Topul celor mai bine platiti CEO aflati la carma marilor companii din SUA

Miercuri, 11 Aprilie 2012 0 comentarii 612 vizualizari

Aprilie 2012

Compensatiile financiare totale incasate de directorii generali ai celor mai mari 500 de companii din SUA au crescut cu 16% anul trecut, la 5,2 miliarde dolari, cu un pachet mediu de 10,5 milioane dolari, cel mai bine platit CEO american fiind John Hammergren, seful McKesson, cu 131 milioane dolari, potrivit Mediafax.

Cea mai mare parte din compensatiile financiare primite de directorii generali ai marilor companii americane reprezinta pachete de actiuni, cu o podnere de 61%, potrivit topului celor mai bine platiti executivi americani realizat de Forbes.

Astfel, directorii inclusi in studiu au castigat in medie 6,3 milioane dolari din actiuni si optiuni de achizitie a actiunilor, fata de 5,2 milioane dolari in 2010, in timp ce remuneratia medie acordata in cash, reprezentand salarii si bonusuri, a urcat cu 8%, la 3,5 milioane de dolari.

Topul celor mai mari 500 de companii americane este determinat in functie de vanzari, profit, active si valoarea de piata.

Cresterea de 16% a compensatiilor directorilor generali ai marilor companii este peste majorarea salariala medie de 3% inregistrata in 2011 la nivelul economiei americane, potrivit Forbes.

Cel mai bine platit CEO din raportul Forbes este John Hammergren, seful McKesson Corp, cea mai mare companie de servicii medicale din lume, cu vanzari de 112 miliarde de dolari in 2011. Acesta a primit 6,3 milioane de dolari drept salariu si bonusuri, respectiv 112 milioane de dolari in actiuni si optiuni.

Pe locul al doilea se regaseste miliardarul Ralph Lauren, seful companiei cu acelasi nume, care a incasat 67 milioane de dolari.

Pozitia a treia este ocupata de Michael Fascitelli, directorul general al trustului de investitii imobiliare Vornado Realty, urmat de Richard Kinder de la Kinder Morgan, cea mai mare companie americana de transport si depozitare de petrol si gaze, care i-a acordat pentru anul trecut CEO-ului 61 milioane de dolari.

Pe locul 5 este seful gigantului Honeywell International, David Cote, cu 56 milioane de dolari.

Cea mai bine platita femeie din SUA este Irene Rosenfeld, directorul general al Kraft Foods, cu o compensatie financiara de 25,4 milioane de dolari.

Cinci directori generali au incasat anul trecut un salariu simbolic de numai un dolar, respectiv Larry Ellison de la Oracle, Larry Page de la Google, Meg Whitman de la Hewlett Packard, Richard Kinder de la Kinder Morgan si John Mackey de la Whole Foods.

Pe sectoare economice, cei mai bine platiti directori generali se regasesc in sectorul farmaceutic si al biotehnologiei, cu o compensatie medie de 18,3 milioane de dolari in 2011. Acestia sunt urmati de sefii marilor companii media (17,3 milioane de dolari), cei din sectorul produselor de larg consum (15,7 milioane de dolari), restaurante si turism (14,4 milioane de dolari), respectiv bunuri de folosinta indelungata (13,8 milioane de dolari).

Cei mai prost platiti directori generali din SUA lucreaza in sectorul utilitatilor, cu un pachet financiar mediu de 6,1 milioane de dolari anul trecut, precedati de software si servicii (6,7 milioane de dolari), banci (7 milioane de dolari), asigurari (7,9 milioane de dolari) si retail (8,4 milioane de dolari).

BUCURESTI, Cluj Napoca

Customer ...
Provident Financial Romania
Fraud manager
Hewlett Packard Enterprise
  • Abonament la sala de fitness ...
Analyst
WNS Global Services
Customer Care ...

Quantic Lab SRL

iriname

Hei, voi merge la un test de engleza si franceza la Quantic Lab. Siti care este structura lor? Mersi

Alfa Metal Machinery Group

llu

Sustin tot ce a scris Jane Doe.Chiar daca nu am fost la interviu recent, pot vorbi din experienta ...

Concord Service Center

onix

Salariul este similar cu cel oferit de alte firme. Pe langa salariu se ofera tichete de masa, ...

Tip Top Food Industry

chipicao

Sint niste neseriosi,eu am fost in timp de 2 ori la interviu la ei si m-au pus pe drumuri.Mi-au zis ...

Alfa Metal Machinery Group

JaneDoe

Am avut si eu prilejul sa particip la un interviu aici. Comentariile mele se vor referi strict la ...

Inginer proiectant
RUXPRO
IT Support Specialist
IBM Romania
Customer support
TELUS International Europe
Customer support
Playtika Romania

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]