Top 7 cele mai cautate joburi in urmatorii ani

Marti, 15 Noiembrie 2016 0 comentarii 791 vizualizari

Cele mai cautate joburi in viitor nu schimba dinamica deja existenta pe piata muncii. Topul realizat de analistii americani de la Business Insider este relevant si pentru Romania, in contextul economic actual.

Daca femeile sunt foarte cautate in domenii ca marketing si vanzari, joburile din IT sunt destinate, preponderent, barbatilor. Un studiu realizat de SmartDreamers arata ca o mare parte dintre persoanele care isi cauta un job, prefera sa-si depuna cv-urile in anumite zile din saptamana, mai exact marti sau joi.

Analistii Business Insider au realizat un top al meseriilor care vor fi cele mai cautate in viitor in Statele Unite, iar printre ele descoperim constructori, contabili, asistente medicale.

7. Avocat

Numai in acest domeniu vor fi disponibile aproape 75 de mii de joburi noi pana in 2022 in Statele Unite. In Romania, rata absolventilor de drept atinge 40.000 anual, asadar competitia de pe piata joburilor din acest domeniu este acerba. Potrivit inscrierilor in Tabloul Avocatilor al Baroului Bucuresti, peste 9.400 de avocati definitivi si stagiari profeseaza in capitala. Tinerii aflati la inceput de drum se indreapta spre cele mai prestigioase case de avocatura autohtone, in Bucuresti fiind inregistrate 524 de societati profesionale de avocatura. Datele de pe site-ul Baroului Bucuresti arata ca, la data de 3 noiembrie 2016, cei mai mari angajatori - case de avocatura din Romania sunt Nestor Nestor Diculescu Kingston Petersen (NNDKP) cu 103 avocati si Tuca Zbarcea & Asociatii cu 96 avocati.

6. Tamplar

Constructiile sustin, in continuare, cresterea economica in urmatorii 6 ani, estimeaza analistii Business Insider, asa ca este natural ca numarul de locuri de munca sa creasca in acest domeniu. Numai pentru tamplari, de exemplu, sunt estimate peste 215.000 de joburi noi pana in 2022. In Romania meseria de tamplar revine in topul joburilor cautate odata cu revigorarea sistemul de invatamant profesional. Potrivit datelor Agentiei Nationale pentru Ocuparea Fortei de Munca (ANOFM), tamplarii romani sunt cautati in spatiul european, cu precadere in Slovacia.

5. Educator

Romania se confrunta cu un declin demografic. O arata datele Institutului National de Statistica: in fiecare zi din 2016, populatia tarii s-a redus cu 247 de persoane.

La nivelul SUA, pe de alta parte, se remarca o crestere constanta a populatiei. In consecinta, meseria de educator ramane in topul celor mai cautate meserii acum si in viitor. Pe plan local, personalul din educatie incepe sa fie mai bine remunerat. Cel putin asa arata un proiect de lege care vizeaza cresterea cu 15% a salariului incepand cu luna decembrie a acestui an.

4. Analist IT

Prezenta unui astfel de job nu mai este o surpriza pentru nimeni. Continua tehnologizare creste nevoia de analisti informaticieni. Pana in 2022 aceste joburi vor ramane in topul celor mai cautate. In Romania, cei mai vanati studenti sunt cei din zona IT, cei mai multi dintre ei se angajeaza rapid chiar din primii ani de facultate. In 2016, numarul absolventilor din acest sector a fost cu 50% mai mic decat cererea de forta de lucru din piata.

Intreg articolul poate fi citit accesând sursa.

IT Smart Systems

Competence Call Center - CCC
Customer Care ...
Carrefour Romania
Lucrator ...
  • Abonament la sala de fitness ...
Axway Romania
  • Abonament la sala de fitness ...
Developer

Conectys Serv Telecom

Hannah

Buna, este cineva aici care s-a angajat recent la Conectys pe limba romana? Care ar fi salariul la ...

Passing Through LTD

KinderOne

Frontend Developer
SilkWeb SRL
Inginer calitate

Ti-ai dat demisia si esti in ultima zi de munca? Iata 7 lucruri pe care NU trebuie sa le spui.>>

Ediția cu numărul 9 Top Talents România va avea loc saptămâna aceasta, pe 25 – 26 noiembrie la Hotel Novotel din București. În fiecare an evenimentul reunește 250 de tineri cu potențial, cei mai buni la nivel național. În urma unui proces de selecție riguros, aceștia primesc invitația de a fi prezenți timp de 2 zile la Top Talents unde au ocazia să învețe de la profesioniști care sunt pașii pentru o carieră de succes[...]