Visul secret al tanarului corporatist deziluzionat

Marti, 25 Februarie 2014 21 comentarii 4197 vizualizari

Recomandam un articol interesant scris de Matei Alecu pe PortalHR.ro.

Titlul acestui articol, desi are o nota usor glumeata, se refera la o realitate cat se poate de serioasa. Tanarul corporatist – adica cu varsta intre 25 si 35 ani – este deziluzionat. De ce? Pentru ca dupa atatea training-uri si meeting request-uri si intalniri periodice de evaluare a performantei personale a cam obosit. Si s-a cam plictisit de retorica angajatorului care, da – crede si investeste in oameni, dar care in continuare trateaza oamenii ca pe niste resurse. Se intampla si lucruri bune in corporatii, dar se intampla si multa robotizare. Pentru ca managerii isi doresc procese bine puse la punct, care merg ca unse, indiferent de faptul ca se bazeaza pe munca umana care, prin definitie, este variabila ca volum si calitate.

Bine, bine – este deziluzionat. Dar chiar are un vis secret? Si, mai important, de unde stii tu asta? Doua intrebari absolut pertinente. Sa le raspund pe rand, in ordine inversa.

Cunosc realitatea aceasta pentru ca, pana de curand, a fost si realitatea mea. Am fost si eu un tanar corporatist deziluzionat. Si am avut mai multe vise secrete, nu doar unul.

Bineinteles ca acest lucru nu inseamna ca toti fostii mei colegi erau ca mine. Dar am fost surprins sa aflu de-a lungul timpului cat de multi dintre ei tanjeau dupa altceva decat bonusuri sau promovari catre posturi cu manager in denumire. Iar visele secrete variau de la propriul salon de cosmetica, pana la propria cofetarie, trecand prin formatii (rock sau nu) si bijuterii handmade. Ba chiar si vise secrete complexe – ateliere de ceramica, tesatorii, propriul studio de inregistrari. Adica lucruri in care oamenii au investit timp, bani si energie.

Si aici intervine partea a doua – multi viseaza, dar cati fac? Este adevarat ca si visarea in sine face bine uneori, dar facutul este si mai multumitor. Nu de alta, dar o eterna visare (si melancolia care vine la pachet cu ea) ajunge, pe termen lung, sa creeze frustrare. Pentru ca visul este tot timpul acolo, dar lipsa de actiune il face sa para intangibil. Si, la naiba, nimeni nu pare sa inteleaga…

Vestea buna este ca sunt oameni care inteleg. Vestea si mai buna este ca actiunea face extraordinar de bine, pentru ca da o directie si un sens visarii. Iar sensul este un lucru pe care ni-l dorim cu totii, in mod constient sau nu. (Pentru argumente suplimentare si edificatoare in acest sens recomand Omul in cautarea sensului vietii de Viktor E. Frankl.)

Indemnul meu este urmatorul: viseaza, dar nu uita sa si faci. Iar daca visul pare foarte ambitios, nu inseamna ca nu se poate indeplini. Incet, cu pasi mici putem ajunge oriunde ne dorim. Aceasta este o idee pe care am auzit-o si in alta parte, dar cred ca cel mai bine am auzit-o explicata astfel: intr-o Romanie comunista, a visa sa ajungi la Paris era cu siguranta un vis ambitios, dar lucrurile puteau fi diferite daca le priveai din alt punct de vedere: pana la Paris sunt mii de kilometri (2300, mai exact) dar pana la Ploiesti sunt doar saizeci. Hai sa ii parcurgem pe acestia mai intai si apoi vedem cum ajungem mai departe.

Desi pare simplu, acest rationament este cat se poate de sanatos si, culmea, functioneaza. Important este sa si facem drumul pana la Ploiesti (metaforic sau nu), nu doar sa visam la Paris, oftand melancolic si poticnindu-ne in miile de kilometri care ne despart. Asa cum prietenii mei au ajuns tocmai la Machu Picchu, asa cum prietenele mele si-au infiintat propriul atelier de ceramica si, de ce nu, asa cum eu am trecut de la a visa cum este sa canti pe o scena la realitatea de a canta pe diverse scene, asa poate face oricine. Incepand chiar acum!

Comentarii
dan Sambata, 8 Martie 2014
Promovarile se dau pe pile si nepotisme la fel ca la stat. In cel putin jumatate din cazuri semianalfabeti sunt pusi in functii de conducere. Titlul acestui articol nu ma mira nici pe mine. Se pare ca singura varianta este sa plecam din tara mai ales ca acum avem dreptul la munca in toata Europa. Poate ca tari ca Germania, Franta sau Anglia ne pot oferi o sansa mai buna de a fi tratati ca niste oameni nu ca niste animale sau sclavi pe plantatie. Va doresc succes indiferent de decizia pe care o luati.
Cretzu Luni, 10 Martie 2014
de acord cu "dan". promovarile sunt un mister la noi, in cele mai multe din cazuri.
pe bune? Miercuri, 12 Martie 2014
Tanarul corporatist... S-a invatat sa ii sufle toata lumea in fund. Parintii nostri munceau pe rupte inainte. Acum daca raspunde la 15-20 tel pe zi, freaca niste exceluri sau ppt-uri cica e frant. Plus ca pt toate astea vrea o caruta de bani. Unii nu au de lucru, unii au probleme de sanatate, unii nu au acoperis deasupra capului si voi gasiti sa plangeti niste frustrati care traiesc intr-o lume imaginara? De cand sunt angajat am lucrat "la birou", dar nu m-am considerat niciodata mai presus decat ceilalti. O seara buna!
andrei Joi, 13 Martie 2014
@pe bune?
Daca ai fi facut in viata ta atat munca "intelectuala" cat si munca fizica ai sti care e mai obositoare pe termen lung. Eu am avut parte de amandoua si stiu ce vorbesc. Nu vreau sa spun ca este musai justificata disproportia dintre castigurile celor de la munca de jos si corporatisti (am castigat in prima mea luna de salariat cat parintii mei la un loc, cu tot cu experienta lor de cate 25 de ani in campul muncii). Dar intr-o lume in care toti ar putea sa dea la sapa insa poate doar 10% ar putea sa frece eficient acele exceluri cum le numesti tu.. cererea si oferta justifica diferentele din piata.
@Andrei Joi, 13 Martie 2014
In corporatii nu se reinventeaza roata.
Plus: de ce munca intelectuala facuta de indieni sau chinezi nu e atat de bine platita/apreciata?
tot eu Joi, 13 Martie 2014
Ideea cu tanarul corporatist poate fi si in urmatorul fel:
tanarul corporatist termina facultatea cu brio si primeste un post bine platit, sa zicem cat castiga parintii sai la un loc, intr-o corporatie. Are senzatia ca l-a prins pe Dumnezeu de picior si ca ascensiunea sa abia incepe. Incepe sa se simta special si crede ca este mai egal ca celelalte animale din ferma, ca deh, munca in fruntea partidului e grea.
si trage si trage, precum calul Boxer, pana intr-o buna zi, cand incepe sa scartaie.
pune intrebari superiorilor, pe care ii vedea pe aceeasi lungime de unda, sa zicem domnul O'Brien.
isi pune toata increderea in el, sa rastoarne sistemul, dar-stupoare-e dat la o parte ca pe o masea stricata.
e ca in matrix, odata ajuns in sistem vei deveni parte din el si vei face orice pentru a-l apara.
Oameni buni, discutii in contradictoriu vor exista vesnic.
@tot eu Vineri, 14 Martie 2014
Am avut un deja vu citind ce ai scris.
RRK Joi, 20 Martie 2014
mda, toti avem cate un deja vu. ce sa mai zicem, no comment.
Sandra Vineri, 21 Martie 2014
same here. deja vu total.
Marius Sambata, 22 Martie 2014
Deziluzia vine din vise inalte si realitati cat mai negre; asa apar si frustrarile! cine a spus ca managementul vrea ca totul sa mearga struna? vin dintr-un sistem managerial atat de infect, incat daca acel individ care-si spune pompos CEO, si-ar deschide firma si ar conduce-o precum conduce aceasta firma la care este in prezent ceo, ar infund apuscaria in cativa ani. Deziluzia vine din faptul ca acces la salarii mari/marite, la posturi cu cat mai putine responsabilitati, eventual de sefi, au numai , asa cum spunea cineva mai sus, PILELE, daca intri in firma si ceri lista cu angajatii promovati in ultimii ani, si apoi te uiti ce alte neamuri are in firma , la fisc, la itm bla bla, intelegi de ce ie is cei mai distepti de pe pamant, iar ceilalti niste prosti....desigur cei mai distepti in anumite firme, unde banul vine oricum, ca daca ar manca ce produc...nu ar mai deschide gura de rushine ca nici colgate nu ar mai atenua din parfum....dar deocamdata leprele mananca si traiesc pe spinarea celor a caror ghinion este ca s-au nascut in familii de oameni simpli, cu bun simt, care-si vad de treaba lor.

De unde mai vine deziluzia? de acolo de unde se vede cu ochiul liber ca tu faci ceea ce nu au chef sa faca pilele, din prostie si incompetente crase, inafara fisei postului ca asa se lucreaza in rominica, in timp ce ei se plimba nestingheriti prin oras si dintr-un birou in altul la cafea, si nu numai ca au salariu mai mare decat tine, dar iti dau si cu flit de la inaltimea pozitiei lor in firma.

Deziluzia mai vine si din faptul ca toi frustratii is experti in ceea ce trebuie sa faci tu, ca vorba aia, fisa lor de post nu o cunosc asa de bine precum o stiu pe a ta, si daca le zici ceva, a doua zi iti vine vreun sef/director/director adjunct junior, director adjunct senior - cum e organigrama la o firma celebra din tara, mai mare rasul, si-ti dau un bobarnac de sa nu stii pe unde s-o apuci
Shukar Collective Sambata, 22 Martie 2014
Tinerii astia chiar au putere sa schimbe tara. Dar se complac in niste situatii asemanatoare celor de mai sus. Se lasa dusi cu zaharelul de niste sefi incompetenti si manipulatori, visand asemenea vrabiei mai mult malai in ciur.
Marius Sambata, 22 Martie 2014
puterea e in mainile fiecaruia, daca fiecare ar fi dispus sa faca treaba de calitate, si sa-si si asume raspunderea, nu cum se intampla in realitate ca 20% din angajati - adik cei fara pile, tre' sa faca si treaba celor 80% care freaca duda, pentru ca, fireste is pile,,,si cum pila la noi nu inseamna sa intri undeva si apoi sa stai pe picioarele tale sau sa pleci, ci din contra sa intri undeva, sa ai salarii mari, responsabilitati zero, si sa mori in firma. Shukar, iti dau dreptate, pana la un punct, nu numai tineretul se complace in situatiile de care mentionai, ci multa lume, dar cunosti situatii in care au dat in judecata, au chemat itm si alte organisme, si au si castigat? eu cunosc multe cazuri in care nu au castigat; iar putinele cazuri care au castigat, nu au mai vazut marire salariala si rezultate la evaluare bune...multi ani, pentru ca, contrar ce scrie in carti, punctele cheie in viziunea managementului ordinar practicat la taranoaia, nu inseamna ca fac strategii si alte chestii sofisticate, ci pun grebla pe sclavi la ordinele preamaritilor CEO;

Am scris la Itm de nenumarate ori, in speranta ca ma vor lua in seama, dar itm-ul protectia consumatorului si alte organisme de control de la noi, nu fac munca de teren ca scad in greutate si nu ii bine; treb'e sa le dai de la cnp tau, pana la nr la boxeri, si pt ca sunt sibuni cercetatori, ptiu mancai-ar mama, nu iau toata firma la purecat, ci merg tintit, astfel incat orice tampit sa se prinda cine i-a chemat.

Ai fost in afara? acolo numai daca faci plangere la un organism de control, aia se duc la fata locului si investigheaza; plus ca la ei se fac controale dese si daca is gasiti angajati la lucru dupa orele de program, CEO ai acelor firme, risca sa li se suspende activitatea pt vreun anisor -2 plus niste amenzi sanatoase de sa plateasca si copiii lor pt ele; la noi e mai simplu, acele lere din posturi cheie, sau chiar ceo, trimit porcul si curcanul la timp, ca sa se asigure ca nu vor avea probleme cu nimeni, oricat ar calca in strachini
Marius Sambata, 22 Martie 2014
Pi es: tot in legatura cu tineretul, cel care nu se complace de data asta. Ati intalnit , rar ce-i drept, tineri cu initiativa, care cand au pus la punct indivizi mediocri aflati la a doua tinerete, a doua zi au fost discreditati? nici macar jegurile de sefi nu au intervenit, ca doar sef inseamna sa pupi in fund pe ceo, nu sa iti aperi echipa. Ati cunoscut cazuri in care tinerii cu initiativa au informatizat in procent de 60la suta activitatea lor, in timp ce mediocrii aflati la a doua tinerete, au preferat sistemul clasic de numarat pe degete, si facut o activitate in triplul timpului necesar, pentru ca a te educa e grele, aici daca se poate sa mergi in marsarier, numai can' e vorba de bani sar in sus ca au experienta de 20-30 ani in campul muncii. Ei si, cu asta ce au facut? si-au atras antipatia , si mai ales in randul ceo , pentru ca prostii si mediocrii is mai usor de manipulat...ori pe unul istet, nu poti decat sa-l discreditezi
@ pe bune? Duminica, 23 Martie 2014
stii cum sta treaba cu tanarul corporatist? daca vrei sa faci calcula cu creionul pe hartie, in loc sa iti usurezi munca scriind o formula in excel, spor! calculatorul a fost inventat ca sa usureze munca, cei Old Fashion sau close minded, pot face in continuare asta...asta-i buna, facem acuma revolutie din pricina evolutiei; nu vrei nu vrei; e adevarat ca nu sunt manager, pt ca dc era, pe ala care stia excel si facea in 30 min ce faci tu in 3 ori pentru ca nu vrei sa evoluezi...il pastram pe el, si tie iti multumeam de colaborare. Am o curiozitate...acasa ai scule de astea moderne, gen blender, roboti, masina personala...k pe vremea parintilor tai, lumea se duce ape jos sau cu tramvaiul la serviciu, nu cu masina personala...sa vad daca numai tehnnologia IT te scarbeste, sau in general ideea de evolutie
pe bune? Duminica, 23 Martie 2014
@"@pe bune?"
de unde ai dedus? Crezi ca o formula in excel e chintestenta? Am folosit sute de formule pt a usura munca. Nu cred ca formulele tale sunt o forma de inteligenta.
eu Duminica, 23 Martie 2014
Am lucrat si cu tineri si nelinistiti si cu batrani complexati. Exista oameni de la care ai ce invata, dar mult mai multi sunt ca domnul de mai sus care intreaba de scule moderne. De la astfel de oameni nu poti invata nimic. Tot ce stiu ei ei mult prea complicat pt tine si atunci cand ajungi sa ii depasesti vor spune ca deja stie toata lumea ce cu multa migala incercau sa ascunda.
close mind Duminica, 23 Martie 2014
Mai e o problema cu astia open mind. Cica daca nu faci o chestie cum stiu/vor ei cica esti catalogat pe fuga ca nu esti open mind/sau ca esti comunist. Asta deriva din spiritul de turma. Exact ca atunci cand eram mici si citeam povestea cu imparatul:"cine nu ii vede hainele imparatului inseamna ca e prost"...si de rusine se cam fofila lumea. Astia open mind sunt de toata jena, nu aduc niciodata argumente.
@ pe bune si @eu Duminica, 23 Martie 2014
nu stiu daca e vb de frustrare in cazul vostru sau close minded; ala cu pe bune, dc nu vrea sa faca exceluri si chestii moderne, sa se duca la sapa; omului e bine s-ai dai ce vrea intelectul lui, nu sa-l ridici; iar celalalt, ramai in ignoranta ta; nu te-am chemat la scoala, si nici nu ti-am vandut cursuri; mergi si tu la sapa; cand or sa-ti intre copiii in campul muncii, si or sa vina cu tehnologia moderna mai bine stiuta, atunci sa te dai cu capul de pereti ca idioti care nu au competentele copiior tai, dar au 20-30 ani experienta in spate, dar puturosi nevoie mare, si o sa le bage in carca tot ce nu au chef sa facam ca vb aia, el e tanar si poate duce in spate...atunci sper sa iti aduci aminte cum faceai pe viteazul azi.

mai ceteste o data ce am scris, asta daca intelegi romana; nu am afirmat ca activitatile si oamenii trebuie robotizate, ci am afirmat intr-o anumita forma ca batranetu' cu vechime are o rezitenta la schimbare ceva de speriat, asta in detrimentul tanarului care cunoaste tehnologia noua. tu sa nu aplici nici excel nici nimic, cand te duci la kaufland sa cumperi ceva, sa iti cari pungile in spate, nu cu masina, si nu cu un carut, ca tehnologia asta musca...

dar asa-i cand orice close minded isi da cu parerea, mai ales pe net. aici toti is experti si creativi, mai tragic e la locul de munca; dar nu condamn angajatul ca e prost, si omul ca nu vrea sa educe, ci un management atat de deficitar dispus sa-i tina in firma; dar hei, de sclavi e nevoie tot mai mult se pare
Alin Duminica, 23 Martie 2014
Recomand filmul romanesc "Directorul nostru"(1955)
eu Duminica, 23 Martie 2014
Domnule, Excelul si munca in corporatie nu e Fizica cuantica. Mai bine ti-ai rezolva frustrarile personale. Nu cred ca esti cu nimic special, nu cred ca e o rusine sa muncesti pamantul. Oricum poporul roman tot din tarani iobagi se trage.

Vodafone Romania

Accenture Romania

inamaria

Valoris Center

Andreyrlz

Nu merita sa va obositi cu aceasta companie care are sediul (singurul sediul) la mama naibii, in ...

Manpower Romania

Andreyrlz

Am fost in trecere la aceasta companie. Pot spune ca au sediul in una dintre cele mai 'shady' ...

Inginer calitate
Junior Software Developer