Val urias de concedieri la Microsoft

Luni, 21 Iulie 2014 0 comentarii 795 vizualizari

Microsoft va renunta la 18.000 de angajati pana la jumatatea lui 2015, ca parte a unui plan de restructurare care afecteaza mai ales Nokia, cumparata anul trecut.

Este cel mai mare plan de restructurare din istoria companiei care in 2009 renunta la aproape 6.000 de oameni, potrivit Hotnews.ro.

Restructurarea afecteaza 14% dintre angajati, iar 12.500 de posturi vor fi suprimate la divizia Nokia achizitionata in 2013 pentru 7,2 miliarde dolari. Estimarile sunt ca ducerea la bun sfarsit a acestui plan va costa compania intre 1,1 miliarde si 1,6 miliarde dolari.

Cea mai mare parte a planului va fi definitivata pana la final de 2014 si in totalitate pana la 30 iunie 2015.

Aceste costuri se vor vedea in rezultatele financiare din urmatoarele patru trimestre, iar planul prevedere reducerea a 13.000 de posturi pana la final de 2014, urmand ca restul planului sa fie realizat in 2015. Satya Nadella, noul sef al Microsoft, lasa de inteles ca e nevoie de schimbari fundamentale in companie pentru schimbarea culturii acesteia si mai ales pentru cresterea eficientei.

G2 Travel

Vodafone Romania
  • Tichete cadou
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Cafea sau sucuri oferite ...
  • Abonament la sala de fitness ...
Inginer ...
Ipsos Research Romania
Analist
Analist

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]
Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]