Tot ce trebuie sa stii despre concedierea DISCIPLINARA

Luni, 20 Mai 2013 2 comentarii 3053 vizualizari

20 MAI 2013

Un angajat bine informat cu privire la drepturile sale din Codul muncii va putea preveni si combate eventuale abuzuri din partea angajatorului.

Neindeplinirea de catre salariat a unor atributii prevazute de fisa postului nu constituie abatere disciplinara, atrage atentia Daniela Hamza, consilier juridic la firma de avocatura Gilca & Vasiliu.

"Este ilegala concedierea in alte cazuri decat cele stabilite de lege", precizeaza avocatul. Disciplina muncii presupune indeplinirea de catre salariat a tuturor obligatiilor care-i revin potrivit contractului individual de munca si a celui colectiv de munca, regulamentului intern, altor acte normative, fisei postului si dispozitiilor sefului ierarhic.

Actuala reglementare a desfacerii disciplinare a contractului de munca prevede posibilitatea concedierii disciplinare chiar numai pentru savarsirea unei singure abateri grave, fara a mai fi necesara dispozitia expresa care sa permita aplicarea acestei sanctiuni.

Codul muncii nu precizeaza criteriile dupa care o abatere disciplinara poate fi apreciata de asa o gravitate incat sa atraga concedierea, precizeaza Hamza. Din aceasta cauza, gravitatea abaterii disciplinare ramane o situatie de fapt ce urmeaza a fi apreciata de organul sanctionar, pe baza criteriilor indicate enuntiativ si nu limitative, in art.250 din Codul Muncii.

Pot fi abateri grave, care pot fi sanctionate cu desfacerea disciplinara a contractului de munca:

- prezentarea la serviciu sau efectuarea acestuia sub influenta bauturilor alcoolice ;

- sustragerea sub orice forma, de bunuri apartinand unitatii, de natura a prejudicia buna desfasurare a activitatii ;

- savarsirea de fapte care au produs sau puteau produce accidentarea persoanelor sau incendii cu consecinte grave ;

- savarsirea de fapte care au produs sau care puteau produce avarii sau deteriorari de echipamente cu consecinte grave societate ;

-  absenta  nemotivata de la serviciu peste 3 zile consecutive ori cumulat in cursul unei luni ;

- neluarea unei masuri sau nerespectarea masurilor dispuse care ar putea fi de natura a crea un pericol iminent de producere a unui accident de munca sau de imbolnavire profesionala ;

- parasirea unui utilaj, in afara unitatii,intr-un loc fara paza asigurata ;

-  sustragerea si instrainarea de produse ;

- desfasurarea unei activitati identice cu cea a unitatii, in conditii de concurenta neloiala ;

- consumarea de bauturi alcoolice in timpul serviciului sau chiar in afara orelor de program, dar in incinta unitatii ;

- absenta nemotivata de la serviciu o perioada indelungata

Un salariat mai poate fi concediat pentru abateri disciplinare daca a savarsit mai multe abateri de acelasi fel sau diferite, prin incalcarea repetata sau sistematica a obligatiilor de munca pentru care a fost sanctionat ori nesanctionat, termenul de aplicare a sanctiunii nu a expirat sau a intervenit reabilitarea disciplinara.

Ceea ce intereseaza nu este numarul abaterilor disciplinare comise ci „vointa constanta a salariatului de a incalca obligatiile de serviciu”.

VEZI tot ce trebuie sa stii despre concedierea disciplinara aici.

Sursa: www.realitatea.net

Comentarii
TeamNet Sambata, 25 Mai 2013
Ce dragut!!!
geo Joi, 4 Iulie 2013
asa ajuta statul companiile cand nu le poate oferi alte reduceri de taxe sau alte inlesniri fiscale: le da mana libera sa faca cu noi ce vor . Eu unul am de gand sa plec din tara asta, sunt mult mai respectat in strainatate ca roman decat la mine in tara (ca angajat)

GAS Administrative Service SRL

Reinvent Consulting
  • Telefon de serviciu
Director Juridic
  • Pachet gradinita copii
  • Asigurare de pensie ...
Procurement ...
Bombardier Transportation
  • Pachet gradinita copii
  • Asigurare de pensie ...
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Business ...

Berlin-Chemie A. Menarini

AnnA91

Se poate si alte păreri?Am fost la 2 interviuri la ei

Reinvent Consulting

AlexandraAlexa

Reinvent Consulting a ajuns sa fie a doua mea familie. Ma bucur sa lucrez intr-un mediu cu oameni ...

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Manager de produs
Evalueserve SRL

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]