Topul celor mai bine platite joburi in 2013: unde te poti angaja pentru 5.000 de euro net pe luna

Miercuri, 2 Ianuarie 2013 2 comentarii 581 vizualizari

2 ianuarie 2012

Cei care iau in calcul angajarea sau schimbarea locului de munca actual pentru inceputul anului 2013 pot castiga salarii cuprinse intre 600 si 5.000 de euro net pe luna, potrivit specialistilor in recrutare. Conditia este ca romanii aflati in cautarea unui nou job sa se orienteze fie spre domeniul IT, fie spre cel financiar, acestea pastrand pozitiile de lideri in topul celor mai bine platite industrii si pentru anul viitor.

"Una dintre cele mai bine platite profesii in anul 2013 va ramane pozitia de IT developer, unde castigul salarial este influentat de tehnologiile cunoscute de angajati, de instrumentele cu care stiu sa lucreze, dar si de nivelul de experienta al acestora. Un angajat incepator din zona de software poate avea un salariu de debut in valoare de 600 de euro net pe luna, in timp ce un specialist senior in domeniu va putea castiga si 4.000 de euro net pe luna", spune Leonard Rizoiu, business unit manager in cadrul Barnett McCall, companie a furnizorului de servicii de munca temporara Gi Group.

Industria de IT este de altfel si unul dintre sectoarele in care salariul mediu net al angajatilor a inregistrat printre cele mai mari cresteri in ultimii ani, de peste 60% in 2012 fata de anul 2008. Astfel, castigul mediu net lunar ar IT-istilor era in luna spetembrie a acestui an putin peste 800 de euro, singurul sector in care angajatii au beneficiat de salarii mai mari fiind cel bancar, potrivit datelor de la Institutul National de Statistica (INS).

Chiar si recruiterii "pariaza" pe sectorul financiar pentru anul viitor, acestia fiind de parere ca romanii care isi vor cauta un loc de munca in domeniu, vor avea si cele mai mari sanse de a castiga cei mai multi bani.

"In cazul domeniului financiar conteaza foarte mult nivelul de experienta al angajatilor. Luand in calcul un nivel de senior pentru pozutia de controller financiar si mergand pana la o pozitie de director financiar, salariul poate varia de la un minim de 1.500 de euro net pe luna, respectiv la cel mult 5.000 de euro net pe luna", mai precizeaza Leonard Rizoiu.

In ceea ce priveste munca temporara, cei care se vor orienta spre IT, comunicatii, finante sau sectorul juridic vor putea beneficia de cele mai mari castiguri de pe piata fortei de munca din anul 2013.

Prin urmare, candidatii care vor aplica sau angajatii care vor fi promovati pe pozitii de IT manager, programator senior, director financiar sau pentru un job de broker, in sectorul muncii temporare, vor avea venituri lunare medii brute intre 200 si 270 de euro.

"Fara a oferi multe surprize, sectoarele care ofera cele mai mari salarii, chiar si in zona muncii temporare, sunt acelea in care este ceruta o pregatire specializata si experienta in domeniu. In viitorul apropiat, expertii in IT, comunicatii, finante sau expertii in stiinte juridice se vor afla in topul angajatilor cu cele mai mari castiguri salariale. De asemenea, specialistii in domeniile care sustin dezvoltarea companiilor si care gestioneaza bugetele acestora vor avea cstiguri salariale mari", adauga Rizoiu de la Barnett McCall.

Sursa: www.zf.ro

Comentarii
mda Joi, 10 Ianuarie 2013
cai verzi pe pereti, asta viseaza toata lumea
idiots Luni, 14 Ianuarie 2013

200 si 270 de euro brut? pe bune?..

Coca Cola HBC Romania - ...
Motru, Targu Jiu
Actualizat la: 14.11.2016
Professional HR
Cluj Napoca
Actualizat la: 06.12.2016
Veo Worldwide Services (VEO ...
Actualizat la: 10.12.2016
Qualysoft Information ...