ZEII SALARIILOR. Castiga de 380 de ori mai mult decat muritorii de rand

Marti, 24 Aprilie 2012 0 comentarii 553 vizualizari

Aprilie 2012

Directorii executivi ai marilor companii din SUA castiga in medie 12,9 milioane de dolari pe an fiecare, suma care este de 380 de ori mai mare decat castigul anual al unui american obisnuit, potrivit unui studiu citat de CNN.

Potrivit raportului intocmit de AFL-CIO, veniturile medii incasate de marii sefi de companii au crescut cu 14% fata de anul 2010.

Managerii aflati in pozitii de CEO primesc cea mai mare parte din bani sub forma de bonusuri de performanta si pachete de actiuni, in timp ce salariile lor de baza reprezinta doar 20-25% din intreg.

In timp ce managerii incaseaza sume gigantice, mai mari decat premiile de la loto, un salariat american obisnuit castiga doar 34.000 de dolari pe an, potrivit biroului de statistica al SUA.

"Toti angajatii creeaza valoare, nu e normal ca remuneratia directorilor sa fie la un nivel greu de conceput de ceilalti. Un CEO ar trebui sa fie platit ca un membru de echipa, nu ca un superstar", a declarat Richard Trumka, presedintele AFL-CIO.

Potrivit acestuia, investitorii au inceput sa protesteze si pun din ce mai multa presiune ca salariile executivilor sa revina la un nivel decent.

Din pacate, insa, decalajul a crescut in loc sa scada - in 2010, veniturile medii al unui "big boss" erau de 343 de ori mai mari decat cele ale unui salariat obisnuit. Punctul maxim a fost atins la inceputul anilor 2000, cand raportul era de 525 la 1.

Doresti sa afli informatii despre procesul de angajare, despre atmosfera si mediul de lucru din firmele din Romania? Cauta aici firma de care esti interesat si vezi ce opinii au altii.

Cele mai comentate firme:

Manpower Romania
Actualizat la: 10.11.2016
Sales Consulting
Actualizat la: 10.10.2016
British American Tobacco ...
BUCURESTI, Job national
Actualizat la: 24.11.2016
Mellon Romania
Actualizat la: 28.11.2016
ICON Advertising
Actualizat la: 22.11.2016

• Asigurare de pensie ...
  • Concediu de maternitate & ...
Axway Romania
Developer
  • Munca de la distanta sau de ...
Post Master

minie

Asisoft SRL

nelutu

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Junior Software Developer
Pentalog Romania