Vrei sa lucrezi la Google? Afla daca esti suficient de destept

Joi, 12 Aprilie 2012 0 comentarii 804 vizualizari

Aprilie 2012

Google este una dintre companiile la care multi dintre angajati viseaza sa ajunga, iar avangajele sunt multiple: birourile arata ca un loc de joaca din gradinite, salariile sunt pe masura, iar proiectele extrem de interesante.

Cu toate acestea, insa, procesul de recrutare este unul dificil. Cei de la Google sunt renumiti pentru intrebarile incuietoare pe care le adreseaza candidatilor. Iata lista celor mai recente.

1. Esti micsorat pana ai inaltimea unei monede si aruncat intr-un blender. Masa ta e micsorata pentru ca densitatea sa fie aceeasi. Lamele incep sa se roteasca in 60 s. Ce faci?

2. Avem o problema de latenta in Africa de Sud. Diagnosticheaz-o.

3. Fa un plan de evacuare pentru San Francisco.

4. Folosind o clepsidra de 4 minute si o alta de 7 minute, masoara exact 9 minute.

5. Imagineaza-ti o tara in care toti parintii vor sa aiba baiat. Fiecare familie face copii pana cand apare un baiat. Apoi sotii se opresc. Care este proportia baietilor si fetelor in aceasta tara?

6. Foloseste un limbaj de programare ca sa descrii o gaina.

7. Care este cea mai frumoasa ecuatie pe care ai vazut-o pana acum?

8. Vrei sa te asiguri ca Bob are numarul tau de telefon. Nu poti sa-l intrebi pe el direct. In loc de asta, trebuie sa ii scrii un mesaj pe o bucata de hartie si sa i-l dai lui Eve, care va fi intermediar. Eve ii va da mesajul lui Bob, iar el ii va da o foaie de hartie lui Eve, pe care aceasta ti-o va da tie. Nu vrei ca Eve sa stie numarul tau de telefon. Ce il intrebi pe Bob?

9. Un om si-a impins masina intr-un hotel si si-a pierdut averea. Ce s-a intamplat?

10. Daca ai avea o stiva de monede care sa fie de inaltimea Empire State Building ai reusi sa le pui pe toate intr-o camera?

11. Cati bani ai cere ca sa stergi toate geamurile din Seattle?

12. De cata hartie igienica ar fi nevoie ca sa inconjuri intregul stat?

13. Cum gasesti cea mai apropiata pereche de stele de pe cer?

14. Poti inota mai repede in apa sau in sirop?

15. E dificil sa iti amintesti ceva ce ai citit, mai ales daca trec mai multi ani. Cum vezi problema asta?

16. Esti intr-o masina cu un balon de heliu legat de podea. Geamurile sunt inchise. Cand apesi acceleratia, ce se intampla cu balonul? Se misca in fata, in spate sau ramane pe loc?

17. Ai de ales intre doua variante. Prima: ti se da o minge de baschet si ai o sansa sa o scufunzi in apa, pentru 1000 de lire sterline. Doi, trebuie sa reusesti asta de doua ori din trei incercari, tot pentru 1000 lire sterline. Ce alegi?

18. Ai n companii si vrei sa le unesti intr-o mare companie. Cate metode diferite sunt de a face asta?

19. Ai un ceas analogic cu 3 indicatoare. De cate ori pe zi cele 3 indicatoare se suprapun?

20. Lucrezi intr-o cladire de 100 etaje si primesti doua oua identice. Trebuie sa determini cel mai inalt etaj de la cafre un ou cade fara sa se sparga. Ai dreptul sa spargi ambele oua. De cate aruncari ai nevoie?

21. Adauga orice semn conventional acestei operatii artimetice pentru a avea egalitate 3 1 3 6 = 8.

Sursa: www.yoda.ro

Actualizat la: 17.02.2017
Piraeus Bank Romania
/ 1 - 5 ani experienta
Actualizat la: 09.02.2017
Veo Worldwide Services (VEO ...
Actualizat la: 27.02.2017

• Teambuildinguri / evenimente ...
Senior Process ...
  • Al 13-lea salariu
Manipulant

Meridian Grup

Aspiriko

Trainingul cum au zis si ceilalti dureaza 1 luna si este format din niste etape care nu au legatura ...

Salonpro SRL

vanzari

Am vazut ca au post liber economist, eram tentat sa aplic dar citind despre aceasta firma m-am ...

Gurucad SRL

popescua

Nu sunt TRANSPARENTI. Te cheama la interviu si te pun sa semnezi documente de ...

Autonet Import SRL

CrissCristi

Salutare,Am fost la interviu pentru postul de reprezentant vanzari piese camioane Bucuresti. ...

Lemet SRL

AlicePopesci

Buna seara! Stie cineva ceva despre ce inseamna a fi sef se magazin? Ce atributii, ...

Agent vanzari
Meridian Grup
Junior Project Manager
Nielsen Romania
Agent Servicii Clienti
Webhelp Romania
Analist servicii clienti
Allianz Worldwide Partners

Reprezentații Rolls Royce, Riot Games și Hogan Assessments pentru prima dată în România>>

Au început înscrierile la ediția cu numărul 20 a celui mai mare târg internațional de universități din Sud-Estul Europei>>

Femei de top din domenii precum antreprenoriat, jurnalism, arhitectură, sport, cercetare sau economie, atât din țară cât și din străinătate, au confirmat prezența la cel mai important eveniment de leadership feminin din estul Europei: Conferința de Leadership Feminin The Woman[...]
Fiecare specialist în resurse umane se bucură atunci când a reuşit să-l selecteze pe cel mai bun candidat într-un post. Un moment mai puţin plăcut este acela în care un angajat alege să demisioneze[...]