UE se clatina puternic: Somajul atinge noi cote record

Luni, 2 Iulie 2012 714 vizualizari

2 iulie 2012

Somajul a continuat sa creasca in luna mai in Europa la noi cote record, atingand 11,1% in zona euro si 10,3% in UE, numarul somerilor din cele 27 de state membre fiind cu aproape doua milioane mai ridicat decat acum 12 luni, potrivit datelor Eurostat, citate de Mediafax.

Rata somajului ajustata in functie de sezonalitate a urcat in mai la 10,3% in UE, de la 10,2% in aprilie, respectiv 9,5% in mai 2011. In zona euro, somajul a avansat la 11,1% in mai, de la 11% in aprilie, respectiv 10% in aceeasi perioada a anului trecut.

Numarul somerilor din UE a urcat cu 1,95 milioane in perioada analizata, la 24,86 milioane de persoane, din care 17,56 milioane in zona euro.

Cel mai scazut somaj se inregistreaza in Austria (4,1%), Olanda (5,1%), Luxemburg (5,4%) si Germania (5,6%). La polul opus se regasesc Spania (24,6%) si Gercia (21,9%).

Romania se afla in jumatatea inferioara a clasamentului, cu un somaj de 7,7%, incadrata de Finlanda (7,6%) si Danemarca (7,8%).

Sursa text: www.realitatea.net