Cauți un loc de muncă? Verifică-ți întâi lista neagră de joburi

Luni, 20 Iulie 2015 0 comentarii 757 vizualizari

Există foarte mulți oameni care nu și-au descoperit încă pasiunea. Oameni care merg la job pentru că „așa trebuie” și pentru că societatea ne-a învățat că a avea un loc de muncă și a câștiga niște bani reprezintă cel mai important lucru într-o carieră.

„Nu știu ce pasiune am”.

„Nu pot să îmi dau seama ce mi-ar plăcea să fac”.

„Toată lumea vorbește despre a-și găsi pasiunea. Am încercat dar se pare că nu vrea nici ea să mă găsească”.

Dacă în ultimul timp ți-a trecut prin gând una dintre aceste replici, află că nu ești singurul care privește lucrurile așa. Înainte de a îmbrățișa ideea că nu poți face nimic și că nu ai nicio șansă în vreun domeniu, mai bine te-ai întreba: „Ce nu îmi place să fac?”

Să știi care sunt activitățile pe care nu îți place să le înteprinzi poate fi un bun punct de plecare în a afla ce îți place să faci. Sau mai bine zis, să iubești să faci.

Așază-te într-un loc liniștit și pune-ți în minte, următoarele întrebări:

•          Care sunt activitățile din viața personală sau task-urile din viața profesională pe care le las mereu la urmă?

Conform unor studii, lucrurile lăsate pe „ultima sută de metri” sunt, de cele mai multe ori, cele mai solicitante atât din punct de vedere al timpului de execuție cât și din punct de vedere al efortului. Astfel, are sens să nu ne dorim, pur și simplu, să ne apucăm de ele.

•          De ce le las la urmă?

Să înșiri aceste lucruri pe o listă nu este suficient. Următorul pas este să te gândești de ce reacționezi așa. Încearcă să identifici activitatea care te „seacă de energie”. Încearcă să îți dai seama dacă motivul pentru care reacționezi așa ține de context. De exemplu, poate perioada din zi în care ți-ai programat să rezolvi respectivul task nu este cea potrivită. Abia apoi poți să treci activitatea „pe lista neagră”.

•          Care sunt aspectele care nu îmi plac din activitățile respective?

De exemplu: sunatul clienților, răspunsul la emailuri, negocierea (în vânzări).
Următorul pas este să identifici care ar fi joburile în care nu ai șanse să întâlnești activitățile care îți displac.

•          Ce îți lipsește de la vechiul loc de muncă?

Gândește-te la responsabilitățile pe care te așteptai să le ai în trecut dar pe care nu le-ai avut. Care erau acestea? Care erau lucrurile pe care ți le doreai să le îndeplinești dar nu ai avut niciodată oportunitatea de a le face?

După ce ai trecut  în revistă toate punctele de mai sus, ai toate șansele să știi care îți sunt pasiunile și ce ți-ar plăcea să faci. Dacă tot nu ai reușit să afli, nu dispera! Cu siguranță ai mai făcut câțiva pași către aflarea răspunsurilor mult căutate.

Nu este prea târziu să începi să trăiești viața pe care o dorești și nu este moment mai potrivit decât cel de acum. Dacă nu există pasiune în viața ta, atunci pentru ce trăiești? Descoperă-ți pasiunea, oricare ar fi ea. Pentru că o viață fără vise, o viață fără pasiune, este o viață trăită pe jumătate.

Toluna Romania
Actualizat la: 16.01.2017
Veeam Software SRL
Actualizat la: 19.01.2017

TATA Technologies Romania
  • Asigurare medicala pentru ...
Inginer ...
Analist
Network ...
eMAG.ro - Dante International ...
Wipro Technologies
  • Tichete cadou
Accounts Payable

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

rosu933

Am lucrat si eu cateva luni acolo. Pentru un job de call center, este chiar f ok. Ce nu mi-a placut ...

Sales Consulting

banner1

Am patit-o si eu cu "team leader-ul" de la Cluj. Am fost contactat pe LinkedIn. In prima ...

AMOMA

zabest

Buna Pinkfoxy. Cand spui ca programul se respecta te referi la faptul ca vii la 8 si pleci la 16. ...

Romanian Software - Human Resources Planning

kakashi07

M-au chemat la interviu pentru un post de programator C#/asp/html/CSS.Salariul : "1400 de lei ...

Customer Support Agent
Teleperformance Romania
Inginer proiectant
TATA Technologies Romania
Consilier clienti
Mozipo
AP Process Specialist
Office Depot

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Câştigul salarial mediu în luna decembrie 2016>>

Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]
Multipla campioană mondială la atletism, Gabriela Szabó vine la Cluj – Napoca, în perioada 14 – 15 martie, pentru a discuta cu peste 500 de femei lideri în cadrul Conferinței de Leadership Feminin The Woman despre performanțele sale profesionale și mentalitatea de învingător, elementele cheie ce au definit-o de-a lungul carierei de sportiv internațional[...]