protectiei Sociale şi Persoanelor Varstnice.

Potrivit normelor de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, numarul maxim de tichete de masa care se pot oferi unui salariat trebuie sa fie egal cu numarul de zile lucrate de acesta, pe parcursul unei luni calendaristice.

Este bine de stiut ca nu se considera zile lucrate perioadele in care salariatii se afla in una din urmatoarele situatii:

- au concediu de odihna;

- beneficiaza de zile libere platite datorita unor evenimente precum casatoria, nasterea unui copil, decesul unui membru al familiei;

- salariatii sunt in delegatie;

- au concediu medical.

Distribuirea tichetelor de masa atat pe suport de hartie, cat si a tichetelor electronice se va face in ultima decada a lunii curente pentru luna urmatoare.

Salariatii pot folosi tichetele de masa doar pentru achitarea mesei sau pentru cumpararea de produse alimentare.

De asemenea, este util de stiut faptul ca nu se acorda rest in cazul platii cu tichete de masa si nici nu se pot transforma in numerar. Acest lucru este valabil atat pentru tichetele in format electronic, cat si pentru cele pe format hartie.

Tichetele de masa electronice

Intreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Sursa: HRP

ALTEN Romania
Actualizat la: 21.09.2016
Bosch Service Solutions SRL
Actualizat la: 11.11.2016
1TEDJOB SRL
Actualizat la: 24.11.2016
Veo Worldwide Services (VEO ...
Brasov

Curier
WNS Global Services
  • Asigurari servicii ...
Senior Associate
  • Abonament la sala de fitness ...
Senior Analyst

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>