Vezi ce salarii vor primi angajatii din multinationale in 2013

Miercuri, 26 Septembrie 2012 0 comentarii 700 vizualizari

26 septembrie 2012

Salariile in mediul privat au crescut in medie cu 5% in 2012, pentru 2013 este estimat un avans de 6%,potrivit unui studiu al PwC Romania, citat de Mediafax. Salariile angajatilor din companiile private au crescut in acest an in medie cu 5,1%, dinamica similara cu cea din 2011, cea mai mare majorare, de 8%, inregistrandu-se in sectorul auto.

"Aceasta valoare se apropie de estimarile de la inceputul anului, atunci cand companiile planificau o crestere salariala medie de 6%. Totusi, cresterea salariala efectiva a fost usor mai scazuta ceea ce reflecta prudenta angajatorilor in privinta cresterii costurilor salariale intr-o perioada de incertitudine economica avand in vedere recesiunea din zona euro", a declarat, intr-un comunicat, Peter de Ruiter, liderul Departamentului de consultanta fiscala si juridica, PwC Romania.

Sectoarele economice in care s-au inregistrat majorari salariale peste medie au fost industria auto (8%), sectorul IT, cel farmaceutic si cel de servicii externalizate (toate raportand cresteri salariale medii in jur de 6%), in vreme ce sectorul bancar, cel de retail si turismul au inregistrat cresteri salariale sub media nationala, potrivit studiului salarial si de beneficii PayWell.

"In ultimii patru ani, Romania a inregistrat o evolutie economica cu doua viteze. Pe de o parte exista o economie dinamica orientata spre export care a inregistrat rate sanatoase de crestere chiar si in aceste vremuri dificile. Vorbim in principal de industria auto, sectorul farmaceutic si cel IT. Pe de alta parte, piata interna impovarata inca de criza a afectat perspectivele de crestere ale companiilor indeosebi din sectorul bancar si din cel de retail", a explicat de Ruiter.

Studiul observa o scadere considerabila la nivelul cresterilor salariale in sectorul industrial, de la 7,2% in 2011 la 4,7% anul acesta. Aceasta scadere poate fi pusa pe seama declinului productiei industriale la care se adauga cresterea costurilor cu forta de munca (cresterea salariului minim brut pe tara de la 1 ianuarie 2012 conform Hotararii de Guvern 1225/2011).

Pentru 2013, asteptarile sunt comparabile cu cele din anii trecuti, 41% dintre companiile participante la studiul PayWell Romania 2012 bugetand in medie cresteri salariale de 6,1%.

Potrivit datelor studiului realizat de PwC Romania, se remarca o scadere a ponderii bonusurilor variabile (bonusurile de performanta si comisioanele din vanzari) si a beneficiilor oferite de catre angajatori in pachetul total de remunerare, comparativ cu anii precedenti. 66% dintre companiile participante la studiu au platit bonusuri variabile, nivelul cel mai ridicat inregistrandu-se in sectorul farmaceutic (14% din salariul anual), urmat de sectorul bunurilor de larg consum, distributie si retail (7%).

Totodata, a scazut numarul companiilor care ofera prime fixe fata de anii trecuti, doar o treime dintre companiile participante oferind prime fixe tuturor categoriilor de angajati, valoarea bonusului fix per angajat fiind echivalentul unui salariu lunar de baza.

In privinta principalelor beneficii oferite pe piata din Romania, se observa o abordare prudenta, similara cu cea referitoare la compensatii. Datele studiului PayWell releva o scadere pe toate planurile, fie ca vorbim de beneficii sociale (tichete de masa), de siguranta (asigurare de viata) sau de beneficii de legate de stilul de viata al angajatilor (sport si socializare).

Concluziile studiului salarial si de beneficii PayWell 2012, precum si cele ale studiului de eficienta a fortei de munca Saratoga, vor fi prezentate intr-o conferinta organizata de PwC Romania la sfarsitul lunii octombrie.

Studiul salarial si de beneficii PayWell Romania 2012 analizeaza nivelurile salariale si politicile de remunerare a 169 de companii din douasprezece sectoare economice diferite (agrochimie, industria constructoare de masini, sistemul bancar, industria alimentara si sectorul de distributie, industria prelucratoare, IT, leasing, sectorul hotelier, industria farmaceutica, retail, servicii externalizate si centre de servicii si telecomunicatii).

Studiul contine, de asemenea, analize personalizate, in functie de distributia geografica, numarul de angajati si veniturile companiilor participante. Partea calitativa a raportului PayWell contine informatii privitoare la politicile de remunerare ale companiilor (ex. cresterile salariale, bonusurile fixe si variabile), precum si analiza unui numar de peste 20 de beneficii extra-salariale oferite de catre angajatori, de la masina de companie la tichete de masa.

I.Future
Actualizat la: 20.01.2017
EPIC Business Human Strategy
Actualizat la: 20.01.2017

Provident Financial Romania
  • Concediu de maternitate & ...
Fraud manager
Hewlett Packard Enterprise
  • Munca de la distanta sau de ...
  • Concediu de crestere a ...
Analyst
  • Asigurare de viata
Testing Engineer

Tip Top Food Industry

chipicao

Sint niste neseriosi,eu am fost in timp de 2 ori la interviu la ei si m-au pus pe drumuri.Mi-au zis ...

Alfa Metal Machinery Group

JaneDoe

Am avut si eu prilejul sa particip la un interviu aici. Comentariile mele se vor referi strict la ...

Exelectro Engineering SA

MarianaL

Acum mai multi ani erau o companie de proiectare pe parte electrica destul de slaba. Am avut ...

Berlin-Chemie A. Menarini

AnnA91

Se poate si alte păreri?Am fost la 2 interviuri la ei

Reinvent Consulting

AlexandraAlexa

Reinvent Consulting a ajuns sa fie a doua mea familie. Ma bucur sa lucrez intr-un mediu cu oameni ...

Manager de produs
Senior Analyst
Bombardier Transportation
Business analyst
Evalueserve SRL

Ce obiceiuri au oamenii cu salarii mari. Legatura stransa intre ce faci zi de zi si remuneratia ta lunara.>>

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

HR Summit Cluj-Napoca se află pe agenda specialiștilor de resurse umane din zona Transilvaniei, reunind directori și manageri de HR, consultanți, traineri, coaches, reprezentanți media și ai mediului universitar, specialiști în Dreptul Muncii precum și din sitemul bancar și al sănătății[...]