ZILELE LIBERE DIN 2014

Marti, 25 Februarie 2014 12 comentarii 5731 vizualizari

VEZI ZILELE LIBERE DIN 2015

Anul acesta, pe langa 1 si 2 ianuarie, mai sunt inca 10 zile care vor fi libere de la stat. Totusi, din cele 10, trei vor pica in week-end si mai exact duminica, astfel ca ne vom putea bucura doar de inca 7 zile libere.

Lista completa o gasiti mai jos.

1 ianuarie - Prima zi a Anului Nou (miercuri)
    2 ianuarie - A doua zi a Anului Nou (joi)
    20 aprilie - Prima zi de Pasti (duminica)
    21 aprilie - A doua zi de Pasti (luni)
    1 mai - Ziua Muncii (joi)
    8 iunie - Prima zi de Rusalii (duminica)
    9 iunie - A doua zi de Rusalii (luni)
    15 august - Adormirea Maicii Domnului (vineri)
    30 noiembrie - Sfantul Andrei (duminica)
    1 decembrie - Ziua Nationala (luni)
    25 decembrie - Prima zi de Craciun (joi)
    26 decembrie - A doua zi de Craciun (vineri)

La acestea se mai adauga doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.

De asemenea, fiecare companie mai poate acorda alte zile libere, acestea fiind stabilite prin regulament intern.

IMPORTANT: in cazul in care veti fi nevoit sa lucrati intr-una din zilele mai sus mentionate, compania va trebui sa va plateasca dublu orele lucrate sau va trebui sa va acorde o alta zi libera, conform Codului Muncii.

Am dori sa purtam un dialog si sa stim daca beneficiati intr-adevar de aceste zile libere sau in caz contrar daca sunteti platiti corespunzator.

Sursa: www.undelucram.ro

Comentarii
Gino Miercuri, 26 Februarie 2014
In call-center se munceste non-stop. Ce zile libere? Ce concedii???
ratoiul Sambata, 1 Martie 2014
Ce zile libere,la TOTAL GAZ se cheama sambata si duminica la lucru dapai in zilele legale,acolo nu se discuta-se executa te si ameninta cu datu afara stai intru-n stres total bulversat.Salariile NU sedau la timp,nici 100%nu se platesc,nici orele suplimentare nu se platesc,nici concediul de odihna NU se plateste 100%.....si multe alte nereguli legate de firma.
m&m Duminica, 2 Martie 2014

si de ce nu faci sesizare la ITM?

ratoiul Marti, 4 Martie 2014
Sunt corupti si astia de la ITM,de cite ori vin in firma pliculetele cu atentii sunt pregatite,si aeia de la garda de MEDIU cu toxicitatea,cu totii sunt corupti.
ioana Miercuri, 5 Martie 2014
probabil la itm e ca la circa financiara: au liste afisate cu firmele la care sa nu se duca in control
ratoiul Joi, 6 Martie 2014
Poate asa si este ,dar noi salariatii suferim foarte mult de pe urma birocratieii.
4Kan Marti, 18 Martie 2014
Prima zi de Paste si Prima zi de Rusalii de ce sunt considerate zile libere tinand cont ca ele pica INTOTDEAUNA duminica ?
4Kan Marti, 18 Martie 2014
Am lucrat in astfel de zile cu mentiunea ca am fost platit pentru ziua respectiva (normal nu dublu).
Nu stiam ca in Codul Muncii scrie ca trebuie sa fii platit dublu pentru lucrul intr-o astfel de zi. Este o prevedere nou introdusa ? Citisem doar ca ziua libera trebuie sa se acorde in maxim 30 de zile de la data in care s-a lucrat.
@4Kan Miercuri, 19 Martie 2014
tocmai pentru ca daca lucrezi in acea zi desi cade duminica, ar trebui sa ti se acorde o zi libera sau alta compensatie...
ratoiul Miercuri, 19 Martie 2014
LEGEA e lege trebuie platita la dublu indiferent ca este duminica sau cade an cursul saptamanisau o zi libera platita cu 100/la100.Desi patronii de firme nu acorda asa ceva de exemplu laTOTALGAZ te trimet acasa fara salar sau cu CO.Dece nu acorda la salariati SOMAJ TEHNIC 1-2-3lunidaca nu are de lucru. Astai magarie pt.ca nu poate angaja nici o pila.
NIkO Joi, 27 Noiembrie 2014

Care este articolul conform acestei afirmatii
modd Luni, 5 Ianuarie 2015
@NikO: e in Codul Muncii :)

Sales Consulting
BUCURESTI, Job national
Actualizat la: 05.01.2017
L`Oreal Romania
Actualizat la: 19.01.2017
Timac Agro Romania SRL ...
Actualizat la: 09.01.2017
Conectys Serv Telecom
Sibiu
Actualizat la: 04.01.2017
TELUS International Europe
Actualizat la: 13.01.2017

• Abonament la sala de fitness ...
Procurement ...
Bombardier Transportation
  • Concediu de crestere a ...
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Senior Analyst
Hydro Environment Consulting
Inginer ...
Evalueserve SRL
  • Cafea sau sucuri oferite ...
Business ...
Tezaur Investment Group
  • Concediu de crestere a ...
Ofiter amanet

Centrul Medical Romar

Anonim6

Nu plătesc salariile !!!! Pur și simplu uita ziua când trebuie sa îți dea banii ...

Depot 96

Deea_1

Bună ziua, am fost chemata la interviu pe postul de operator magazin Online și ce credeți ca mă ...

Mindit Consulting

Cetateanul

Despre ce post era vorba ?

Metrorex SA

nelutu

@bostanLa Metrorex, zis si Pilerex se angajeaza doar pe pile sau spaga. Un fost coleg de liceu ...

Ipsos Research Romania

junior2970

Buna seara!Pentru un post de junior data analyst testul este in limba engleză?Seara frumoasa!

Manager de produs
Evalueserve SRL

Câştigul salarial mediu în luna noiembrie 2016>>

Ce așteptări au angajatorii de la candidați în 2017?>>

Esențial pe agenda HR-ului: 29-30 martie, HR Summit Cluj-Napoca>>

Expații care muncesc în Elveția sunt cei mai bine plătiți din lume, câștigând în medie 188.275 de dolari pe an[...]