SUBIECTE GENERALE: IDEI, SUGESTII, ANALIZE, OPINII, ETC...

34 comentarii 9329 vizualizari

Proiectul undelucram.ro a aparut ca o necesitate. Nu este un business si nu dorim sa il transormam intr-un business. Idea nu este noua, stim foarte bine ca au mai existat incercari similare pana acum si unul din forumurile bine cunoscute era Desprefirme. De ce s-a incheiat acest proiect, poate e o intrebare fara raspuns.

Totusi, undelucram.ro a aparut cand Desprefirme era inca activ si a vrut sa fie o alternativa de bun simt a ceea ce se intampla pe forumul mai sus amintit (pentru cei ce nu stiu detaliile, putem incepe o discutie separata).

Ce s-a intamplat de la lansare in septembrie 2011 pana in prezent: peste 2500 de companii listate si despre care se poate comenta (si lista aceasta se mareste zilnic), peste 100 de amenintari de dat in judecata sau diferite intimidari, peste 30000 de comentarii si pareri despre mediul de lucru din Romania.

Nevoia de informatie este evidenta si din pacate foarte putine companii inteleg acest lucru. Acele interviuri generale sau informatii in care iti sunt prezentate compania si sansele de promovare din cadrul acesteia nu mai sunt suficiente. Cu atat mai mult in cazul in care raspunsul pe care ar trebui sa il primesti in urma interviurilor (asa cum ti-a fost promis) nu mai vine. Ei bine, de aceea candidatii „isi permit luxul” sa caute si sa afle informatii despre firme si din alte surse decat cele oficiale.

Si totusi, cum se mentiona mai sus, putine companii romanesti inteleg aceasta nevoie de a sti, nevoia de a te documenta inainte de a face un pas important in cariera.

Poate cineva isi mai aduce aminte de caracterizarile facute de noi asupra mediului de lucru in 2012 si 2013 (daca nu, le puteti citi aici Analiza 2012 / Analiza 2013). Am putea spune ca foarte putine lucruri s-au schimbat. Din experienta avuta pana acum, am putea spune ca sunt firme care, desi nu sunt de acord cu anumite informatii expuse pe forum, constientizeaza importanta acestui proiect; pe de alta parte exista firme care vad in acest proiect doar o forma de denigrare a imagini lor si toata atmosfera roz si mediul lor de lucru placut se sparg ca un balon de sapun din cauza acestui forum.

Tututor le spunem, ca din punct de vedere juridic ne-am intarit si atat timp cat vom respecta regulile de bun simt ale acestui site si legile in vigoare (reglementate prin Constitutie si Comisiile Europene), vom opune rezistenta la tot ceea ce inseamna intimidare si la tot ce inseamna limitarea acessului la informatie si a dreptului la opinie.

Ne vom intari si din punct de vedere mediatic, mizand pe sustinerea unor publicatii romanesti importante si totul pentru o transparenta totala.

Avem rugamintea, evident in cazul in care considerati acest forum util, sa sustineti acest proiect. Un simplu like sau share pe Facebook, un simplu follow pe Twitter, o simpla mentionare in mediul online (pe bloguri, pe forumuri) si nu numai, vor valora foarte mult pentru comunitatea pe care incercam sa o formam.

De asemenea, asteptam sugestiile si recomandariile voastre legat de acest proiect.

Va multumim pentru incredere !

Comentarii
elle Luni, 22 Iulie 2013
Sincer nu sunt sigura ca este discriminare, sunt cazuri in care nu poti angaja barbati sau femei dupa caz. Eu cred ca, corectura lor e mai mult o necunoastere, oricum ei o sa angajeze ce vor
claudiu Marti, 23 Iulie 2013
In cazul asta cred ca se puteau angaja si barbati. E vorba de un magazin de haine cu produse pentru barbati. Eu am mai lucrat in magazine de haine ( bershka, terranova) si daca se putea acolo, de ce nu s-ar putea si la gherasos? Stiu ca o sa angajeze pe cine vor si de ce sex vor, dar nu e bine sa spefici in anunt ca vrei "*NUMAI persoane de sex feminin".
eu Marti, 23 Iulie 2013
- scuze, nu am dat toate amanuntele...
- am Firefox-19
- vreau sa fac un search in caseta de text din prima pagina (index.html)
- cand tastez al 4-lea caracter, din stringul "genpact" de exemplu
- ... mereu da un alert-box cu mesajul: "AJAX error: 0"

- in toate paginile din site pe care eu am navigat, functionalitatea de search cu AJAX merge perfect
ADMIN - undelucram.ro Miercuri, 24 Iulie 2013
@ eu. Multumim pentru sesizare. Am reusit sa reproducem eroarea o data, in Firefox. Acum, incercam sa o reproducem, din pacate nu mai reusim.

In orice caz, atat timp cat s-a intamplat o data, inseamna ca este intr-adevar o problema.

Vom incerca sa gasim o solutie.
gps Vineri, 16 August 2013
Ok, foarte bine. In cadrul firmei angajatii nu au cui sa se planga de tratamentul la care sunt supusi de patroni sau unii manageri deoarece firmele nu au sindicat. In acest caz nu are nici cine sa-i sustina. Acest site ar putea fi o alterntiva in care un angajat sau fost angajat prin relatarile sale sa dea de gandit patronilor inainte de a-si bate joc de angajati. pentru ca lipsa unui sindicat intr-o firma duce mai devreme sau mai tarziu in majoritatea firmelor la abuzuri.
De aici se pot sesiza si cei de la ITM dar se pot inspira si legiuitorii nostrii cand fac niste legi. pentru ca aici se vede efectul legii, cum se aplica sau se ocoleste.
Adriana Vineri, 30 August 2013
felicitari pentru site, FOARTE FOARTE FOARTE UTIL!!!!
Radu T. Vineri, 30 August 2013
Buna ziua,

Sunt avocat si sunt specializat in drepturile omului si drept online. In caz ca vreodata veti avea nevoie de ajutor va voi ajuta cu cea mai mare placere. V-am dat si un mail pe adresa dvs office@undelucram.ro.

Succes va doresc,
Radu T.
leonte Miercuri, 2 Octombrie 2013
cine are blog ar fi bine sa preia informatii de aici, nu se stie cum vor disparea, a se vedea siteu desprefirme. parerea mea. doar n-o sa inchida tot internetul
sugestie Joi, 21 Noiembrie 2013
Multumim pentru site - este de un reaal ajutor.

O singura sugestie totusi, ca la fiecare comentariu fie el pozitiv , negativ ... cumva sa existe un "oppinion meter" sau ceva care arata rata de Ok/sau/NonOk a respectivei firme;
Ex: firma X - 30% Ok -60% Nok 10% indiferent
intrebare Marti, 28 Ianuarie 2014
exista vreun loc de munca la care toata lumea sa fie multumita? k eu am ajuns la concluzia ca numai cei nemultumiti comenteaza

Grup Renault Romania

WNS Global Services
Senior Associate
Senior Analyst

elena_ely

Buna! Cum a fost la interviu ? Care au fost intrebarile?

Flanco Retail SA

go_go

Schaeffler Romania

cojanumihaela

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

OMV Petrom - Global Solutions

cojanumihaela

Stie careva care sunt beneficiile si salariul unui Team Lider pentru Ploiesti?

Gina01

Junior Software Developer
Pentalog Romania
Hella Romania

Sfaturi pentru a supravietui statului pe scaun la birou>>