Vești BUNE pentru români. Vouchere de 500 de lei

Marti, 31 Mai 2016 664 vizualizari

Aleșii susțin că nu pot să se gândească la altceva în afară de a-i ajuta pe românii ale căror venituri nu le permit să își asigure traiul zilnic. Ca urmare, aceștia se gândesc să le dea niște bani lunar pentru a își cumpăra mâncare.

Concret, mai mulți parlamentari vor să inițieze o lege prin care familiile a căror venituri nu depășesc 1.200 de lei lunar și au în întreținere copii să primească vouchere de masă în valoare de 500 de lei pentru a-și cumpăra alimente.

”Statul este obligat prin Constituției să asigure traiul zilnic al cetățenilor săi, dar din păcate la noi nu se prea întâmplă acest lucru. Mulți români nu au ce să mănânce, întrucât veniturile lor sunt extrem de mici. Trebuie să intervenim cumva pentru ca toți oamenii să poată mânca cât de cât bine în țara asta.Dacă legea la care lucrăm va fi votată, atunci, fiecare român va putea să se hrănească, nu la standarde înalte, dar măcar normal. Un voucher de 500 de lei lunar pentru alimente acelor români care nu își permit nu este un efort bugetar pentru România”, a spus pentru Libertatea unul dintre aleșii care lucrează la actul normativ.

Întreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Sursa text: Stiripesurse.ro