Top Talents Romania caută tineri cu potențial!

Miercuri, 2 Noiembrie 2016 0 comentarii 453 vizualizari

Ediția cu numărul 9 Top Talents România revine în Bucureşti în perioada 25 – 26 noiembrie la Hotel Novotel. Evenimentul Top Talents România îşi propune să identifice şi să premieze tineri cu rezultate excepţionale şi cu motivaţie pentru dezvoltarea personală şi profesională. Proiectul se adresează studenţilor în ani terminali de facultate, masteranzilor şi proaspăt absolvenţilor.

La eveniment pot aplica tineri care au studiat în străinătate sau au beneficiat de expunere internaţională, s-au implicat în acţiuni de voluntariat şi ONG-uri studenţeşti sau au obţinut rezultate academice foarte bune. Participarea este gratuită în baza înscrierii pe site-ul www.hipo.ro până pe 10 noiembrie. În urma testelor, vor fi selectaţi cei mai buni 250 de tineri, care vor fi invitaţi să participe la Top Talents. Primii 900 de candidați înscriși, în ordinea punctajelor obținute în urma evaluării CV - ului și a formularului de aplicare, vor primi invitația de a completa online o serie de teste psihometrice oferite de Cut-e. În urma parcurgerii testelor, cei înscriși vor primi un raport personalizat care le va arăta care sunt punctele lor forte și care sunt competențele pe care trebuie să le îmbunătățească.

Candidaţii vor participa la conferinţe pe teme de leadership şi dezvoltare, studii de caz, workshop-uri, zone de interacţiune cu angajatorii, oportunităţi de carieră precum programe de internship, trainee şi management trainee. Sergiu Neguţ, CEO & Board Adviser specializat în creştere antreprenorială şi Associate Dean of Entrepreneurial Growth la Maastricht School of Management România şi Elisabeta, Country Manager Google România, sunt doi dintre speakerii pe care participanţii la TOP Talents îi vor întâlni în cadrul programului.

În cele două zile de eveniment, candidații vor avea ocazia să afle insight-uri de la companiile participante la Top Talents Romania, vor participa la un joc interactiv coordonat de Universum și vor lua parte la Conferința Discovering, Dreaming, Designing and Destiny în cadrul căreia vor învăța care sunt abilitățile pe care un lider ar trebui să le aibă într-o echipă. În același timp, workshop-urile coordonate de reprezentanții companiilor participante le vor oferi candidaților prilejul de a descoperi mediul de lucru dintr-o companie de TOP.

De ce le recomandăm tinerilor cu potențial să aplice la TOP Talents România?

• Interacţionează cu reprezentanţii companiilor lidere pe segmentul lor de piaţă. Anul acesta, printre companiile participante se numără: Coca-Cola HBC România, Philips, Vodafone, Arctic, EY România, Heineken, JTI şi Unilever;

• Cu ajutorul instrumentelor Cut-e participanții își testează gratuit abilităţile cerute de unii dintre cei mai doriţi angajatori de pe piaţă: abilităţi numerice şi raţionamentul logic. În urma completării testelor, vor primi un raport personalizat care le evidenţiază punctele tari, precum şi direcţiile de dezvoltare;

• Candidații descoperă care sunt calităţile pe care trebuie să le dezvolte şi să le exploateze un manager sau un antreprenor, importanța unor obiective setate, a networking-ului, precum şi un bun management al timpului;

• Participanții au ocazia de a face parte din reţeaua tinerilor cu potenţial şi vor avea acces la numeroase programe de internship, traineeship sau management trainee pe parcursul unui an de zile;

• Candidații își vor dezvolta abilităţi şi competenţe alături de cei mai buni tineri din România.

Cei care vor să participe la eveniment, se pot înscrie până pe 10 noiembrie, accesând site-ul www.hipo.ro unde vor afla mai multe detalii despre procesul de selecție și despre cum își pot transforma potențialul în performanță.

Despre Catalyst Solutions

Catalyst Solutions este o companie de consultanță în domeniul resurselor umane, specializată în dezvoltarea de soluții de recrutare și employer branding.

Având o experiență de 10 ani, Catalyst Solutions adaugă valoare clienților și candidaților cu fiecare dintre proiectele sale: Angajatori de TOP (cel mai mare târg de carieră din România organizat bianual în București, Timișoara), www.hipo.ro – singurul portal de carieră dedicat exclusiv candidaților cu studii superioare, Top Talents România (proiect ce identifică în fiecare an cei mai valoroși 300 de tineri absolvenți la nivel național), Consulting Days (cuprinde o serie de conferințe dedicate celor interesați de audit, taxe, contabilitate, legal și IT&C), Ghidul Angajatorilor (publicație de orientare în carieră adresată studenților și masteranziilor din domeniile economic și tehnic distribuită în cele mai importante centre universitare din țară), DevTalks (proiectul reunește 1000 de developeri & profesioniști IT pasionați de zonele web, online, cloud computing și big data)  Târgul Virtual pentru Absolvenți și Angajatori de TOP Virtual.

Sursa: Hipo.ro

Competence Call Center - CCC
Customer Care ...
Carrefour Romania
Lucrator ...
  • Concediu de maternitate & ...
Axway Romania
Developer

Conectys Serv Telecom

Hannah

Buna, este cineva aici care s-a angajat recent la Conectys pe limba romana? Care ar fi salariul la ...

Passing Through LTD

KinderOne

Frontend Developer
SilkWeb SRL
Inginer calitate

Ti-ai dat demisia si esti in ultima zi de munca? Iata 7 lucruri pe care NU trebuie sa le spui.>>

Ediția cu numărul 9 Top Talents România va avea loc saptămâna aceasta, pe 25 – 26 noiembrie la Hotel Novotel din București. În fiecare an evenimentul reunește 250 de tineri cu potențial, cei mai buni la nivel național. În urma unui proces de selecție riguros, aceștia primesc invitația de a fi prezenți timp de 2 zile la Top Talents unde au ocazia să învețe de la profesioniști care sunt pașii pentru o carieră de succes[...]