Vipera, robotul si alte 8 tipuri de sefi. Cum sa devii favoritul fiecaruia dintre ei

Duminica, 7 Aprilie 2013 0 comentarii 1030 vizualizari

7 aprilie 2013

Daca ai schimbat mai multe locuri de munca, ai intalnit cu siguranta mai multe tipuri de sefi. Psihologii te invata cum sa intri pe sub pielea fiecaruia.

1. Robotul. Nu are viata personala, este obsedat doar de serviciu, de proiecte si rezultate. Pleaca tarziu de la birou, vine primul si iti trimie e-mailuri la ora 2 noaptea. Nu are simtul umorului si nu intelege de ce nu muncesti si de acasa.

- Ca sa devii favoritul lui trebuie sa fii punctual, sa dai dovada de disciplina si eficienta. Lasa-i impresia ca esti interesat doar de job si nu ai alte preocupari in viata. Va aprecia daca ai initiativa si esti proactiv, daca vii cu idei noi in "campul muncii".

2. Vipera. Zambeste fals, face remarci acide, te injunghie pe la spate. Pare ca s-a trezit in fiecare zi cu fata la perna, iti submineaza orice efort si orice rezultat. Te face mereu sa te simti prost si inferior.

- Ca sa devii favoritul ei trebuie sa iti ascunzi sentimentele, sa nu scapi multe informatii de ordin personal. Incearca sa ii dai senzatia ca este centrul universului si ca tu esti o cantitate neglijabila care graviteaza in jurul ei.

3. Obsedatul de cifre. Este genul de sef care vede totul in tabele Excel si are mereu un calculator de buzunar cu el. Este obsedat de statistici, procentaje si nu poate intelege o situatie daca nu e prezentata in termeni matematici.

- Ca sa devii favoritul lui trebuie sa ii oferi ceea ce poate intelege: numere. Este indicat sa ii prezinti intotdeauna rezultate masurabile, sa traduci orice idee sau propunere in cifre concrete, sa ai mereu pregatit un studiu de piata cu care sa iti intaresti ideea.

4. Monstrul. Jobul lui este sa iti faca viata un cosmar. Este mereu nervos, striga la angajati, nu ii convine nimic din ce aude, da amenzi si dicteaza taieri de salariu. Face sedinte in urma carora curge mult sange.

- Ca sa devii favoritul lui trebuie sa fugi cat de mult poti. Este irecuperabil si nu ai alta solutie decat sa fii pe teren sau cu treburi importante in alta parte, altfel nu scapi din masina lui de tocat marunt. Mai bine iti cauti un alt job.

5. Lingusitorul. Nu isi linguseste subalternii, ci doar sefii si clientii. Fata lui mieroasa dispare atunci cand ramane cu angajatii din echipa proprie. Isi insuseste munca altora si o prezinta ca fiind a lui. Devine pres cand trece seful cel mare prin departament.

- Ca sa devii favoritul lui trebuie sa il perii constant. Din cauza slugarniciei sale instinctive, simte nevoia sa fie apreciat macar de oamenii aflati sub el in ierarhie. Ofera-i rezultate pe care sa le prezinte mai departe ca rodul inteligentei si capacitatii sale de management.

6. Cameleonul. Este seful cu multe fete, nu stii niciodata in ce ape se scalda. Uneori este cel mai bun prieten al tau, alteori nu ii convine nimic din ce fac subalternii lui. Ca sa obtina ce vrea de la tine iti promite orice, dupa aceea se face ca uita.

- Ca sa devii favoritul lui nu trebuie sa ii amintesti niciodata de discutiile anterioare in care ti-a promis ceva. Lasa-l pe el sa conduca discutia, ca sa isi poata manifesta liber masca din ziua respectiva. Daca ati iesit impreuna la bere cu o zi in urma, sa nu te porti la serviciu ca si cum ati fi prieteni - va fi excesiv de rece.

7. Chitibusarul. Se preocupa de cel mai marunte lucruri, carora nimeni altcineva nu le da importanta. Face micro-management cu subalternii, adica ii urmareste la fiecare pas si nu ii lasa sa faca nimic fara sfatul lui pretios.

- Ca sa devii favoritul lui trebuie sa ai grija la toate detaliile jobului (sa nu pleci cu cinci minute inainte de finalul programului) si sa il intrebi des pe sef cum anume vede lucrurile, ce e de facut.

Alte tipuri de sefi, potrivit Nairaland.com: 8. Pisalogul (Trebuie sa accepti sa iti directioneze toate miscarile); 9. Inovatorul (Vino cu idei noi); 10. Seful de gasca (Vrea sa iti fie prieten, nu sef).

Centrul Medical Unirea - ...
Actualizat la: 15.02.2017

Software ...
Vodafone Romania
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Asigurare medicala pentru ...
Inginer ...

Mellon Romania

Marta22

Stie cineva cat mai e acum salariul pt consilier pe proiect bancar? Am interviu sapt viit si vreau ...

Luar SRL

Waffen

Am fost azi la interviu,patronul om de treabă, angajații plini de ei, sfidători. Firma lucrează ...

Top Line Europa

deniss

Tin sa mentionez ca am lucrat la aceasta firma in vara lu' 2016 si nu as recomanda experienta ...

Alumatic

dencuandrei

Nu recomand, am fost la interviu pentru reprezentant vanzari unde imi spune ca nu mai este de ...

AMOMA

Florinescu

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]
Ana-Maria Brânză, Camelia Șucu sau Gabriela Szabó sunt printre speakerii naționali și internaționali care vor participa între 14-15 martie la cea mai importantă Conferință de Leadership Feminin din România, The Woman ce va reuni la Cluj-Napoca peste 500 femei lider[...]