Top 3 motive pentru care un angajat alege să plece dintr-o companie. Cauze şi soluţii la HR Summit

Joi, 16 Februarie 2017 0 comentarii 822 vizualizari

Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze. Conform studiului realizat de HR Summit împreună cu Târgul de Cariere, principalele motive pentru care un angajat alege să plece dintr-o companie se numără salariul, schimbarea domiciliului sau plafonarea.

Temele discutate de către profesioniştii din domeniu în cadrul conferinţei de Resurse Umane HR Summit din Cluj-Napoca, vor cuprinde soluţii pentru angajatori astfel încât să treacă mai uşor peste perioadele instabile, din ce în ce mai dese în ziua de astăzi. O astfel de temă vizează atât angajatorii cât și angajații.

Speakeri cu experienţă de zeci de ani în management şi HR vin la conferinţa HR Summit de la Cluj – Napoca, desfăşurată în perioada 29 – 30 martie, la Impact Hub, pentru a dezbate alături de peste 200 de participanţi ultimele tendinţe din procesul recrutării.

Astfel, la cea mai importrantă platformă regională de întâlnire a celor care activează în industria HR şi management – HR Summit, vor fi prezenţi Daniela Miritescu, HR Manager, Arum (UK), Viorel Jigman, Manager Cloud Learning Product și Director Departament Dezvoltare AeL în cadrul SIVECO România, Loredana Mosteanu, Business Consultant, Black Card Events. Cei trei vin la HR Summit, Conferinţa de resurse umane care aduce împreună în fiecare an specialişti în HR şi manageri de top, ce se va desfăşura la Impact Hub pentru două zile, în 29 şi 30 martie.

Daniela Miritescu

Daniela Miritescu, HR Manager, Arum (UK) este profesionistă în domeniul HR, cu 12 ani de experienţă în resurse umane. Şi-a dobândit experienţa în identificare talentelor atât în companii multinaţionale, cât şi în companii medii. Daniela este certificată ca lider în resurse umane la HRPA (Asociaţia Profesioniştilor din Resurse Umane) din Ontario, Canada, membru asociat în cadrul Profesioniştilor din Resurse Umane UK, având o certificare de Project Management.

Viorel Jigman

Viorel Jigman este Manager Cloud Learning Product și Director Departament Dezvoltare AeL în cadrul SIVECO România, compania care dezvoltă și exportă produse software și proiecte de consultanță în cadrul Comunității Europene, în Orientul Mijlociu, Africa de Nord și spațiul CSI. Viorel are peste 13 ani de experiență în domeniul eLearning, unde a fost implicat în calitate de inginer tehnic si trainer, Call-Center Supervisor, Business Analyst și Project Manager.

Loredana Mosteanu

Loredana Mosteanu, Business Consultant, Black Card Events, organizează evenimente în domeniul corporate despre public speaking, leadership, start-up, persuasiune şi influenţa în social media. În acest moment oferă consultanţă în business. A studiat la UBB…. Cluj ştiinţele sociale, are o specializare la Universitatea din Essex din Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord şi şi-a obţinut teza de doctorat în sociologie.

Networking și  noutatea în tehnologiile HR

HR Summit are în structura sa și o zonă expoziţională, componentă dedicată furnizorilor de servicii şi produse necesare activităţii de resurse umane. Acest spaţiu permite expozanţilor să intre în contact direct cu publicul ţintă, iar participanţilor le oferă ocazia să rămână conectaţi cu tehnologia HR. “Difficult times? SuperHeRoes are here!” este tema centrală a celei de-a 12 ediţii a HR Summit. “O să vorbim despre următoarele modele în domeniu, dar şi despre implementarea recunoaşterii şi a oportunităţilor. Peste 15 super «eroi» din HR o să-şi împărtăşească cunoştinţele strategice şi îi vor ajuta participanţi să înţeleagă din experienţa lor”, au declarat  organizatorii evenimentului, reprezentanţii Libero Events.

Cifrele vorbesc: 11 ediţii, 1000 de participanţi, 600 de companii

Începând din anul 2013 conferinţa HR Summit a avut 11 ediţii de succes cu peste 1000 de participanţi din mai mult de 600 de companii, impunându-se ca cel mai important eveniment regional dedicat industriei HR şi Managementului.

Evenimentul este organizat de Libero Events, agenția de evenimente și PR, B2B și B2C, sub semnătura căreia au loc conferințe și workshop-uri precum The Woman, HR Summit, TeCOMM, MarkDay, Architecture, Software Architecture Day, Digital Travel Forum, Cluj Sales Conference, Fiscalitate 24.7, Signal Connect, dar și târguri: Touristica.

Eveniment susținut de: Popovici Nitu Stoica şi Asociaţii, Siveco România, Max Relax, Noerr, Chic Ville, Euro GSM, Black Card Events.

_________________________________

• Masina de serviciu
Tehnician ...

Graitec Romania

Vasile5

Am vazut un anunt pe internet-Operator Introducere Date (Data Entry Operator).Care este salariul ...

CrissR

Salut, Am fost in weekend la targul de joburi si mi-am lasat cv-ul la standul lor. Tipa de acolo a ...

BRD Finance IFN SA

maria980

Buna. Stiti cumva in ce consta interviul pentru ofiter relatii clienti?

TRW Automotive Safety Systems

Gabriel21

Salut! Imi poate spune si mie cam pe unde ajunge salariul net al unui inginer controlul calitatii ...

akened

Incep prin a mentiona ca nimic din ce am citit in comentariile dinainte de 2017 legate de aspectele ...

Senior Software Developer
Agent Servicii Clienti
TELUS International Europe
Accounts Receivable
Accenture Romania

Peste 10 000 de vizitatori și 400 de specialiști HR la Angajatori de TOP București. Urmează ediția Virtuală>>

Clujul devine pentru două zile HUB-ul HR-ilor din Transilvania>>

Serviciul Român de Informații participă la Angajatori de TOP>>

Când discutăm despre Captain America, Iron Man, Thor, Wonder Woman sau Jedi vorbim despre super puteri şi, mai mult decât atât, despre mindset. Prin abilităţile lor supra omeneşti şi imparţialitatea acţiunilor aceştia restabilesc echilibrul şi siguranţa societăţii[...]
Vineri și sâmbătă la Sala Palatului are loc Angajatori de TOP București, cel mai mare eveniment de carieră din România. Evenimentul reunește 100 de companii şi 5000 de oportunităţi de carieră, respectiv 30 de workshopuri și conferințe[...]