Ultimele zile de înscrieri la conferința RIUF YouForum

Luni, 26 Septembrie 2016 0 comentarii 400 vizualizari

Conferința YouForum are loc la București, la Sala Palatului, în perioada 1-2 octombrie și propune elevilor și studenților sesiuni de discuții, ateliere, seminarii și prezentări ale universităților din România și din străinătate care au drept scop informarea și orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educaționale.

Trasând o paralelă între teorie și practică, conferința își propune să abordeze teme care pun accent pe dezvoltarea personală și profesională, pe oportunitățile de carieră, dar și pe mecanismele prin care  elevii și studenții își pot forma o rețea socială puternică.

45 de invitați, ateliere practice, sesiuni de discuții

La conferința RIUF YouForum vor fi prezenți peste 45 de speakeri din România și din străinătate printre care și Marta Popescu (fotograf), Mirela Bucovincean (Fondator Molecule F), Sebastian Olar (UNTOLD Festival), Cosmin Alexandru (Dean The Entrepreneruship Academy), Teo (StandUp Comedian Deko Cafe), Andrei Stamatian (Prim Vicepreședinte CEC Bank), Vintilă Mihăilescu (Dilema Veche), Paula Herlo (Jurnalist PRO TV). Invitații vor discuta alaturi de cei prezenți în sală și îi vor ajuta să găsească răspunsurile la întrebările pe care le au cu privire la cariera sau programul de studiu care li se potrivește. Mai mult decât atât, aceștia pot participa la ateliere practice, unde pot învăța de la specialiști din domeniu, experimentând astfel latura profesională de care sunt interesați. Atelierele RIUF YouForum introduc tinerii în domenii precum medicină, IT&C, artă, industrii creative sau antreprenoriat.

Mai mult de 25 de prezentări ale universităților și programelor de studii pe care le oferă la RIUF

Alături de paneluri și ateliere, tinerii pot participa și la peste 25 de seminarii și prezentări susținute de reprezentanții universităților internaționale prezente la RIUF-The Romanian International University Fair.

RIUF YouForum este organizat în cadrul RIUF – The Romanian International University Fair, cel mai important eveniment de profil din Europa de Sud Est. De 12 ani, RIUF este locul în care, anual, peste 22.000 de elevi, studenți, profesori și părinți ajung față în față cu reprezentanții a peste 100 de universități din România și din străinătate, precum și cu școli de limbi străine sau ONG-uri studențești. Evenimentul se adresează atât liceenilor, cât și studenților care doresc să urmeze un program de masterat sau de doctorat în țară sau în străinătate.

Cei interesați pot afla mai multe informații pe www.riuf.ro. Înregistrarea pe site le permite acestora accesul pe toata durata târgului din 1-2 octombrie, inclusiv la conferința RIUF YouForum, iar după eveniment vor primi o ofertă personalizată de studii în funcție de țările și domeniile acestora de interes.

Iar cei care nu pot ajunge la RIUF București, pe 1-2 octombrie, la Sala Palatului, mai au o șansă să participe pe 4 octombrie la RIUF Iași sau pe 6 octombrie la ediția RIUF din Timișoara.

Despre Grupul EDUCATIVA

EDUCATIVA este un grup de organizații non-guvernamentale și companii ce dezvoltă produse și servicii educaționale care ajută tinerii români în identificarea și fructificarea oportunităților de dezvoltare personală. Printre programele EDUCATIVA se numără serviciile de consiliere educațională EDMUNDO, UNIVERSALIO și EDMERICA, serviciul de recrutare Reviro și platforma centralizată de înscriere la universități din România, AdmitereOnline.ro.

Persoană de contact

Actualizat la: 22.11.2016
OTP Bank Romania
Satu-Mare
Actualizat la: 17.11.2016
Continental Automotive Group ...
Actualizat la: 02.11.2016

Competence Call Center - CCC
Customer Care ...
Carrefour Romania
Lucrator ...
Axway Romania
  • Tichete cadou
  • Abonament la sala de fitness ...
Developer

Passing Through LTD