Vrei sa lucrezi la Google? Afla daca esti suficient de destept

Joi, 12 Aprilie 2012 0 comentarii 775 vizualizari

Aprilie 2012

Google este una dintre companiile la care multi dintre angajati viseaza sa ajunga, iar avangajele sunt multiple: birourile arata ca un loc de joaca din gradinite, salariile sunt pe masura, iar proiectele extrem de interesante.

Cu toate acestea, insa, procesul de recrutare este unul dificil. Cei de la Google sunt renumiti pentru intrebarile incuietoare pe care le adreseaza candidatilor. Iata lista celor mai recente.

1. Esti micsorat pana ai inaltimea unei monede si aruncat intr-un blender. Masa ta e micsorata pentru ca densitatea sa fie aceeasi. Lamele incep sa se roteasca in 60 s. Ce faci?

2. Avem o problema de latenta in Africa de Sud. Diagnosticheaz-o.

3. Fa un plan de evacuare pentru San Francisco.

4. Folosind o clepsidra de 4 minute si o alta de 7 minute, masoara exact 9 minute.

5. Imagineaza-ti o tara in care toti parintii vor sa aiba baiat. Fiecare familie face copii pana cand apare un baiat. Apoi sotii se opresc. Care este proportia baietilor si fetelor in aceasta tara?

6. Foloseste un limbaj de programare ca sa descrii o gaina.

7. Care este cea mai frumoasa ecuatie pe care ai vazut-o pana acum?

8. Vrei sa te asiguri ca Bob are numarul tau de telefon. Nu poti sa-l intrebi pe el direct. In loc de asta, trebuie sa ii scrii un mesaj pe o bucata de hartie si sa i-l dai lui Eve, care va fi intermediar. Eve ii va da mesajul lui Bob, iar el ii va da o foaie de hartie lui Eve, pe care aceasta ti-o va da tie. Nu vrei ca Eve sa stie numarul tau de telefon. Ce il intrebi pe Bob?

9. Un om si-a impins masina intr-un hotel si si-a pierdut averea. Ce s-a intamplat?

10. Daca ai avea o stiva de monede care sa fie de inaltimea Empire State Building ai reusi sa le pui pe toate intr-o camera?

11. Cati bani ai cere ca sa stergi toate geamurile din Seattle?

12. De cata hartie igienica ar fi nevoie ca sa inconjuri intregul stat?

13. Cum gasesti cea mai apropiata pereche de stele de pe cer?

14. Poti inota mai repede in apa sau in sirop?

15. E dificil sa iti amintesti ceva ce ai citit, mai ales daca trec mai multi ani. Cum vezi problema asta?

16. Esti intr-o masina cu un balon de heliu legat de podea. Geamurile sunt inchise. Cand apesi acceleratia, ce se intampla cu balonul? Se misca in fata, in spate sau ramane pe loc?

17. Ai de ales intre doua variante. Prima: ti se da o minge de baschet si ai o sansa sa o scufunzi in apa, pentru 1000 de lire sterline. Doi, trebuie sa reusesti asta de doua ori din trei incercari, tot pentru 1000 lire sterline. Ce alegi?

18. Ai n companii si vrei sa le unesti intr-o mare companie. Cate metode diferite sunt de a face asta?

19. Ai un ceas analogic cu 3 indicatoare. De cate ori pe zi cele 3 indicatoare se suprapun?

20. Lucrezi intr-o cladire de 100 etaje si primesti doua oua identice. Trebuie sa determini cel mai inalt etaj de la cafre un ou cade fara sa se sparga. Ai dreptul sa spargi ambele oua. De cate aruncari ai nevoie?

21. Adauga orice semn conventional acestei operatii artimetice pentru a avea egalitate 3 1 3 6 = 8.

Sursa: www.yoda.ro

Stefanini Romania
Actualizat la: 01.11.2016
TotalSoft
Actualizat la: 09.12.2016
Telekom Romania Mobile ...
Constanta, Craiova, Slatina
Actualizat la: 13.01.2017
IBM Romania
Actualizat la: 29.11.2016
Freelancer IT
BUCURESTI, Timisoara
Actualizat la: 16.01.2017

Bombardier Transportation
  • Concediu de crestere a ...
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
Business ...
Tezaur Investment Group
  • Concediu de crestere a ...
Ofiter amanet
CGS - Computer Generated ...
Support ...

eMAG.ro - Dante International SA

Andreyrlz

Un salariu hilar, mai ales pentru o companie care are sediul in zona Ilfov. Poate daca stai prin ...

Mandarine International

Andreyrlz

O experienta foarte proasta, mergi la ei, sediul la etajul 8 unde e foarte usor sa ai rau de ...

TELUS International Europe

Andreyrlz

Ha, o experienta mizerabila. Desi sediul lor din Bucuresti de la AFI e super, atat la interior cat ...

R23

1. "La Cluj, un account payable junior castiga 1500 lei net si bonuri." - da, poate fi ...

Automatic Data Processing - ADP Romania

Momo79

Buna. Urmează sa am si eu un interviu la eu... Stie cumva cineva cam ce salarii sunt? Mulțumesc ...

Senior Analyst
Business analyst
Evalueserve SRL
Analyst
Yardi Systems
Ofiter amanet
Tezaur Investment Group
Support Technician
CGS - Computer Generated ...

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]