SUBIECTE GENERALE: IDEI, SUGESTII, ANALIZE, OPINII, ETC...

34 comentarii 9860 vizualizari

Proiectul undelucram.ro a aparut ca o necesitate. Nu este un business si nu dorim sa il transormam intr-un business. Idea nu este noua, stim foarte bine ca au mai existat incercari similare pana acum si unul din forumurile bine cunoscute era Desprefirme. De ce s-a incheiat acest proiect, poate e o intrebare fara raspuns.

Totusi, undelucram.ro a aparut cand Desprefirme era inca activ si a vrut sa fie o alternativa de bun simt a ceea ce se intampla pe forumul mai sus amintit (pentru cei ce nu stiu detaliile, putem incepe o discutie separata).

Ce s-a intamplat de la lansare in septembrie 2011 pana in prezent: peste 2500 de companii listate si despre care se poate comenta (si lista aceasta se mareste zilnic), peste 100 de amenintari de dat in judecata sau diferite intimidari, peste 30000 de comentarii si pareri despre mediul de lucru din Romania.

Nevoia de informatie este evidenta si din pacate foarte putine companii inteleg acest lucru. Acele interviuri generale sau informatii in care iti sunt prezentate compania si sansele de promovare din cadrul acesteia nu mai sunt suficiente. Cu atat mai mult in cazul in care raspunsul pe care ar trebui sa il primesti in urma interviurilor (asa cum ti-a fost promis) nu mai vine. Ei bine, de aceea candidatii „isi permit luxul” sa caute si sa afle informatii despre firme si din alte surse decat cele oficiale.

Si totusi, cum se mentiona mai sus, putine companii romanesti inteleg aceasta nevoie de a sti, nevoia de a te documenta inainte de a face un pas important in cariera.

Poate cineva isi mai aduce aminte de caracterizarile facute de noi asupra mediului de lucru in 2012 si 2013 (daca nu, le puteti citi aici Analiza 2012 / Analiza 2013). Am putea spune ca foarte putine lucruri s-au schimbat. Din experienta avuta pana acum, am putea spune ca sunt firme care, desi nu sunt de acord cu anumite informatii expuse pe forum, constientizeaza importanta acestui proiect; pe de alta parte exista firme care vad in acest proiect doar o forma de denigrare a imagini lor si toata atmosfera roz si mediul lor de lucru placut se sparg ca un balon de sapun din cauza acestui forum.

Tututor le spunem, ca din punct de vedere juridic ne-am intarit si atat timp cat vom respecta regulile de bun simt ale acestui site si legile in vigoare (reglementate prin Constitutie si Comisiile Europene), vom opune rezistenta la tot ceea ce inseamna intimidare si la tot ce inseamna limitarea acessului la informatie si a dreptului la opinie.

Ne vom intari si din punct de vedere mediatic, mizand pe sustinerea unor publicatii romanesti importante si totul pentru o transparenta totala.

Avem rugamintea, evident in cazul in care considerati acest forum util, sa sustineti acest proiect. Un simplu like sau share pe Facebook, un simplu follow pe Twitter, o simpla mentionare in mediul online (pe bloguri, pe forumuri) si nu numai, vor valora foarte mult pentru comunitatea pe care incercam sa o formam.

De asemenea, asteptam sugestiile si recomandariile voastre legat de acest proiect.

Va multumim pentru incredere !

Comentarii
raspuns Vineri, 31 Ianuarie 2014
sunt si d.astea, dar e adevarat ca pana la urma cei nemultumiti comenteaza mai mult. asa e pe forumuri. sunt utile.
relu Luni, 3 Februarie 2014
discriminare si nesimtire pentru noii angajati.
marius Sambata, 8 Februarie 2014
tine cont cineva de parerile oamenilor sau saitul asta este o vrajala ,verifica cineva?
TheOne Sambata, 8 Februarie 2014
@intrebare
Da, exista si locuri de munca unde 9x% dintre oameni sunt multumiti, si aceste firme nu au multe comenturi, si ce sunt pe acolo spun ca e bine, deoarece oamenii comenteaza in special cand sunt nemultumiti sau au foarte multe intrebari, in special la firme foarte mari.

@marius
Se tine cont de parerile oamenilor, deoarece daca te uiti pe "Analiza 2013" de sus, vei observa ca unele firme ameninta acest forum, deoarece oamenii se informeaza si observa ca nu merge treaba cum trebuie, si nu se mai duc la ei. Acest forum a prins popularitate foarte mare anul trecut, deoarece a fost si inchis o perioada, dupa care a revenit in forta :D

@undelucram

As avea o sugestie pentru rubrica "Ghidul salariilor pentru anul 2014", sa se puna si niste diagrame cu nivele de exp (student/absolvent, 1-2 ani exp, 2-3, etc), si intervalul aproximativ salarial, alaturi de job-ul respectiv. Ar fi de un real ajutor multor oameni.

O zi buna sa aveti !
ADMIN - undelucram.ro Luni, 10 Februarie 2014

@TheOne: multumim pentru sugestie; vom incerca sa actualizam informatiile despre salarii, de asemenea vom incerca sa evidentiem aceste informatii si prin diagrame.

anamaria Miercuri, 26 Februarie 2014
pareri global tehnical
ionut Vineri, 28 Februarie 2014
TEAPA CU ACESTA FIRMA ENERGI ,SA NU CREDETI CA CUM ZIC EI CA COM RELE ADUSE ASUPRA LOR SUNT ADUSE DE CATRE FIRMELE CONCURENTE, PROMIT MULTE DAR LOTI O MARE TEAPA DE LA IEI SAU TRIMET CITI VA CA SA AIBA ACOPERIRE IN JUSTITIE IN CAZUL UNUI PROCES ,CIND VORBESTI CU IEI LA TLF ITI ZIC CA PLECI IN CITEVA ZILE SI IEI O MARE TEAPA TE COVINGE IN ASA FEL INCIT RAMII MASCA IEU AM LOT TEPA DE LA IEI ACUM NU VOR SA RASPUNDA LA TLF ,IE O MARE TEAPA ,TEAPA.
Keo Vineri, 7 Martie 2014
Evident ca exista, poate te uiti tu doar la anumite firme.
muncitor LIDL Luni, 31 Martie 2014
IN LEGATURA CU PRIMA DE 1000 DE LEI.AS VREA SA STIU DACA NOI CEI CARE AM FOST FORTATI ANUL TRECUT SA TRECEM LA 4 ORE CA ESTE IN FOLOSUL FIRMEI O VOM MAI PRIMI VREO DATA SI CAND,CACI INTREBAND SV-UL NOSTRU NE-A SPUS CA DA,DAR IN VIITORUL APROPIAT,IAR D-NA CARE RASPUNDE DE PROBLEMELE ANGAJATILOR (I S) A ZIS CA NU O VOM PRIMI.MENTIONEZ CA EU PERSONAL NU AM AVUT NICI O MARIRE DE SALARIU DIN 2012,DAR CONTABILII DE LA BIROURI AU LUAT DREPT MARIRE DE SALARIU TRECEREA DE LA 4 ORE LA SALARIUL INITIAL DE 8 ORE.IN CODUL MUNCII TREAPTA SALARIALA ESTE MARIREA DE SALARIU NU TRECEREA LA CEL INITIAL.CINE AR PUTEA SA NE DEA UN RASPUNS CONCRET?PE CINE AR TREBUI SA INTREBAM SA POATA STI SI SA NE RASPUNDA?
Stelu' Ananasu' Marti, 1 Aprilie 2014
salut ,

o sugestie , care cred eu ca ar face liniste in multe directii ar fi , sa faceti o rubrica in care sa includeti toate societatile care sunt rau famate. sa le includeti acolo , in acea lista , dupa un rating negativ , sa zicem ca exemplu 10 referinte proaste , si este de ajuns sa ajunga la "loc de cinste" , si tot odata sa se puna punct discutiilor care sunt in afara subiectului asupra acelei firme.....este deajuns ca este pe "perete" .

argumentele se pot gasi de pe alte site-uri , forumuri sau eventual 10 pareri culese de la 10 nick-uri diferite , care au avut o experienta urata cu societatea in cauza : exemplu NKO Jobs International SRL...care are "n" argumente sa fie evitata de cei care sunt primiti in acel "colectiv" cu "bratele deschise". societati cu renume fals ...sunt o groaza , si nu vad ce ar putea sa impiedice aceasta idee.

eventual sa se mai faca o statistica a societatilor care primesc un rating mai bun....poate omul vrea sa-si schimbe domeniul de activitate , iar ceea ce ofera societatea bifata , este pe placul aspirantului.
acest rating se poate calcula , la fel , in functie de numarul de comentarii pozitive .
Irina Joi, 12 Iunie 2014
Este o initiativa laudabila si cred ca va fi din ce in ce mai bine inteleasa de cei ce isi deschid acum companii si mai putin de cei care au vechime.
Va sustin pentru ca am reusit sa ofer feedback prin intermeiul vostru nu doar companiei ci viitorilor candidati.
Am oferit laude atunci cand a fost cazul si am spus ce m-a deranjat acolo unde nu am putut schimba nimic in bine. Asadar nu ese un loc in care oamenii se plang de neajunsuri ci un site pe care comunicam experiente pozitive sau negative.
Multumesc pentru aceasta sansa intregii echipe.

SFAT: puteti oferi oportunitati de voluntariat sau donatii. Sigur sunt oameni care apreciaza atat de mult munca voastra incat si-ar dori sa va poata ajuta in orice fel. Desigur inainte de toate vobesc in numele meu. :D O zi frumoasa!
ADMIN - undelucram.ro Vineri, 13 Iunie 2014

Multumim frumos Irina pentru feedback, apreciem foarte mult mesajul tau si de asemenea ne bucura sa auzim ca acest proiect iti este util.

Referitor la sfatul tau, pentru care de asemenea iti multumim, speram ca acest link ne va ajuta pe toti sa promovam proiectul undelucram.ro:

@Stelu' Ananasu' Duminica, 14 Septembrie 2014
@Stelu' Ananasu'

Hm...ma indoiesc cat de obiectiv ar fi un asemeena demers. Un mic scenariu: cineva de la concurenta posteaza mai multe opinii negative...te-ai gandit vreodata la aspectul acesta?
sandro13 Joi, 1 Octombrie 2015
Salutare,

A lucrat cineva la magazinul Motor Jeans ? magazin de jeans,haine,etc. Firma se numeste Paradis Star.M-au sunat pentru un interviu si voiam sa stiu daca sunt seriosi,tzepari,etc.Va multumesc