TenarisSilcotub TenarisSilcotub
TenarisSilcotub

TenarisSilcotub

Burse Roberto Rocca

Roberto Rocca Education Program: o investiție în viitor

Începând din 2006, TenarisSilcotub susține an de an performanța în învățământul superior din România și recompensează pasiunea pentru inginerie și inovare de care studenții dau dovadă, prin burse private acordate celor mai talentați dintre ei.

Roberto Rocca Education Program se desfășoară la nivel global, în 17 țări în care compania Tenaris este prezentă și oferă anual 650 de burse pentru studenți din peste 80 de universități.

În România, TenarisSilcotub acordă anual 40 de burse în valoare de 1500 lei / lună, pentru o perioadă de 12 luni, studenților care studiază în domeniul ingineriei la patru universități partenere: Universitatea Tehnică Cluj-Napoca, Universitatea Politehnică București, Universitatea „Gheorghe Asachi” din Iași și Universitatea Petrol și Gaze din Ploiești.

„O asemenea bursă te motivează și ambiționează să îți depășești rezultatele, pentru că este dovada că există cineva interesat de tine și de rezultatele tale, cineva care dorește să ajute la dezvoltarea ta ca om și ca viitor inginer”, spune Alexandra, bursieră a acestui program.

Poți beneficia și tu de o bursă, dacă îndeplinești următoarele criterii:

1. Ești student la inginerie anul 2, 3 licență sau anul 1 master, la momentul aplicării.
  2. Urmezi una dintre specializările: inginerie mecanică, știința și ingineria materialelor (metalurgie), inginerie electrică, inginerie chimica, automatizari industriale, constructii de maşini, inginerie economica şi ingineria petrolului şi gazelor.
  3. Ai rezultate excelente la învațătură: ești integralist, cu media minim 8 pe anul anterior și primul semestru din anul în care aplici.
  4. Primești un feedback pozitiv după centrul de evaluare realizat de compania noastră.

Calendarul programului:

• Primire aplicații: februarie – aprilie
  • Perioadă selecție: mai – iunie
  • Feedback selecție: septembrie
  • Decernarea burselor: octombrie – noiembrie

Bursele pot fi reînnoite anual, până la absolvirea facultăţii, cu condiţia ca studentul să întrunească standardele academice stabilite în momentul acordării bursei. Nu exista obligația de angajare în cadrul companiei noastre legată de acordarea acestei burse.

Pentru mai multe informații despre program, în general, te invităm să accesezi pagina web Roberto Rocca Education Program sau Tenaris.com, să ne contactezi la adresa de email: aseres@tenaris.com și să ne urmărești pe paginile noastre de Facebook și Instagram.

Statistici companie