Top 10 firme care fac angajari in prezent. VEZI POSTURI

Luni, 19 Martie 2012 0 comentarii 1031 vizualizari

Martie 2012

Cei mai activi 10 angajatori din 2012 intentioneaza sa creeze peste 7.000 de noi locuri de munca, potrivit unei monitorizari realizate de la inceputul anului de Eurofound, institut al Comisiei Europene.

Mega Image - 1.600 joburi. Belgienii de la Mega Image au planuri serioase de extindere a lantului de magazine in 2012, ceea ce ar putea duce la cresterea numarului de angajati cu circa 1.600 in acest an.

Lidl - 1.300 joburi. Retailerul german Lidl a deschis cateva noi magazine de la inceputul anului si intentioneaza sa mai deschida alte trei in urmatoarea perioada. Pentru 2012, Lidl si-a propus deschiderea a 66 de magazine, ceea ce inseamna minim 1.300 de noi angajati.

Eolenvest - 880 joburi. Producatorul de energie regenerabila, parte din grupul francez Filasa International, a anuntat investitii de 600 de milioane de euro in 3 noi parcuri eoliene, ceea ce va duce la angajarea a peste 800 de persoane in 2012.

Autoliv - 600 joburi. Producatorul suedez de sisteme de siguranta auto Autoliv isi va extinde activitatea pe piata locala, odata cu achizitionarea unei facilitati de productie in localitatea Sfantu Gheorghe. Autoliv continua sa faca angajari si la celelalte 3 fabrici de la Brasov, Lugoj si Timisoara.

De Longhi Romania - 600 joburi. Producatorul italian de aparatura electrica a anuntat ca vrea sa angajeze intre 600 si 1.000 de persoane la Jucu, intr-o noua fabrica creata in locatia lasata libera de Nokia. Investitia preconizata: 30 mil. euro.

Profi - 600 joburi. Lantul de retail intentioneaza sa creeze 25 de noi magazine in 2012, ca urmare a unei investitii de 20 de milioane de euro. Angajarile vor viza mai multe orase din tara.

Billa - 500 joburi. Retailerul german a anuntat pentru 2012 investitii de 20 mil. euro in crearea a 10 noi magazine, ceea ce ar putea duce la 500 de noi locuri de munca.

Emerson - 400 joburi. Americanii de la Emerson au anuntat ca vor mari capacitatea de productie in 2012, ceea ce ar putea duce la 400 de noi angajati la Cluj-Napoca.

Genpact - 400 joburi. Gigantul din domeniul outsourcing va face majoritatea angajarilor la Bucuresti si Cluj-Napoca. Compania cauta in special absolventi de economie cu foarte bune abilitati de limbi straine.

Arctic Gaesti - 400 joburi. Producatorul de electrocasnice Arctic, detinut de grupul turc Arcelik, va extinde capacitatea de productie a fabricii de la Gaesti prin constructia unei noi linii de fabricatie.

Alte companii care fac angajari semnificative in prezent sunt Continental Automotive, Computer Generated Systems, Wipro, Metro Cash & Carry, Adobe sau Yazaki.

Lugera - The People Republic
Actualizat la: 08.12.2016