Topul celor mai bine platite joburi in 2013: unde te poti angaja pentru 5.000 de euro net pe luna

Miercuri, 2 Ianuarie 2013 2 comentarii 591 vizualizari

2 ianuarie 2012

Cei care iau in calcul angajarea sau schimbarea locului de munca actual pentru inceputul anului 2013 pot castiga salarii cuprinse intre 600 si 5.000 de euro net pe luna, potrivit specialistilor in recrutare. Conditia este ca romanii aflati in cautarea unui nou job sa se orienteze fie spre domeniul IT, fie spre cel financiar, acestea pastrand pozitiile de lideri in topul celor mai bine platite industrii si pentru anul viitor.

"Una dintre cele mai bine platite profesii in anul 2013 va ramane pozitia de IT developer, unde castigul salarial este influentat de tehnologiile cunoscute de angajati, de instrumentele cu care stiu sa lucreze, dar si de nivelul de experienta al acestora. Un angajat incepator din zona de software poate avea un salariu de debut in valoare de 600 de euro net pe luna, in timp ce un specialist senior in domeniu va putea castiga si 4.000 de euro net pe luna", spune Leonard Rizoiu, business unit manager in cadrul Barnett McCall, companie a furnizorului de servicii de munca temporara Gi Group.

Industria de IT este de altfel si unul dintre sectoarele in care salariul mediu net al angajatilor a inregistrat printre cele mai mari cresteri in ultimii ani, de peste 60% in 2012 fata de anul 2008. Astfel, castigul mediu net lunar ar IT-istilor era in luna spetembrie a acestui an putin peste 800 de euro, singurul sector in care angajatii au beneficiat de salarii mai mari fiind cel bancar, potrivit datelor de la Institutul National de Statistica (INS).

Chiar si recruiterii "pariaza" pe sectorul financiar pentru anul viitor, acestia fiind de parere ca romanii care isi vor cauta un loc de munca in domeniu, vor avea si cele mai mari sanse de a castiga cei mai multi bani.

"In cazul domeniului financiar conteaza foarte mult nivelul de experienta al angajatilor. Luand in calcul un nivel de senior pentru pozutia de controller financiar si mergand pana la o pozitie de director financiar, salariul poate varia de la un minim de 1.500 de euro net pe luna, respectiv la cel mult 5.000 de euro net pe luna", mai precizeaza Leonard Rizoiu.

In ceea ce priveste munca temporara, cei care se vor orienta spre IT, comunicatii, finante sau sectorul juridic vor putea beneficia de cele mai mari castiguri de pe piata fortei de munca din anul 2013.

Prin urmare, candidatii care vor aplica sau angajatii care vor fi promovati pe pozitii de IT manager, programator senior, director financiar sau pentru un job de broker, in sectorul muncii temporare, vor avea venituri lunare medii brute intre 200 si 270 de euro.

"Fara a oferi multe surprize, sectoarele care ofera cele mai mari salarii, chiar si in zona muncii temporare, sunt acelea in care este ceruta o pregatire specializata si experienta in domeniu. In viitorul apropiat, expertii in IT, comunicatii, finante sau expertii in stiinte juridice se vor afla in topul angajatilor cu cele mai mari castiguri salariale. De asemenea, specialistii in domeniile care sustin dezvoltarea companiilor si care gestioneaza bugetele acestora vor avea cstiguri salariale mari", adauga Rizoiu de la Barnett McCall.

Sursa: www.zf.ro

Comentarii
mda Joi, 10 Ianuarie 2013
cai verzi pe pereti, asta viseaza toata lumea
idiots Luni, 14 Ianuarie 2013

200 si 270 de euro brut? pe bune?..

UPA Solutions
Actualizat la: 19.12.2016
TotalSoft
practice / Student/Absolvent
Actualizat la: 09.12.2016

• Abonament la sala de fitness ...
  • Pachet gradinita copii
Procurement ...
Bombardier Transportation
  • Telefon de serviciu
  • Abonament la sala de fitness ...
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Business ...
Tezaur Investment Group
  • Telefon de serviciu
Ofiter amanet

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Metrorex SA

nelutu

@bostanLa Metrorex, zis si Pilerex se angajeaza doar pe pile sau spaga. Un fost coleg de liceu ...

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Senior Analyst
Yardi Systems
Ofiter amanet
Tezaur Investment Group
Support Technician
CGS - Computer Generated ...

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]