Unde se pot angaja tinerii care au picat BAC-ul

Luni, 9 Iulie 2012 0 comentarii 672 vizualizari

9 iulie 2012

Marile lanturi de retail, gen Lidl, Billa sau Kaufland, firmele de call center, restaurantele de tip fast-food, gen McDonald's sau KFC, firmele din turism sau productie sunt posibile variante de angajare pentru tinerii care nu au trecut examenul de Bacalaureat, potrivit unei analize REALITATEA.NET.

Salariile pe care pot spera sa le primeasca "norocosii" care isi vor gasi un loc de munca fara BAC nu vor fi cu mult peste salariul minim pe economie, spun specialistii in resurse umane.

"Iata cateva joburi la care pot avea acces tinerii care nu au promovat inca bacalaureatul: Promoter, Telesales, Operator call center, Operator depozit, Ambalator, Operator introducere date, Receptionist, Lucrator comercial, Merchandiser, Picol sau Ajutor de bucatar, Operator productie", a declarat Cristina Savuica, Managing Partner Romania si Cehia in cadrul Lugera & Makler, una dintre cele mai importante firme de recrutare din Romania.

Potrivit reprezentantului HR, cele mai multe posturi pentru tinerii fara studii apar in orasele mari - mai ales Bucuresti, Timisoara si Constanta, iar dintre cele specifice (picoli, ajutor bucatar, promoteri, manipulanti) multe se gasesc in prezent in statiunile de pe litoral.

Cele mai multe sanse de integrare pe piata muncii le au tinerii care vin din scoli de meserii sau din licee profesionale, chiar daca nu au luat diploma de absolvire, este de parere si Daniela Necefor, managing partner al companiei Total Business Solutions.

"Acestia stiu sa faca ceva concret, ceilalti insa, care au terminat licee umaniste sau reale, au sanse mult mai mici sa isi gaseasca un loc de munca. Nu neaparat ca nu sunt joburi in piata, dar tinerii au si pretentii si nu accepta sa munceasca pe un salariu foarte mic", explica Necefor.

Sansa principala a absolventilor de liceu care nu au promovat examenul de Bacalaureat si isi doresc sa se angajeze se leaga in principal de perioada de vara-toamna, considera consultantul Camelia Stanculescu, fost director general al Manpower Romania..

"Turismul, constructiile si agricultura sunt sectoarele care in aceste luni sunt in cautare de forta de munca, preponderent necalificata. Astfel de joburi ii pot ajuta pe tineri atat din punct de vedere al unei prime experiente, cat si financiar. Important este interesul lor de a se angaja si de a face acest prim pas in cariera", mentioneaza Camelia Stanculescu.

Potrivit Danielei Necefor, din cei 100.000 de tineri care au picat BAC-ul in acest an, sub 10% vor reusi sa se integreze pe piata fortei de munca, restul fiind nevoiti sa se inscrie la birourile de somaj.

Oficialul firmei TBS este de parere ca angajatorii ii vor privi cu reticenta pe tinerii care NU au reusit sa treaca examenul de bacalaureat, deoarece acest fapt dovedeste ca tinerii nu trateaza cu seriozitate domeniul muncii.

Reprezentantii Lugera & Makler spun ca experienta este un criteriu important de selectie pe piata muncii, astfel incat cunostintele si abilitatile dobandite in cadrul oricarui job gasit ii vor ajuta pe tineri sa aiba un atu in plus dupa promovarea bacalaureatului.

Ce firme au joburi vacante in prezent.

Mai multe aici.

Freelancer IT
Actualizat la: 19.01.2017

Provident Financial Romania
  • Telefon de serviciu
  • Concediu de maternitate & ...
Fraud manager
Hewlett Packard Enterprise
  • Telefon de serviciu
  • Concediu de maternitate & ...
Analyst
WNS Global Services
  • Tichete cadou
Customer Care ...
Ericsson Romania
Intern
Gameloft Romania
  • Teambuildinguri / evenimente ...
Testing Engineer

Tip Top Food Industry

chipicao

Sint niste neseriosi,eu am fost in timp de 2 ori la interviu la ei si m-au pus pe drumuri.Mi-au zis ...

Alfa Metal Machinery Group

JaneDoe

Am avut si eu prilejul sa particip la un interviu aici. Comentariile mele se vor referi strict la ...

Exelectro Engineering SA

MarianaL

Acum mai multi ani erau o companie de proiectare pe parte electrica destul de slaba. Am avut ...

Berlin-Chemie A. Menarini

AnnA91

Se poate si alte păreri?Am fost la 2 interviuri la ei

Reinvent Consulting

AlexandraAlexa

Reinvent Consulting a ajuns sa fie a doua mea familie. Ma bucur sa lucrez intr-un mediu cu oameni ...

Manager de produs
Senior Analyst
Bombardier Transportation
Business analyst
Evalueserve SRL

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]