Vrei sa muncesti in Norvegia? LISTA joburilor cu salarii de peste 2.000 euro

Luni, 18 Iunie 2012 0 comentarii 647 vizualizari

18 iunie 2012

Romanii au liber la munca in Norvegia, dupa ce guvernul de la Oslo a eliminat toate restrictiile privind accesul pe piata muncii incepand cu 15 iunie 2012.

Cel putin 250 de locuri de munca sunt disponibile pentru romani in Norvegia, in momentul de fata. Salariul mediu brut in tara nordica este de 4.278 euro, fiind a treia valoare din Europa, dupa Danemarca si Elvetia.

Angajatorii din Norvegia recruteaza, prin Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca (ANOFM), ingineri de proces, cu peste 5 ani de experienta in industria petrolului si gazelor sau in rafinarii si cu experienta in proiectare.

Inginerii romani care se incadreaza in cerintele de angajare vor lucra pentru companiile care opereaza in petrol si gaze naturale in Marea Nordului. Salariile se incadreaza intre 6.400 si 9.000 euro brut.

Norvegienii angajeaza si 10 sudori romani, care sa lucreze la intretinerea instalatiilor pentru platformele marine. Salariul platit este de 19 euro brut pe ora, iar intre cerinte se numara limba engleza si detinerea unui certificat de calificare in sudura.

Vezi posturile vacante prin ANOFM aici.

Spitalele si clinicile medicale din Norvegia cauta cel putin 50 de medici specialisti romani, cele mai cautate specializari fiind psihiatrie, urologie, cardiologie, pedietrie, geriatrie, pneumologie, radiologie si medicina muncii. Salariile incep de la 5.000 de euro pe luna, iar cazarea si transportul sunt platite de angajatori. Detalii aici.

Si asistentii medicali cu minim 3 ani de experienta in domeniu pot castiga de la 1.700 de euro in sus. Se cere o buna cunoastere a limbii engleze si disponibilitatea de a invata norvegiana.

O firma de plasare de personal recruteaza 20 de vopsitori navali, cu experienta anterioara in tarile nordice si cunoscatori de limba engleza (vezi anuntul de angajare aici). Angajatorii norvegieni mai cauta tamplari (platiti cu 17-20 de euro pe ora), dar si muncitori in constructii (zugravi, instalatori, dulgheri). Vezi posturile aici.

UPA Solutions
Actualizat la: 03.01.2017
Societe Generale European ...
Actualizat la: 14.02.2017

Software ...
Vodafone Romania
Engineer
TATA Technologies Romania
  • Asigurare medicala pentru ...
  • Abonament la sala de fitness ...
Inginer ...
Ipsos Research Romania
Analist
Analist

AMOMA

Florinescu

Endava

Miqtza

Hello,In Ploiesti nu exista sediu Endava, doar in Pitesti.

AMOMA

PinkFoxy

Express People

asss

sal care ar mai fiii si alte probleme

Tezaur Investment Group

AnnA91

Buna, daca se va lucra in ture salariul va scădea?

Manager de echipa
Easy Asset Management IFN ...
Agent vanzari
Aplast
Agent vanzari B2B
GLS General Logistics ...
Customer Support Agent
Teleperformance Romania

Ana-Maria Brânză, campioana care a îngenuncheat China și SUA, vine la The Woman>>

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu nominal net s-au înregistrat în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului (6120 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1332 lei)[...]
Cautarea unui job in 2017 inseamna mai mult decat realizarea CV-ului si aplicarea la pozitiile care te atrag. Companiile vor candidati competitivi, care cunosc piata fortei de munca si sunt pregatiti pentru procesul de recrutare[...]