SUBIECTE GENERALE: IDEI, SUGESTII, ANALIZE, OPINII, ETC...

34 comentarii 9328 vizualizari

Proiectul undelucram.ro a aparut ca o necesitate. Nu este un business si nu dorim sa il transormam intr-un business. Idea nu este noua, stim foarte bine ca au mai existat incercari similare pana acum si unul din forumurile bine cunoscute era Desprefirme. De ce s-a incheiat acest proiect, poate e o intrebare fara raspuns.

Totusi, undelucram.ro a aparut cand Desprefirme era inca activ si a vrut sa fie o alternativa de bun simt a ceea ce se intampla pe forumul mai sus amintit (pentru cei ce nu stiu detaliile, putem incepe o discutie separata).

Ce s-a intamplat de la lansare in septembrie 2011 pana in prezent: peste 2500 de companii listate si despre care se poate comenta (si lista aceasta se mareste zilnic), peste 100 de amenintari de dat in judecata sau diferite intimidari, peste 30000 de comentarii si pareri despre mediul de lucru din Romania.

Nevoia de informatie este evidenta si din pacate foarte putine companii inteleg acest lucru. Acele interviuri generale sau informatii in care iti sunt prezentate compania si sansele de promovare din cadrul acesteia nu mai sunt suficiente. Cu atat mai mult in cazul in care raspunsul pe care ar trebui sa il primesti in urma interviurilor (asa cum ti-a fost promis) nu mai vine. Ei bine, de aceea candidatii „isi permit luxul” sa caute si sa afle informatii despre firme si din alte surse decat cele oficiale.

Si totusi, cum se mentiona mai sus, putine companii romanesti inteleg aceasta nevoie de a sti, nevoia de a te documenta inainte de a face un pas important in cariera.

Poate cineva isi mai aduce aminte de caracterizarile facute de noi asupra mediului de lucru in 2012 si 2013 (daca nu, le puteti citi aici Analiza 2012 / Analiza 2013). Am putea spune ca foarte putine lucruri s-au schimbat. Din experienta avuta pana acum, am putea spune ca sunt firme care, desi nu sunt de acord cu anumite informatii expuse pe forum, constientizeaza importanta acestui proiect; pe de alta parte exista firme care vad in acest proiect doar o forma de denigrare a imagini lor si toata atmosfera roz si mediul lor de lucru placut se sparg ca un balon de sapun din cauza acestui forum.

Tututor le spunem, ca din punct de vedere juridic ne-am intarit si atat timp cat vom respecta regulile de bun simt ale acestui site si legile in vigoare (reglementate prin Constitutie si Comisiile Europene), vom opune rezistenta la tot ceea ce inseamna intimidare si la tot ce inseamna limitarea acessului la informatie si a dreptului la opinie.

Ne vom intari si din punct de vedere mediatic, mizand pe sustinerea unor publicatii romanesti importante si totul pentru o transparenta totala.

Avem rugamintea, evident in cazul in care considerati acest forum util, sa sustineti acest proiect. Un simplu like sau share pe Facebook, un simplu follow pe Twitter, o simpla mentionare in mediul online (pe bloguri, pe forumuri) si nu numai, vor valora foarte mult pentru comunitatea pe care incercam sa o formam.

De asemenea, asteptam sugestiile si recomandariile voastre legat de acest proiect.

Va multumim pentru incredere !

Comentarii
Phil Luni, 1 Iulie 2013
Felicitari pt proiect si sa fiti non-stop online. Oamenii trebuie sa stie adevarul, asa cum e el, este alegerea fiecaruia unde doreste sa munceasca, dar din pacate, la interviuri ti se spune ceva, iar cand incepi munca, vezi altceva si uneori e chiar horror, doresti sa pleci a 2a zi. Doar fiind deschisi societatea evolueaza, nu ascunzand totul sub pres, mers pe intimidare si pe faptul ca, zi mersi ca ai un loc de munca si trebuie sa accepti orice.
eu Luni, 1 Iulie 2013
beeey, imi era dor de voi!
:0)
nu mai inchideti website-ul!
asa e, avem drepturi & obligatia decentei.
Adriana Luni, 1 Iulie 2013
eu va sustin. ne ajutati foarte mult.
Elena Joi, 4 Iulie 2013
Foarte interesant acest site si foarte util. Daca toata lumea si-ar spune experientele bune rele toti am avea de castigat.
aka Joi, 4 Iulie 2013
Lumea tre sa fie informata. Ideea sitului e excelenta
ioana Miercuri, 10 Iulie 2013
ma bucur ca ati reusit sa il deschideti iar, este foarte util, in calitate de persoana fara venituri imi e de mare ajutor sa citesc aici despre firmele care ma cheama la interviu fara sa mai fiu nevoita sa cheltuiesc bani pe transport aiurea, am fost la zeci de interviuri in anii trecuti doar ca sa mi se spuna ca nu au nevoie de oameni cu facultate/ ofera sub salariul minim pe economie
eu Vineri, 19 Iulie 2013
salut, websitul are o mica problema, doar in pagina de pornire, cel putin in browserul Firefox, da urmatoarea eroare: "AJAX error: 0"
@eu Vineri, 19 Iulie 2013
mereuu cand accesezi pagina de pornire ai problema asta?
sa vedem ce zic si astia de la site, dar eu nu am problema si tot cu firefox ma dau.
claudiu Sambata, 20 Iulie 2013
De curand era pe un site de recrutare un anunt pt un post de casier/lucrator comercial la firma Gherasos, anunt in care specifica, si conditie "NUMAI persoane de sex feminin". Eu nu sunt din bucuresti, nu ma interesa postul, dar am ramas uimit de conditia asta care imi suna a discriminare. Sigur, ca anagajator iti alegi pe cine vrei tu, in functie de ce criterii vrei tu. Totusi, cred ca nu trebuie nici asa clar sa faci discriminarea asta. Buuun. Le trimit un email:
"ART. 16 din Constitutia Romaniei ( legea fundamentala a tarii) se numeste "Egalitatea in drepturi" si prevede:
(1) Cetatenii sunt egali in fata legii si a autoritatilor publice, fara privilegii si fara discriminari.
(3) Functiile si demnitatile publice, civile sau militare, pot fi ocupate, in conditiile legii, de persoanele
care au cetatenia romana si domiciliul in tara. Statul roman garanteaza egalitatea de sanse intre femei si
barbati pentru ocuparea acestor functii si demnitati.

In anuntul dumneavoastra de angajare ( http://www.ejobs.ro/user/locuri-de-munca/asistent-manager/572583/sqi ) este mentionata ca si conditie : "*NUMAI persoane de sex feminin".

Daca statul roman garanteaza egalitatate de sanse intre femei si barbati pentru ocuparea functiilor publice, firma dumneavoastra de ce nu o face pentru ocuparea functiilor din mediul privat?

Mi-ar placea sa primesc si un raspuns din partea dumneavoastra!"

Spre surprinderea mea, primesc si un raspuns:

"Aveti dreptate,a fost o eroare de editare a anuntului,care s-a remediat.
Ne cerem scuze pentru eventualul deranj.

O zi buna"

Eroare de editare?!?! :)) Sa fim seriosi.
claudiu Sambata, 20 Iulie 2013
scuze, postul era de asistent manager :P

ING Romania
Valoris Center
Actualizat la: 11.11.2016
APT Resources and Services SRL
Actualizat la: 04.11.2016

• Munca de la distanta sau de ...
Post Master
Curier
WNS Global Services
  • Asigurari servicii ...
Senior Associate
  • Abonament la sala de fitness ...
  • Asigurare de pensie ...
Senior Analyst

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>